معاون وزیر ارشاد مطرح کرد؛ تخصیص ۷۰درصدی بودجه ارشاد در سال ۹۸

معاون وزیر ارشاد مطرح کرد؛ تخصیص ۷۰درصدی بودجه ارشاد در سال ۹۸

به گزارش پیلانو دومین نشست سراسری نمایندگان صندوق اعتباری هنری از روز ششم آذرماه سال جاری با شعار ایران فقط تهران نیست و حضور نمایندگان استانی این مجموعه شروع شد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر دومین نشست سراسری نمایندگان صندوق اعتباری هنر از روز ششم آذرماه سال جاری با شعار «ایران فقط تهران نیست» و حضور نمایندگان استانی این مجموعه شروع شد.
«حمایت ها»، «حمایت های توسعه ای»، «توسعه کمی و کیفی بیمه تامین اجتماعی»، «بیمه درمان تکمیلی»، «طرح تکریم»، «کمک مستمری»، «تسهیلات»، «تسهیلات کارآفرینی»، «تسهیلات بلاعوض»، «سفرهای حمایتی»، «پویش همرسانی»، «کلان برنامه هوشمندسازی» و «خرید و فروش آثار هنری از راه فضای مجازی» محورهای دومین نشست سراسری نمایندگان صندوق اعتباری هنر که طی روزهای ششم و هفتم آذرماه در هتل ارم تهران برگزار می گردد را می سازند.
وحیدی فر دبیر دومین نشست سراسری نمایندگان صندوق اعتباری هنر در ابتدای این نشست ضمن عرضه گزارشی از روند فعالیت دوره اول برگزاری این همایش بیان کرد: آنچه در این جلسه برای صندوق اعتباری هنری حائز اهمیت می باشد، اطلاع رسانی هر چه بیشتر نمایندگان اعضا از خدمات این مجموعه است. ضمن اینکه تمام برنامه ریزی ها بگونه ای است که ما علاوه بر عرضه خدمات در تهران در سایر شهرهای کشور هم به خدمت رسانی مشغول باشیم. چون که دوست داریم شعار وزیر ارشاد در خصوص «ایران فقط تهران نیست» در سراسر کشور شکل اجرایی به خود بگیرد و امیدوارم این خدمات هر چه پسندیده تر ادامه پیدا کند.
پیگیری مطالبات هنرمندانی که در پایتخت نیستند
سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر هم در این برنامه ضمن قدردانی از حضور معاون حقوقی وزیر ارشاد در دومین نشست سراسری نمایندگان صندوق اعتباری هنری توضیح داد: نقش نمایندگان استانی صندوق نسبت به سال های گذشته بیشتر شده اما به علت شرایط اقتصادی کشور و تنگ شدن معیشت اصحاب فرهنگ و هنر کار برای شما عزیزان دشوارتر خواهد شد. این در شرایطی است که در جهت سیاست تمرکززدایی از پایتخت، می خواهیم استان ها نسبت به تهران در شرایط عادلانه تری قرار بگیرند. ما در این راستا سفرهای زیادی به استان های کشور داشتیم تا بتوانیم سیاست های حمایتی خویش را ادامه دهیم.
سیدزاده: مبحث بیمه هنرمندان بسیار مبحث مهمی است اما ما دیگر نمی خواهیم فقط در جهت تامین هزینه درمان حرکت نماییم. ازاین رو چاره این شرایط بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی است که امیدوارم این شرایط بیشتر درک شودوی افزود: همین سفرهای استانی سبب شد که مسئولیت ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها هم سخت تر شود. خوشبختانه نتیجه این اقدامات سبب شد که این فعالیت ها شروعی برای پیگیری مطالبات نمایندگان استانی باشد. ما در این عرصه نسبت های نامتوازنی داریم که باید در استان ها به شکل منصفانه تری اجرا شود. همین نشان دهنده مسئولیت سنگین نمایندگان استانی است که مطالبات به حق هنرمندان و اهالی فرهنگ استان ها را پیگیری کنند و در جهت پوشش این حمایت ها، اقدامات لازم را انجام دهند. مبحث بیمه هنرمندان بسیار مبحث مهمی است اما ما دیگر نمی خواهیم فقط در جهت تامین هزینه درمان حرکت نماییم. ازاین رو چاره این شرایط بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی است که امیدوارم این شرایط بیشتر درک شود.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: یکی از کارهای شما نمایندگان استانی رصد کردن هنرمندان نیازمندی است که باید تقویت شود تا هنرمندان بیشتری تحت پوشش حمایت های صندوق اعتباری هنر قرار گیرند. ما در جهت امور داخلی و تسهیلات کارهای زیادی داریم که امیدوارم در این جلسه بتوانیم به شرایط مطلوبی دست پیدا نماییم. بالاخره در میان این همه خبر بد می تواند خبر خوب هم وجود داشته باشد. کما اینکه امکان دارد هنرمندی به لحاظ درمانی بهبود پیدا کند و یا شرایط بهتری برای کسب و کار او فراهم گردد، در این راه اهالی رسانه می توانند مهم ترین نقش را داشته باشند که امیدوارم این شرایط هم هرچه سریعتر محقق شود.
گزارش آقای معاون و سفارش به برقراری ارتباط عاطفی با هنرمندان
علی اصغر کاراندیش معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بعد از صحبت های سیدزاده اظهار نمود: طی سال هایی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتم بازدیدهای زیادی از استان های مختلف کشور داشته و با مسؤلان هر استان هم به گفتگو پرداخته ام. در این مدت پنج سال، اطلاعات زیادی را در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر کسب کرده ام اما یکی خلاهایی که در این راستا می دیدم، توجه کمتر به مسائل معیشتی اصحاب فرهنگ و هنر در شهرستان ها بود. اما الان می بینم که در تمام استان ها نماینده ای از صندوق اعتباری هنر وجود دارد و می تواند این کمبودها را برطرف کند.
وی اضافه کرد: من زمانی که در معاونت توسعه وزارت ارشاد حضور داشتم، تمام تلاش خویش را انجام دادم که مسائل در رابطه با هنرمندان هرچه سریعتر مرتفع شود. کما اینکه در این عرصه کمبودهای زیادی به واسطه اعتبارات و حمایت های صندوق اعتباری هنر مرتفع شد. من وقتی گزارش مالی صندوق اعتباری هنر را می خواندم خوشبختانه شاهد شرایط خوبی بودم که نسبت به روزهای اول کار دولت یازدهم اصلاً قابل قیاس نیست. ما حالا بالاتر از ۳۳ هزار هنرمند بیمه شده در حوزه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی داریم که نشان دهنده توجه و پیگیری مدیران در ستاد وزارت ارشاد اسلامی است. اقدام خوبی هم که آقای سیدزاده هم به آن اشاره داشت، مبحث سفرهای استانی و پشتیبانی از هنرمندان شهرستانی است که اقدام بسیار مناسبی بود.
کاراندیش: مهم تر از مشکل اقتصادی هنرمندان، رعایت شأن و شخصیت آنهاست که این مورد به نظر من بسیار مهم می باشد. همین رابطه معنوی و عاطفی که ایجاد می شود، نکته بسیار حائز اهمیت و ارزشمندی استمعاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: مهم تر از مشکل اقتصادی هنرمندان، رعایت شأن و شخصیت آنهاست که این مورد به نظر من بسیار مهم می باشد. همین رابطه معنوی و عاطفی که ایجاد می شود، نکته بسیار حائز اهمیت و ارزشمندی است که من لازم می دانم از این اقدام دوستان تشکر کنم. از شما دوستان نماینده ادارات کل فرهنک و ارشاد اسلامی شهرهای مختلف کشور هم می خواهم که این ارتباط عاظفی را برقرار کنید. هرچند در این عرصه ما گرفتار کمبود نیرو هستیم اما من از شما می خواهم به رغم این کمبود نیرو ارتباط عاطفی را حفظ کنید.
کاراندیش در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: من در مدتی که در حوزه حقوقی و پارلمانی وزارت ارشاد حضور داشتم، تمام تلاش خویش را انجام دادم به واسطه ارتباطی که با نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشتیم، حدود ۱۱۳ میلیارد تومان به اعتبار وزارت ارشاد اضافه نماییم. ازاین رو از شما می خواهم هم با آقایان مدیرکل استان ها و هم با سازمان ها و مجموعه هایی که می توانند شما را کمک کنند، ارتباط بیشتری برقرار کرده و صرفا به دنبال تامین اعتبار از مرکز به استان ها نباشید.
وی اضافه کرد: اگر شما در استان ها این ارتباطات را داشته باشید بسیاری از امکانات را می توانید به تناسب موقعیت هر استان در چارچوب اعتبارات مالی و معنوی دریافت کنید. حداقل این است وقتی مشکلات را در بین می گذارید، پذیرش مشکلات از جانب نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم راحت تر خواهد بود. ما با وجود افزایش اعتباری که در وزارت ارشاد داشتیم، اما گرفتار کاهش تخصیص بودجه شده ایم. وقتی هم این کاهش وجود داشته باشد فعالیت هم کمتر می شود. حتی امسال روی تخصیص ۷۰ درصد و حتی پایین تر بحث می شود که این نکته نشان دهنده ضرورت توجه بیشتر است. ما وقتی با کاهش اعتبار مواجه می شویم پس باید از حداقل اعتبارات هم بیشترین استفاده را نماییم.
پس از صحبت های کاراندیش نمایندگان استانی صندوق اعتباری هنر پرسش های خویش را در حضور سیدزاده و غیاثی مدیر کل دفتر هماهنگی امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح نمودند.