یک ایرانی برگزیده دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا شد

یک ایرانی برگزیده دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا شد

پیلانو: کتاب «مشت زن» به نویسندگی و تصویرگری حسن موسوی بعنوان اثر اول موفق به دریافت جایزه بزرگ بیست وهفتمین دوره ی تصویرگری براتیسلاوا در سال ۲۰۱۹ شد.
به گزارش پیلانو به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، این کتاب از طرف انتشارات کتاب های طوطی «بخش کودک و نوجوان انتشارات فاطمی» منتشر و از طرف کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بعنوان نامزد دریافت این جایزه در کشور اسلواک معرفی شده بود.
کانون بعنوان نماینده ایرانی این مسابقه در هر دوره با بیان فراخوان به ناشران و جمع آوری آثار برگزیده تصویرگران ایرانی، مبادرت به برگزاری نشست داوری با حضور تصویرگران و کارشناسان این حوزه می کند.
بر همین مبنا نمایندگانی از شورای کتاب کودک و انجمن تصویرگران ایران نیز در شورای سیاست گذاری، بررسی و داوری آثار هنرمندان کشور با کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان همکاری می کنند.
در همین حال داوران در این دوره آثار ۱۵ تصویرگر ایرانی از کتاب های ناشران مختلف را بعنوان نامزد دریافت جایزه دوسالانه تصویرگری (IBBY) براتیسلاوا ۲۰۱۹ معرفی کردند.
بر طبق این گزارش «مشت زن» کتابی تصویری است که دنیای پرشور قهرمانی را روایت می کند که در تقابل محبت و خشم گرفتار شده است و هرچه او با خشم بیشتری مشت می زند دنیایش کوچک تر می شود تا این که دیگر اثری از آدم های اطرافش نمی ماند، انسان دوستی و کنترل خشم و قدرت، پیام مهمی است که تصویرهای متفاوت را به مخاطب یادآوری می کند.
این کتاب قبل از این نیز به لیست کلاغ سفید کتابخانه ی بین المللی مونیخ و نمایشگاه تصویرگری ۲۰۱۸ شارجه راه یافته بود.
دوسالانه ی تصویرگری براتیسلاوا یکی از قدیمی ترین رویدادهای بین المللی تصویرگری کتاب کودک در کنار جایزه ی هانس کریستین اندرسن، از مهم ترین جوایز تصویرگری کتاب های کودک و نوجوان است.
این رویداد هنری از سال ۱۹۶۷ میلادی با پشتیبانی یونسکو بعنوان یکی از مهم ترین مسابقات تصویرگری جهان زیر نظر دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) هر دو سال یک دفعه در شهر براتیسلاوا کشور اسلواکی برگزار می گردد.

برندگان جوایز دیگر این جشنواره شامل: «سیب طلایی» جایزه دوم و «پلاک طلایی» جایزه سوم از کشورهای چین، مالزی، لاتیوا، روسیه، کره جنوبی، پرتغال، ژاپن، اسلووینیا و برزیل بودند.
علی بوذری، تصویرگر ایرانی و هیات علمی دانشگاه هنر تهران، امسال برای بار دوم بعنوان عضو هیات داوران این دوسالانه همکاری داشت.

منبع: