در آیین پاسداشت شهدای هنرمند؛ شاهدان شیدایی مورد تجلیل قرار گرفتند

در آیین پاسداشت شهدای هنرمند؛ شاهدان شیدایی مورد تجلیل قرار گرفتند

به گزارش پیلانو خانواده های شهدای هنرمند و همینطور هنرمندان انقلاب در مراسم شاهدان شیدایی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تجلیل قرار گرفتند.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، مراسم پاسداشت شهدای هنرمند با عنوان «شاهدان شیدایی» امشب ۲۳ آذرماه در حوزه هنری برگزار گردید.
سید عباس صالحی وزیر ارشاد، محمدمجتبی موسوی معاون هنری ارشاد، محمد حسینی از وزرای اسبق ارشاد، شهرام کرمی مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، مومنی شریف، مهدی چمران محمد گلریز و جمشید جم خواننده، رحیم مخدومی، سردار دهقانی و کوروش زارعی، کریم اکبری مبارکه، احمد میرعلایی تهیه کننده، نصیربیگی رئیس سازمان بسیج همچون حاضران در این مراسم بودند.
رسالت بوذری هم اجرای این مراسم را بر عهده داشت.
سیدعباس صالحی وزیر ارشاد در این مراسم در سخنانی اظهار نمود: در این محفل که خانواده شهدای هنرمند وجود دارد حق این بود بیشتر شنونده باشم تا رسم مردانگی را بیاموزیم. انقلاب درس آموزی های مختلفی در مقاطع مختلف بخصوص دوران طلایی دفاع مقدس داشته است.
وی افزود: در ۲۸۸۸ روز دفاع مقدس، مردم این سرزمین ذخیره ای تاریخی برای مردم و حتی جهان اندوخته شد این زمان مقطعی از تاریخ بود که چون عصر امام حسین(ع) و روز عاشورا اتفاقی بود که تاریخ بداند چگونه باید عمل کند.
صالحی خاطرنشان کرد: این ایام از زاویه های مختلف قابل درس آموزی است. در این هشت ساله ارزش های والای انسانی در اجزا و ابعاد متکثری خویش را نمایاند. ارزش هایی که وقتی به الگو، قصه و روایت تبدیل می شوند قدرت اکسیری پیدا می کنند. قیام کربلا چنین بود. در این دوره تاریخی و طلایی دفاع مقدس روحی معنوی از این سرزمین برخاست. تاریخ این سرزمین تاریخ اشراق و معنویت است و ایران را با چنین جذبه هایی می شناسیم.
وزیر ارشاد همینطور با اشاره به دیگر خصوصیت های دوران دفاع مقدس اظهار داشت: این دوره معطر و طلایی فرصتی بود تا اقشار و اقوام و سلیقه های مختلف در یک مسیر کنار هم قرار بگیرند. گاهی این پرسش مطرح است که چرا امام حسین اینقدر ترکیب متنوعی از زنان و کودکان و اقوام را در کنار هم جمع کرد و مسئله این است که هرکدام از اینها حجتی هستند.
صالحی اضافه کرد: دوره دفاع مقدس اقوام ادیان و اقشار مختلف کنار هم قرار گرفتند تا هیچ قوم و مذهب و سن و سالی بی حجت و بی الگو نباشد. بخشی از اینها شهدای هنرمند بودند. ما بیشتر از دو هزار شهید هنرمند داریم در تجسمی حدود ۵۰۰ نفر در هنرهای نمایشی ۵۰۰ نفر در خوشنویسی بیشتر از ۳۰۰ نفر، در سینما بیشتر از ۱۰۰ و در موسیقی بیشتر از ۸۰ شهید بوده اند. این دو هزار شهید حجتی هستند بر اینکه در ان دوره سختی و عسرت و محنت جماعت هنرمندان پا به پای مردم بوده اند با دوربین، قلم و نوایی که در اختیار داشتند.
وزیر ارشاد یاداور شد: آن عزیزانی که رفتند و انها که شهدای زنده روزگارند امروز حجتی بر اصحاب هنر و رسانه هستند که هم زیست هنری انها اموختنی است و هم نوع نگاهشان به هنر و رسانه یاد گرفتنی است و امشب زمانی است که با این شهدای هنرمند مجدد میثاقی ببندیم.
همچنین در این مراسم نصیربیگی رئیس سازمان بسیج هنرمندان با خیر مقدم گفتن به حاضران عنوان کرد: ۲۱۵۹ شهید هنرمند در کنگره شهدای هنرمند شناسایی شده است و امیدارم این مراسم هر سال با حضور خانواده شهدای هنرمند برگزار گردد.
سپس شهرام کرمی مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، رحیم مخدومی، سردار دهقانی و کوروش زارعی، کریم اکبری مبارکه روی سن رفتند و در بخش اول تجلیل ها از خانواده شهدای هنرمند شامل محمد بخش تنگستانی، پاو، جباری، حجت الله یخچالی، علیرضا قدیمی تجلیل کردند.
در ادامه علیرضا افتخاری قطعه ای را با شعری از احمد بابایی خواند که به شهید حججی و مدافعان حرم تقدیم شده بود.
سپس سردار غلامی در سخنانی به ذکر خاطراتی از دوران جنگ پرداخت و اظهار داشت: بچه های گروه تفحص وقتی در فکه جستجو می کردند و گوری دسته تعدادی از راست قامتان یافتند کسانیکه ایستادند تا مملکت بماند.
وی با تاکید بر اینکه ایران در کانون همه التهابات امن است، خطاب به هنرمندان خاطرنشان کرد: پیام های هنری شما هم امروز از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود و به سهم خود از شما هنرمندان تشکر می کنم.
سردار نجات، نصرلله قادری، جمشید جم و مجتبی حسینی در بخش دوم تجلیل ها روی سن رفتند و در این بخش از خانواده شهید فیروز حمیدی زاده، غدیری، مجید غلامی، فریبرز یزدان شناس، هادی باغبانی، حمید زاهدی، ماشاالله صفاری، عباس آقادادی، عبدالرضا مصلی نژاد، مصطفی چمران مورد تجلیل قرار گرفتند.
در ادامه سکانس هایی از فیلم هایی به کارگردانی جمال شورجه کارگردان سینما و تلویزیون به نمایش درآمد و سپس از جمال شورجه به همراه فرزند و همسر وی تجلیل شد.
در بخش پایانی از خانواده شهدا علی اصغر فلاح، جواد اسدی، ابراهیم اصغرزاده، علی حسین ابراهیمی، سعید نوروزی مورد تجلیل قرار گرفتند.
مرتضی سرهنگی و محمد گلریز از دیگر هنرمندانی بودند که با پخش کلیپ هایی از آنها مورد تجلیل قرار گرفتند همینطور مسعود نجابتی دیگر هنرمندی بود که قرار بود از او تجلیل شود که به قول مجری به علت سفر غایب این مراسم بود.
در آخر این مراسم هم از مجموعه کتاب شناخت شهید رونمایی گردید.