وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر؛ توجه به سیستان و بلوچستان موضوع ملی در جشنواره های فجر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر؛ توجه به سیستان و بلوچستان موضوع ملی در جشنواره های فجر

به گزارش پیلانو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به استان سیل زده سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سیستان و بلوچستان باید بعنوان یک موضوع ملی در فضای جشنواره ها مورد توجه قرار گیرد، فضای سیستان و بلوچستان به سبب جشنواره های فجر باید عوض شود و بر روی این مساله باید کار کرد.
به گزارش پیلانو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی عصر پنج شنبه در بازدید از دبیرخانه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر از نزدیک در جریان روند کارهای این جشنواره قرار گرفت.
وی در جمع اعضای دبیرخانه جشنواره موسیقی فجر با اشاره به اینکه جشنواره های فجر هم برای کشور و هم برای جامعه ایرانی اهمیت خاصی پیدا کرده است، اظهار داشت: جشنواره های فجر به صورتی به یک رسم سالانه تبدیل گشته و برای مردم اهمیت دارد. برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز جشنواره های فجر بعنوان یک موضوعی که سال ها به وجود آمده است به صورتی یک کارنامه کاری شمرده می شود.
وی افزود: جشنواره موسیقی خاصیت هایی بطور عام و خاص دارد، بطور عام فراز و نشیب هایی در این هنر وجود داشته اما باید کوشش کرد تا کیفیت و نوع برگزاری این جشنواه سال به سال ارتقا پیدا کند و روند نزولی نداشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: باتوجه به شرایطی که طی این چندسال برای کشور به وجود آمده است این جشنواره ها می تواند بعضی از مسائل اجتماعی را کم کند.
صالحی در مورد نحوه برگزاری جشنواره موسیقی فجر اشاره کرد: جدول بندی دقیق و به هنگام در جشنواره به صورتی احترام و ادب به مهمانان جشنواره است، برای اینکه جشنواره نوعی دعوت از مردم است و زمان بندی درست در برگزاری جشنواره قدرت انتخاب را برای مخاطب فراهم می آورد، امسال تیم جشنواره موسیقی نظم خودرا دارند و این جشنواره می تواند میزبانی خوبی را همچون گذشته داشته باشد.
وی ادامه داد: اینکه یک ماه پیش از شروع جشنواره جدول نهایی تنظیم شده بسیار عالی است و با وجود اتفاقات هفته های اخیر جشنواره به خوبی شرایط را برای تکمیل جدول نهایی فراهم نموده و این نشان میدهد که نظم در دبیرخانه جشنواره حاکم است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: در حوزه جشنواره ها نیاز داریم خط های ارتباطی را برقرار و بین موضوعات مختلف اتصال هایی را داشته باشیم، جشنواره ها باید برای حوزه خود فرصت سازی کنند، در واقع جشنواره ها باید کمک کنند در مورد مسائل حوزه خود گفت وگوهای علمی را انجام و سپس نتیجه گیری های بدست آمده را به سیاست گذاری تبدیل کنند.
صالحی اظهار داشت: اینکه موضوعات این جشنواره را تکثیر و در طول این جشنواره تا جشنواره بعدی ادامه دهیم امر مفیدی است، سند موسیقی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بحث است که با استفاده از مباحث علمی در جشنواره موسیقی فجر می توان موضوعات کاربردی را نیز در شورای عالی انقلاب فرهنگی ذیل سند موسیقی بیان کرد.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره در استان های دیگر نیز بیان کرد: حوزه استانها بسیار مهم و اقداماتی که تا به امروز انجام شده خوب بوده است، فراموش نکنیم خلاقیت قابل توجهی در فضای استانها داریم و هر قدر خودرا به فضای استانها نزدیک نماییم به سرعت حرکت خود در این عرصه افزوده ایم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد: جشنواره موسیقی فجر یک جشنواره ملی است و باید کوشش کرد همه استانها در آن حضور داشته باشند، استانها یکی از بخش هایی هستند که در سرعت تلاش ها و پویشها می توانند به این رویکرد کمک کنند.
صالحی در مورد توجه به استان سیل زده سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سیستان و بلوچستان باید بعنوان یک موضوع ملی در فضای جشنواره مورد توجه قرار گیرد، فضای سیستان و بلوچستان به سبب جشنواره های فجر باید عوض شود و بر روی این مساله باید کار کرد.
وی افزود: در بخش بین الملل هم گروه های خوبی به کشور دعوت شده اند، به هر میزان بتوانیم فضای کشور را با مهمانان خارجی همراه نماییم کارکرد ملی دارد و نشان میدهد ایران همچنان امن است، در اصل حضور این گروه ها هم جشنواره را پررونق تر می کند و هم کارکرد ملی دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در بخش سایت جشنواره موسیقی فجر امسال اتفاقات خوبی رخ داده برای اینکه این فرصت پدید می آید مهمانان جشنواره به راحتی بلیط تهیه کنند، باید بوسیله تبلیغات فرصت بیشتری برای شور و نشاطی که به آن نیاز داریم استفاده و سرعت این مساله را نیز بیشتر نماییم، تبلیغات باید فضایی را فراهم آورد که افراد بیشتری به جشنواره بیایند و این حضور پررنگ تر شود.

جشنواره موسیقی فجر باید احساس یک زندگی عادی را به جامعه بازگرداند
صالحی اشاره کرد: ایران در دی ماه غم های زیادی داشته و در فضای جشنواره موسیقی باید احساس یک زندگی عادی را به فضای جامعه بازگردانیم، فضای جشنواره ها همچون موسیقی می تواند این کار را انجام دهد، تبلیغات، تیزرها و فضای مجازی این شرایط را فراهم نموده تا جشنواره ها با این ابزارها در بستر بهتری حرکت کنند.
وی بیان داشت: بعضی نوآوری ها همانند جایزه موسیقی و رسانه، جایزه ترانه و دیگر جوایز کمک می نماید ایده هایی نو مطرح شود، حوزه رسانه و روابط عمومی قبل از این از یک بعد بیشتر دیده نمی شد و آن هم امر اطلاع رسانی جشنواره بود، امسال در روابط عمومی باید با دیدگاه پدافندی عمل کرد و به مبارزه با نگاه های براندازانه و دیگر نگاه ها رفت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: روابط عمومی جشنواره علاوه بر ارتباط خوب با رسانه ممکنست در یک فضای تعارض رسانه ای قرار گیرد. بدین جهت پیوست رسانه ای بسیار مهمست و نباید از این مساله غافل شد.
صالحی اضافه کرد: بزرگداشت ها و انتخاب چهار شخصیت پیشکسوت برای جشنواره امسال بسیار عالی است ولی در عین حال باید برخوردی در شان این هنرمندان داشت، ضمنا باید مسیری معنادار برای نگرش این هنرمندان شکل بگیرد و نوعی مستندسازی تاریخی برای این هنرمندان صورت گیرد تا از این طریق این مساله را به هنرمندان دیگر وصل نماییم و این موجب می شود از حالت بزرگداشت صرف خارج شویم.
وی اشاره کرد: در بخش ارزیابی جشنواره هرچقدر بیشتر خودرا نقد نماییم در جشنواره بعدی کامل تر خواهیم بود، نقد بی رحمانه از خود کارهای بعدی را کامل تر می کند، همین طور در ارزیابی از دفتر جشنواره هم نباید تسلیم فضاسازی ها شد.
در این بازدید حمید قبادی، مشاور اجرایی معاونت امورهنری و محمد اله یاری، مدیرکل دفتر موسیقی و رئیس سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر و اعضای ستاد جشنواره حضور داشتند.
محمد اله یاری، مدیرکل دفتر موسیقی و رئیس سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر گزارشی از روند جشنواره بیان کرد و اظهار داشت: کار سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر با اتشار فراخوان جشنواره در شهریور ماه شروع شد. گروههای جشنواره از بین گروههایی که در فراخوان ثبت نام کردند و مدعوین برگزیده شد. جدول اجراهای جشنواره در هفته آینده منتشر می شود و در این دوره گروههایی در بخش های موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک، تلفیقی، بین المللی، بانوان و کودک و نوجوان در جشنواره حضور دارند. همین طور جایزه موسیقی و رسانه، جایزه ترانه، بزرگداشت چهار هنرمند موسیقی و نشست های تخصصی از برنامه های این دوره جشنواره است. سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر در استان سیستان و بلوچستان و چند استان دیگر نیز برگزار می گردد.
مدیران کمیته های اجرایی سی و پنجمین جسنواره موسیقی فجر نیز گزارشی از کارهای جشنواره در هر بخش بیان نمودند.

منبع: