در گزارش پیلانو عنوان شد؛ مرور خاطرات گذشته در نیم فاصله

در گزارش پیلانو عنوان شد؛ مرور خاطرات گذشته در نیم فاصله

پیلانو: نمایشگاه تصاویر مریم سعیدپور لحظه هایی را روایت می کند که ریشه آن به خاطره ای در ذهن مخاطب برمی گردد و مخاطب، آنرا در بین تجربیات زیسته گذشته اش می یابد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، نمایشگاه تصاویر مریم سعیدپور با عنوان «نیم فاصله» از جمعه ۲۰ دی ماه در گالری فرمانفرما در حال برگزاری است. این هنرمند عکاس در ادامه کارهای خود در شاخه عکاسی فاین آرت، در این نمایشگاه نیز لحظاتی را به معرض نمایش گذاشته است که هر کدام قصه ای را روایت می کنند.
در واقع وجه روایت و قصه پردازی در این عکس ها نمایان است و هر کدام داستانی را برای مخاطب بیان می کند.
در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «اولین مواجهه ما با مفهوم رابطه، عموماً نتیجه ادراک رابطه والدینمان است. همانطور که آنان نیز این را از مادران و پدرانشان دریافته اند. ذهن ما، بی آنکه بدانیم یا بخواهیم از این قالب ها شکل می گیرد، هرچند متناقض و با سر و شکلی تازه که محصول مشترک فهم ابتدایی مان از ساز و کار جهان است و دریافت های فردی. «نیم فاصله» مرور حسرت های ته نشین شده ای است در فقدان وضعیت باشکوه. قاب هایی از ناخودآگاه که با رشته هایی نازک به زندگی مان آویخته شده. امکان سخت رضایتی که پیوسته سیال است میان ماندن و رفتن، ساختن و ویران کردن، داشتن و نداشتن.»

مریم سعیدپور درباره این عکس ها که به صورتی کارگردانی شده اند، به خبرنگار مهر اظهار داشت: من به تصاویر کارگردانی شده علاقمندم و این مجموعه نیز، چنین خاصیت دارد. عکس ها با میزانسن از پیش طراحی شده، بازیگر، لوکیشن، طراحی صحنه و لباس ولی در عین حال متمرکز و مینیمال خلق شده اند.
وی با اشاره به اینکه بیشتر عکس ها با نور روز ثبت شده اند، اظهار نمود: ۱۹ اثر را از میان یک مجموعه پرتعداد برای این نمایشگاه انتخاب نموده ام.

سعیدپور درباره عنوان نمایشگاه که «نیم فاصله» است نیز توضیح داد: لحظه هایی در کودکی هست که نخستین مواجهه هر کسی با مقوله رابطه و عشق، اتفاق می افتد. این در ناخوداگاه شما ثبت شده است و بزرگ می شوید درحالی که این صحنه ها در ذهن شما حک شده اند. شما بزرگ می شوید در صورتیکه دریافت شما از رابطه تغییر کرده است، نسل عوض شده اما تجربه های پیشین در لحظه های خشم و عصبانیت یا هیجان و احساسات از ناخوداگاه شما بیرون می زند.
این عکاس افزود: همین طور گاه لحظه هایی را تجربه می کنید که ریشه آن به خاطره ای در ذهنتان برمی گردد و برایتان تداعی می شود و آنرا در بین تجربیات زیسته گذشته تان می یابید. قصدم این بود در این نمایشگاه چنین فضایی را به نمایش بگذارم.
نمایشگاه تصاویر مریم سعیدپور از جمعه ۲۰ دی ماه در گالری فرمانفرما به آدرس خیابان کریمخان زند، خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۲ شروع به کار کرده و تا ۴ بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

منبع: