موسیقی فجر ۳۵ در آینه مهر؛ چکاوک آثار بزرگان را اجرا می کند

موسیقی فجر ۳۵ در آینه مهر؛ چکاوک آثار بزرگان را اجرا می کند

به گزارش پیلانو سرپرست و رهبر ارکستر چکاوک با اشاره به برنامه های این مجموعه موسیقایی در جشنواره موسیقی فجر نسبت به اعلام انصراف بعضی از هنرمندان جهت شرکت در این رویداد انتقاد نمود.

رضا شایسته سرپرست و رهبر ارکستر چکاوک در گفتگو با خبرنگار مهر درباره برنامه پیش روی این مجموعه در قالب سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر توضیح داد: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته روز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه و در چهارمین روز از برگزاری سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر تازه ترین کنسرت ارکستر «چکاوک» به رهبری بنده و خوانندگی مجید حسین خانی و سروش مظفری در تالار وحدت اجرا می شود. در این کنسرت همچون سبک و سیاق کارهای پیشین ارکستر «چکاوک» آثاری از استادان بزرگ موسیقی ایرانی همچون ملک، خرم، شاپوری، شیبانی و توکل پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.
وی در معرفی نوازندگان ارکستر «چکاوک» اظهار داشت: دانیال جورابچی کنسرت مایستر، آرمین قضاتی، موژان میرزایی-، مرضیه مزینانی-، حسین پارسافر، مصطفی حیات غیبی، هدیه حجازی، نوشین معتمدی، روزبه بهاری، مجید خردجو، امیر حسین شجاعی، مرصاد صفوی نوازندگان ویولن، داریوش حجازی، حمید یاسری، امیر حسین تایی، کوشا صرافی نوازندگان ویولن آلتو، علی آقاجانی، ویدا ملاحسنی، ابراهیم قاعدی، امیرعلی اخلاقی نوازندگان ویولنسل، سیامک صانعی نوازنده کنترباس، آزاده امیری نوازنده تار، مینو قاسم پور نوازنده قانون، محمد غریبی نوازنده پیانو، علی خبار نوازنده تمبک، نیلوفر ابراهیمی نوازنده فلوت، علی شمس آبادی نوازنده کلاریت و علیرضا دریایی و امیرحسین تایی تنظیم کنندگان قطعات گروه اجرایی کنسرت را می سازند.
این نوازنده در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به انگیزه های حضور مجموعه «چکاوک» در دوره سی و هشتم جشنواره موسیقی فجر بیان نمود: ارکستر «چکاوک» همواره در سال های سختی که وجود داشته در جشنواره های موسیقی فجر حضور داشته است. حتی در مقاطعی هم پیش آمده که خیلی از دوستان از ما خرده می گرفتند که چرا در جشنواره شرکت می نماییم. حتی در این دوره برخی از نوازندگان بودند که به علت همین ماجرای انصراف ها، توفیق همراهی با آنان را نداریم. اما من بر این باورم رویداد موسیقی فجر با همه کم و کاستی هایی که می توان پیرامون آن صحبت کرد، رویدادی است که باید در آن شرکت کرد و من نمی دانم چطور برخی از هنرمندان که در بعضی مقاطع اعتبار خویش را از این جشنواره گرفته و به دنیای موسیقی عرضه شدند حاضر نیستند در جشنواره حضور داشته باشند.
شایسته خاطرنشان کرد: اساسا در نحوه برگزاری جشنواره موسیقی فجر انتقاداتی را می توان مطرح نمود، اما بنده معتقدم بی محبتی کردن و تحریم رویدادی چون جشنواره موسیقی فجر، بی مهری محض است. اساسا من و خیلی از دوستان هنرمندم در عرصه موسیقی از اتفاقات تلخ و ناگوار هفته های گذشته ناراحتیم. حتی بنا داریم بعضی از قطعات کنسرت پیش روی جشنواره را به خانواده ای داغدار این رویدادهای تلخ تقدیم نماییم. اما بر این باوریم شرکت در جشنواره موسیقی فجر برای من الزامی است چون که در قالب و توان خود می توانیم به زنده بودن جریان موسیقی آن هم در حوزه موسیقی اصیل ایرانی کوشا باشیم.
ارکستر «چکاوک» همچون ارکسترهای فعال بخش خصوصی است که از سال ۷۷ به رهبری رضا شایسته از شاگردان زنده یاد اسدالله ملک و وارطان ساهاکیان با هدف زنده نگهداشتن آثار فاخر ملی و همینطور معرفی خواننده های توانمند و آتیه دار، اجراهای گوناگونی در فرهنگسراها، حوزه هنری، تالار وحدت و همینطور شبکه های مختلف صدا و سیما داشته است. این ارکستر تابحال چهار آلبوم تصویری به نامهای چکاوک ۱، ۲، ۳، ۴ منتشر نموده است.
تازه ترین کنسرت ارکستر «چکاوک» به سرپرستی رضا شایسته ساعت ۲۱: ۳۰ روز دوشنبه ۲۸ بهمن ماه در تالار وحدت تهران به مخاطبان عرضه می شود.
سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به ریاست محمد اله یاری (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، دبیری شاهین فرهت از چهارشنبه ۲۳ بهمن تا روز چهارشنبه ۳۰ بهمن در تالار وحدت، تالار رودکی، بنیاد آفرینش های هنری هنری نیاوران، تالار سوره حوزه هنری، مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی میزبان مخاطبان خواهد بود. این در شرایطی است که ۸۲ گروه موسیقی در بخش های موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک، بین الملل، پاپ، ارکسترال، تلفیقی، بانوان، کودک و نوجوان با ۹۰ اجرا در ۸۰ نوبت به اجرای برنامه می پردازند.
استان های بوشهر، زنجان، گلستان، سیستان و بلوچستان، لرستان، خوزستان، کرمانشاه، منطقه آزاد اروند، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی و فارس هم برای برگزاری جشنواره اعلام آمادگی کرده اند. بر این اساس سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در برخی از استان ها با اجرای گروه های استانی بر مبنای فراخوان هایی که در استان ها اعلام شده، برگزار می گردد و در بعضی استان ها هم گروه های حاضر در جشنواره در استان برنامه اجرا می کنند. مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر هم روز پنجشنبه اول اسفند ماه در تالار وحدت تهران برگزار می گردد.