تشییع پیکر فرود گرگین پور با نوای قشقایی و لالایی همسرش بعلاوه ویدئو

تشییع پیکر فرود گرگین پور با نوای قشقایی و لالایی همسرش بعلاوه ویدئو

پیلانو: در مراسم خاکسپاری پیکر فرود گرگین پور، فعالان عرصه موسیقی و دوست داران او حاضر شدند و برخی از آنها به یاد این هنرمند سخن گفتند. آنها بیان کرند که فرود گرگین پور برای موسیقی قشقایی زحمت بسیار کشید و برای آن پناه ساخت.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، مراسم بدرقه پیکر فرود گرگین پور، پیشکسوت موسیقی قشقایی روز چهارشنبه ۱۸ دی با حضور افرادی همچون حسین علیزاده (آهنگساز)، شهرام صارمی (موسیقیدان)، افسانه جهانگیری (خواننده قشقایی)، محمدرضا درویشی (پژوهشگر موسیقی)، علی مغازه ای (پژوهشگر موسیقی)، دامون شش بلوکی (پژوهشگر موسیقی)، پروین بهمنی (خواننده موسیقی محلی)، علی ثابت نیا (مدیرعامل انجمن موسیقی)، پری ملکی (خواننده)، محمد اللهیاری (مدیر کل دفتر موسیقی) و… از مقابل تالار وحدت به سمت شهر آباده در استان فارس انجام شد.
در این مراسم حسین علیزاده – آهنگساز و نوازنده – درباره فرود گرگین پور بیان کرد: او واقعا متعلق به همه ایران است. کسی بود که همیشه نقش به سزایی در معرفی فرهنگ و موسیق ایل قشقایی داشت. مایه افتخار است که با خانواده او آشنا شدم. با آشنایی با خانواده او و موسیقی قشقایی خیلی چیزها یاد گرفتم و ذهنم باز شد. از افسانه جهانگیری، همسرش تشکر می کنم که در سال های بیماری او مراقبش بود. نامش همیشه جادوانه خواهد بود و موسیقی او به یادگار خواهد ماند.
ابوالقاسم رئیس سادات، از آشنایان گرگین پور، نیز اظهار داشت: لحظه ای که شنیدم فرود رفت، به ذهنم آمد که چشمه مهر و هنر خشکید. او نه تنها در موسیقی، بلکه در ادبیات نیز سرآمد بود. او نه تنها مهر و محبت داشت، بلکه در علم و دانش و خواندن کوشا بود. هیچ گاه فکر نمی کردم بتوانم مرگ او را تحمل کنم ولی دنیای بدی است. خیلی متاسفم که این خانواده در مدت کوتاهی بزرگانش را از دست داد.
بابک خزرایی – پژوهشگر موسیقی – هم درباره این هنرمند تازه درگذشته مدتی را خواند که گزیده آن به این صورت است: فرود گرگین پور در نظام سفت و سخت ایل قشقایی در خانواده ای فرودست به دنیا آمد. او فراز و فرود ایل قشقایی و هویت آن بود. او با دستش می دیدید، با چین چشمش می خندید و با سازش می گفت. گفته های وی با گفتن تمام نمی گردد.
سیدعباس سجادی – شاعر – نیز عنوان کرد: صدا و هنر او از اعماق تاریخ می آمد. او تنها برای ایل قشقایی موسیقی نمی خواند او نغمه خوان غم و غصه سرزمینی بود که مورد تاخت و تاز زیاد قرار گرفته. وی در مرزها نمی گنجید. موسیقی یک میراث جهانی است. او از خانواده ای آمد که پرچم موسیقی قشقایی را به اهتزاز درآوردند. درگذشت او را به همه ایران تسلیت می گویم. زمانی که این گلیم را روی پیکر او دیدم به یادم آمد فرهنگ و موسیقی ایران به هم پیوند خورده و موسیقی نواحی ایران یک فرهنگ ملی را رقم می زند. خانواده های زیادی بوده اند که سبب شده اند فرهنگ ایل قشقایی پویا و مانا باشد.
افسانه جهانگیری – همسر فرود گرگین پور – نیز در سخنانی اظهار داشت: از همه شما که در این هوای سرد آمدید تشکر می کنم. از استاد علیزاده که فرود واقعا عاشقش بود تشکر می کنم. فرود زمانی که در بیمارستان بود و نمی توانست حرف بزند وقتی که می گفتم آیا می خواهی استاد بیاید؟ چشمانش را روی هم می گذاشت و حس می کردم واقعا خوشحال می شود. وی در ادامه به یاد همسرش لالایی خواند.
همچنین برادر افسانه جهانگیری اظهار نمود: من درباره فرود سخنی از معلم ایل بزرگ قشقایی می گویم. محمد بهمن بیگی در یکی از برنامه ها گفت، کاری که فرود برای موسیقی کرد از کاری که من برای آموزش بیشتر از یک میلیون عشایر کردم بزرگ تر بود. وقتی که او این را می گوید، معنای خیلی عمیقی دارد. فرود گرگین پور به موسیقی این قشقایی تعلق ندارد، او یک آدم ملی است. زمانی که او با محمدرضا لطفی، محمدرضا شجریان و حسین علیزاده آشنا شد، یکی از کارهای بزرگش آشنا کردن این استادان موسیقی سنتی با موسیقی قشقایی بود که پناهی به موسیقی قشقایی داد.
در ادامه برزو طیبی پور و منصور رستمی قطعه هایی از موسیقی قشقایی خواندند. رحیمی رضایی نیز ایرانی را به زبان ترکی برا فرود گرگین پور خواند.
فرود گرگین پور شامگاه سه شنبه، دهم دی ماه، بعد از تحمل یک دوره بیماری در تهران درگذشت.
او نوازنده سازهای کمانچه، ویلون، پیانو و آهنگساز قشقایی بود، خواهرزاده محمد بهمن بیگی، بنیانگذار آموزش عشایری در ایران و برادر دکتر فرهاد گرگین پور، آهنگساز موسیقی قشقایی بود.
وی آموزش موسیقی را زیر نظر استادانی چون علی تجویدی، حبیب الله بدیعی، علی اضعر بهاری و نورعلی برومند فرا گرفت و تحصیلات تکمیلی در حوزه موسیقی را در دانشگاه تهران گذراند.
«ترکمن صحرا»، «هجران»، «کورآغلو»، «منظومه صنم و غریب» و «مجموعه موسیقی قشقایی» همچون آثار به جامانده از این هنرمند پیشکسوت موسیقی قشقایی است که بیشتر منابع پژوهشی در حوزه موسیقی اقوام ایران است.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: