با اعلام برگزیدگان؛ آخر ششمین سرو نقره ای با ناخرسندی داوران

با اعلام برگزیدگان؛ آخر ششمین سرو نقره ای با ناخرسندی داوران

به گزارش پیلانو ششمین دوره دوسالانه سرو نقره ای با بیان ناخرسندی داوران از آثار عرضه شده به این رویداد و دعوت عضو شورای شهر از هنرمندان برای کمک به حال خوب شهروندان تهرانی، به پایان راه رسید.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، مراسم اختتامیه ششمین دوسالانه سرو نقره ای شامگاه جمعه ۲۹ آذرماه با حضور محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، سیدحسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، فاطمه کرکه آبادی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک، محسن سلیمانی دبیر دوسالانه سرو نقره ای، اعضای شورای سیاستگذاری و اعضای هیأت داوران دوسالانه و جمع کثیری از هنرمندان و اعضای انجمن در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار گردید.
اجرای این مراسم برعهده بهزاد صدیقی نویسنده و کارگردان بود و بعنوان سخنران اول از فاطمه کرکه آبادی دعوت به حضور روی صحنه کرد.
فاطمه کرکه آبادی رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک با اشاره به اینکه ششمین دوسالانه سرو نقره ای امسال مستقل از هر ارگان و نهادی برگزار شد، اظهار داشت: «سرو» آینه و انعکاس فعالیت اعضای انجمن است؛ خوب یا بد، تلاشی است که توسط اعضا در دو سال قبل با وجود تمام محدودیت ها، موانع و مشکلات انجام شده است. در بهترین حالت و کیفیت خود نیست اما یقیناً تأثیرگذار و فرهنگ ساز و چراغ راه آینده خواهد بود. البته می دانیم راه زیادی مانده تا طراحان گرافیک بتوانند بهترین و با کیفیت ترین آثار خویش را عرضه کنند.

وی اضافه کرد: امیدواریم تولیدکنندگان و سفارش دهندگان و متولیان فرهنگ و هنر هم به جایی برسند که انجام کار خویش را بدون حضور و تفکر طراحان متصور نشوند و طراحی گرافیک را بخشی از سرمایه گذاری مادی و معنوی و ارزش افزوده کار خود بدانند.
کرکه آبادی: امیدواریم تولیدکنندگان و سفارش دهندگان و متولیان فرهنگ و هنر هم به جایی برسند که انجام کار خویش را بدون حضور و تفکر طراحان متصور نشوند و طراحی گرافیک را بخشی از سرمایه گذاری مادی و معنوی و ارزش افزوده کار خود بدانندکرکه آبادی تصریح کرد: برگزاری دوسالانه سرو نقره ای، تلاشی برای بهبود کیفیت و نقد کارهای خودمان است و روز به روز به این هدف نزدیک تر خواهیم شد.
وی به برگزاری نمایشگاه دوسالانه سرو نقره ای اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد زیادی کار از اعضای قدیمی تا اعضای جدید به دبیرخانه سرو نقره ای رسید. برگزاری نمایشگاهی در این ابعاد اصلاً آسان نیست، این روزها، روزهایی است که تمام جامعه شرایطی سخت را تجربه می کند که انجمن هم از آن مستثنی نیست. کمبود منابع مالی و انسانی برای انجام کارهای مختلف از چالش های همیشگی انجمن است و اگر همدلی، همیاری و کمک همه دوستان، حامیان و اعضا نبود، این کار هم انجام نمی شد.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در انتها بیان کرد: مطمئنم که در روش اجرای نمایشگاه خطای انسانی، کاستی و اشتباه داشته ایم که بخشی از آن غیرقابل اجتناب بود و البته امیدوارم که با تجربه به دست آمده برنامه های بعدی را در شرایطی آرمانی و بهتری برگزار نماییم.
در ادامه محسن سلیمانی دبیر ششمین دوسالانه سرو نقره ای، از استقبال بی نظیر هنرمندان طراح گرافیک و علاقمندان به هنر گرافیک از افتتتاحیه و بازدید از نمایشگاه گفت و از همکاران و هیأت داوران این رویداد تشکر کرد.

محمدجواد حق شناس سخنران بعدی مراسم بود که هنر گرافیک را به مثابه یک رسانه دانست و اظهار داشت: این هنر ابزاری تأثیرگذار در انتقال مفاهیم به شمار می آید، رسانه ای جهانی که به کمک عناصر آن می توان از محدودیت مرزها رهایی یافت و به جهانی نو و تازه دسترسی پیدا کرد. فارغ از هنر انتزاعی که می تواند گرایش هایی از گرافیک را هم شامل شود، هنر اجتماعی در ساحت های عمومی خود می تواند به پیشبرد فرهنگ عمومی جامعه کمک نماید.
وی اضافه کرد: گرافیک جدا از جنبه زیباشناختی و هنری خود، در ساختار جامعه با پرداختن به چنین مقولاتی می تواند به هنری پیشرو تبدیل گردد و کاربردی فرابخشی پیدا کند. در نظام اجتماعی شهر دامنه این کنش و واکنش مشخص تر به نظر می آید و برداشت شهروندان از رویدادها و عناصر زیباشناختی شهر به صورت خودآگاه و ناخودآگاه بر ضمیر آنها تاثیر گذاشته و متقابلاً آنها هم تمایلات و خواسته های خویش را به هنرمند منتقل می کنند.
حق شناس: اولین نتیجه مدیریت کاربردی و زیباشناسانه گرافیک در شهر، ایجاد آرامش، حذف زوائد بصری و دوری از آلودگی های تصویری است که در ناخودآگاه شهروندان اثرات مطلوبی بر جای می گذاردحق شناس به گرافیک محیطی اشاره نمود و اظهار داشت: در این میان، گرافیک محیطی کارکردی فراتر از یک هنر پیدا کرده و به یک رسانه اجتماعی تبدیل می شود. ما در مدیریت شهری معتقدیم که هنر گرافیک شهری می تواند به ایجاد آرامش بصری در جامعه کمک نماید. اولین نتیجه مدیریت کاربردی و زیباشناسانه گرافیک در شهر، ایجاد آرامش، حذف زوائد بصری و دوری از آلودگی های تصویری است که در ناخودآگاه شهروندان اثرات مطلوبی بر جای می گذارد. توجه به این نکته مهم می باشد که در بین آثار هنری انتشار یافته از هنرمندان در سراسر جهان، بیشترین تعهد اجتماعی را در گرافیک می توان سراغ گرفت.
وی اظهار نمود: این هنر جدا از خاستگاه تبلیغاتی خود، به مرور و بخصوص در دهه های اخیر شأن اجتماعی و کارکرد فرابخشی خویش را ارتقا داده و با حفظ شاخصه های هنری و حرفه ای خود، به هنری در خدمت جامعه تبدیل گشته و نقش اجتماعی طراحان پررنگ تر شده است. ما در شهر در نوع ابتدایی کاربرد گرافیک در چارچوب استفاده از علایم راهنمای شهری تا نوع پیشرفته آن در استفاده از گرافیت های دیواری و تبلیغات شهری، با هنر گرافیک آشنایی داشته و ارتباط برقرار می نماییم. ازاین رو می توانیم گرافیک را کاربردی ترین زیرمجموعه های هنرهای تجسمی بشماریم و از زبان مشترکی که توسط آن ایجاد می شود برای درک جامعه و جهان پیرامون استفاده نماییم.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در انتها اظهار داشت: امروزه گرافیک محیطی به یکی از ارکان اصلی زندگی اجتماعی و شهری تبدیل گشته است و مؤثرترین ابزار برای تاثیر بر الگوهای رفتاری زندگی انسان شهرنشین به شمار می آید. این گونه از هنرهای تجسمی یک پدیده اجتماعی است که می تواند خصایص ملی، شاخصه های قومی، ظرفیت های فرهنگی، قراردادهای اجتماعی، آداب و سنن و در نهایت گرایش های سیاسی و اقتصادی جامعه را بررسی و تحلیل کند. امیدوارم هنرمندان گرافیست که بعضی از آثار آنها در این دوسالانه به نمایش درآمده، با تکیه و توجه به مقوله اقتصاد فرهنگ به نقش مهم اجتماعی خود واقف بوده و بیشتر از پیش ما را در ایجاد حال خوب برای شهر تهران و شهروندان تهرانی کمک کنند. تعاملی که مدیریت شهری همواره خواهان ایجاد آن است و به تاثیر آن در بهبود اوضاع روحی و روانی جامعه اعتقاد دارد.
برنامه بعدی مراسم، تقدیر از قباد شیوا هنرمند پیشکسوت بود که البته در سالن حضور نداشت و همین مبحث سبب شد تا فرزاد ادیبی، اونیش امین الهی و کوروش پارسانژاد، تندیس سرو نقره ای به همراه لوح تقدیر را به نماینده ای که از سوی قباد شیوا در سالن حاضر بود، تقدیم کنند.

فرزاد ادیبی در ادامه پشت تریبون حاضر شد و به نمایندگی از قباد شیوا که مسئولیت ریاست هیأت داوران دوسالانه سرو نقره ای را برعهده داشت، متن بیانیه داوران را قرائت کند. وی پیش از قرائت بیانیه اظهار داشت: عادت ندارم از مسئولی که در رأس است تقدیر کنم اما اینجا نمی توانم از حضور آقای حق شناس تشکر نکنم چون از جنس هنرمندان است و با وجود بیماری که داشت، اینجا آمد و از اینکه در جمع ما هستید، تشکر می کنم.
ادیبی در ادامه بیان کرد: هیأت داوران مراتب ناخرسندی خویش را از کیفیت آثار دوسالانه ششم سرو نقره ای اعلام می کند؛ گرچه این آثار حاصل کار دوساله هنرمندان است اما باور داریم ظرفیت های گرافیک حرفه ای امروز ایران بسیار بیشتر از آن چیزی است که در این دوسالانه دیده شد.

بر این اساس، در ادامه برگزیدگان بخش های مختلف دوسالانه سرو نقره ای با حضور هیأت های داوری هر بخش و قرائت بیانیه آنها اعلام گردید. محمدجواد حق شناس، سیدحسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، فاطمه کرکه آبادی و محسن سلیمانی برای اهدای جوایز روی صحنه آمدند.
بخش «نشان و هویت بصری»
دیپلم افتخار بخش نشان به سیروس سلیمی و امیرمهدی مصلحی اهدا شد.
جواد زری نیا و سام کشمیری دیپلم افتخار بخش هویت بصری را دریافت نمودند.
سرو نقره ای در بخش نشان و هویت بصری به میردامون میرباقری و حامد حکیمی رسید.
بخش «نشر»
کیانوش تنها و مجید زارع دیپلم افتخار این بخش را گرفتند و تندیس سرو نقره ای به سیاوش تصاعدیان اهدا شد.
بخش «پوستر»
دیپلم افتخار بخش پوستر به علیرضا عسگری فر رسید و احمد کریمی توانست تندیس سرو نقره ای این بخش را از آن خود کند.
بخش «تبلیغات و گرافیک محیطی»
دیپلم افتخار این بخش به رشید رهنما و سینا سنکار اهدا شد.
همچنین تندیس سرو نقره ای به الهام غلامی تعلق گرفت.
بخش «بسته بندی»
در این بخش هیچ اثری شایسته سرو نقره ای دانسته نشد و سه دیپلم افتخار به رضا عباسی، جمشید دژاگاه و احسان اکبری رسید.
بخش «دیجیتال»
امین منتظری و جواد زری نیا در این بخش دیپلم افتخار گرفتند و تندیس سرو نقره ای این بخش به سیاوش یعقوبی اهدا شد.
بخش «تایپ فیس»
دیپلم افتخار این بخش به حمیدرضا قدسی و محمدمنصور قنایی و تندیس سرو نقره ای هم به هیربد لطفیان رسید.
بخش «تولیدات استودیوها»
دو دیپلم افتخار به استودیو «خلاقه است» به مدیریت مهرداد مه آبادی و استودیو «تابستان» به مدیریت نواب قزلباش و فرشید منفرد اهدا شد.
در آخر مراسم هم از برگزیدگان و اعضای هیأت داوران درخواست شد برای ثبت عکس یادگاری روی صحنه بیایند.