با برگزاری یک نشست صورت گرفت؛ اعلام جزئیات همکاری انجمن موسیقی ایران با دو دانشگاه در ترکیه

با برگزاری یک نشست صورت گرفت؛ اعلام جزئیات همکاری انجمن موسیقی ایران با دو دانشگاه در ترکیه

پیلانو: مدیران انجمن موسیقی ایران و دو دانشگاه در شهرهای مختلف کشور ترکیه در امتداد گسترش کارهای بین المللی حوزه‌ی موسیقی دو تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، مدیران انجمن موسیقی ایران و دو دانشگاه در شهرهای مختلف کشور ترکیه در امتداد گسترش کارهای بین المللی حوزه‌ی موسیقی روز سه شنبه دهم دی ماه دو تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
علی ثابت نیا، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، درباره این تفاهم نامه اظهار داشت: در روزهای برگزاری دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران نشستی با حضور مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد و دو هنرمند و مدرس از موسسات آموزش عالی کشور ترکیه انجام شد که طی آن مقرر شد انجمن موسیقی ایران به نمایندگی از دفتر موسیقی با دو دانشگاه آنکارا و کافکاس ارزوروم به نمایندگی دکتر کافکاسیالی تفاهم نامه هایی به امضا برساند تا در حوزه های مختلف، این دو مجموعه ارتباطات نزدیک و تبادلات فرهنگی و هنری داشته باشند.
وی در مورد جزئیات این تفاهم نامه بیان کرد: اعزام هنرمندان به فستیوال های مختلف در دو کشور، ثبت و ضبط موسیقی نواحی ایران توسط شبکه های تلویزیونی ترکیه که این دو دانشگاه با آنها ارتباط دارند، برگزاری پنل های پژوهشی در کشور ترکیه درباب ارتباط موسیقی ایرانی و عثمانی همچون مواردی است که در این تفاهم نامه ها در اولویت قرار گرفته است.
ثابت نیا همین طور از پیشنهاد انعقاد تفاهم نامه ای بین انجمن عالی موسیقی ترکیه که در شهرهای مختلف همچون آنکارا، استامبول، ارزروم و شهرهای دیگر شعبه دارد آگاهی داد و ابراز امیدواری کرد تا در آینده ای نزدیک شماری از موارد درج شده در این تفاهم نامه ها اجرایی شود تا بتوان از موقعیت ایجادشده به نفع موسیقی کشور خصوصاً در حوزه‌ی موسیقی نواحی و موسیقی دستگاهی استفاده نمود.
علی کافکاسیالی از دانشگاه ارزروم، بنیان گذار فستیوال عاشیق های جهان و مؤلف شش جلد کتاب آنتولوژی ترکان ایران است. یاووز سِلیم کافکاسیالی نیز فوق دکترای اتنوموزیکولوژی است که سوژه اختتام نامه‌ی خودرا به «بررسی کارکرد اجتماعی موسیقایی عاشیق های ایران» اختصاص داده و در حوزه‌ی موسیقی مردمی مقالات مختلفی منتشر نموده است. او همینطور به صورت تخصصی در زمینه‌ی آهنگسازی موسیقی کلاسیک و نوازندگی ویولن فعالیت دارد.

منبع: