صدای شاملو و اخوان ثالث در برج آزادی پیچید

صدای شاملو و اخوان ثالث در برج آزادی پیچید

به گزارش پیلانو در دومین شب از برگزاری جشنواره موسیقی فجر، کنسرت گروه «اش» در بخش موسیقی تلفیقی با امید به «برقراری جریان موسیقی در کشور و قطع نشدن آن» در برج آزادی برگزار گردید.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، گروه «اش» به سرپرستی علیرضا اشرف پور در شامگاه جمعه ( ۲۵ بهمن ماه) روی صحنه رفتند و در ابتدا به احترام درگذشتگان حوادث اخیر ۳۰ ثانیه سالن را به سکوت فراخواندند.

در ادامه اشرف پور با طرح این مسئله که چرا مانند برخی گروه ها جشنواره فجر را تحریم نکرده است، به بیان این جملات پرداخت: «ما معتقدیم جریان موسیقی در این کشور به شکلی باید پایدار بماند؛ ضمن اینکه ما یک گروه شاد و پاپ و مناسبتی نبودیم که اجراهایمان با فضای اخیر هم خوانی نداشته باشد.»

گروه «اش» متشکل از علیرضا اشرف پور( خواننده، نوازنده گیتار الکتریک و گیتار فرتلس)، آشور ظفرمرادیان(درامز)، آرش طهماسبی(گیتار بیس) و آرش اسکندلو( پیانو و کیبورد) با ابراز هم دردی با درگذشتگان و بازماندگان حوادث اخیر ( از سیل و زلزله تا…) در این شب دو قطعه «سبز» و «تنها» با اشعاری از مهدی اخوان ثالث را اجرا کردند.

قطعه جراحت باز هم بر مبنای شعری از مهدی اخوان ثالث بخش ابتدایی این اجرای چهار نفره را شامل می شد.
این گروه که از آغاز سال ۹۸ پا به عرصه موسیقی گذاشته، قطعات خویش را بر مبنای اشعاری از بزرگان ادبیات تنظیم و آهنگسازی کرده بودند.

بر این اساس قطعه دستان بر مبنای شعری از مولانا بخش دیگری از این اجرا را شامل می شد و اشرف پور قبل از اجرای این قطعه اعلام نمود که بزودی دو آلبوم را روانه بازار می کنند که یکی از آلبوم ها به همین نام خواهد بود.
اجرای گروه «اش» در جریان جشنواره موسیقی فجر شب نسبتا آرامی را در برج آزادی رقم زد و نوازندگان در مقاطعی با تشویق حاضران برای همراهی بیشتر تلاش کردند شور بیشتری را بر فضا حاکم کنند. این تلاش سرانجام در قطعه «باران» (بر اساس شعری از احمد شاملو) و همراهی تماشاگران با اعضای گروه به ثمر نشست و در این میان هم خوانی کودکان در سالن که اغلب خارج از نت هم می خواندند برای لحظاتی فضای متفاوت و شادی را به سالن بخشید.
«الا ای پیر فرزانه مکن منعم ز میخانه
که من در ترک پیمانه دلی پیمان شکن دارم…»
این شعر از حافظ محتوای قطعه ای دیگر از گروه اش بود که در بخش میانی اجرا برای حاضران عرضه شد.
دلق ازرق فام اثر سعدی، خیال ( حافظ) و ای کاش و گلکو بر مبنای اشعار احمد شاملو عناوین دیگر قطعات دومین اجرا در برج آزادی بود.
اشرف پور قبل از اجرای گلکو توضیح داد که این نام برگرفته از اسمی ترکمنی است و امید را تداعی می کند.
آخر بخش اجرای گروه «اش» در جریان بخش موسیقی تلیفی جشنواره فجر، قطعه «صبا» (بر اسای شعری از حافظ) بود که تمام حین اجرا با دست های حاضران همراه شد.
در سومین شب از جشنواره موسیقی فجر، شنبه ( ۲۶ بهمن ماه) وحید اسداللهی در بخش موسیقی تلفیقی در برج آزادی برنامه دارد.

جشنواره موسیقی فجر پنج شب دیگر دایر است و مراسم اختتامیه اول اسفند ماه برگزار می شود.