پاسخ همایون شجریان به منتقدان

پاسخ همایون شجریان به منتقدان

به گزارش پیلانو همایون شجریان با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، به منتقدان سال های اخیرش پاسخ داده است.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، اخیرا خبر قطعی انتشار آلبوم مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی در آبان ماه امسال منتشر گردید که بر مبنای آنچه همایون شجریان در مطلب بامداد امروزش منتشر نموده گویا نحوه ی انتشار این خبر و تصاویر آن با انتقادهایی همراه بوده است.
حالا این خواننده در مطلبی که منتشر نموده است، قصد پاسخگویی به منتقدان این حرکت اخیر و همینطور انتقادها به کنسرت نمایش سی و پیشنهادش برای اجرای کنسرت خیابانی را دارد.
در مطلب انتشار یافته توسط همایون شجریان آمده است:
«چند سالی می شود که پس از هر حرکت و خبری از فعالیت های صاحب این قلم عده ای کمر به تخریب می بندند این که انگیزه و غایت شان چیست باشد برای فرصتی بهتر. همیشه بوده اند کسانی که به نقد اصولی و هنری کارهای من پرداخته اند و با نگاهی عالمانه و قلمی پاک و آزاده نقطه نظراتشان را به نمایش درآورده اند اما گروهی هم بوده اند که به مثال قداره کشان و قمه کشان قلم از پر شال برداشته اند و با جوهر حسادت و تعصب کور و به قصد تخریب وارد عمل شدند. اینها به سیاق آن قمه کشان، قلم کشانند. زمانی که برای کنسرت خیابانی بی مرز و محدوده و برای صدها هزار نفر علاقه مند درخواست دادم، گفتند که به دنبال شهرت است و فرمودند به جای این بلندپروازی ها چند شب در سالن کنسرت مجانی اجرا کند!
ما صحبت از چه می کردیم و آنها چه پاسخی می دادند. مقصود من از اجرای خیابانی، بردن موسیقی به متن شهر بود. به خیابان. به جایی که هر رهگذری فارغ از همه چیز شنونده ام باشد. قصد من از ایده کنسرت خیابانی تنها مجانی بودن آن نبود و اینان درنیافتند که کنسرت خیابانی یعنی کنسرت برای رهگذران. چه فقیر و چه دارا. چه همدل و همراه و چه اهل احوالاتی دیگر. این یعنی معجزه موسیقی که هیچ مرزی نمی شناسد. همه را برابر و یکسان زیر سقف لاجوردی خود جمع می کند. با هر زبان و فرهنگ و مسلکی. این یعنی بامداد تا شبی نواختن و خواندن همانند نوازنده ای تنگدست که در کوچه و خیابانی دارد موسیقی اش را به گوش همه می رساند. نه خواندن و نواختن در سالنی خاص در زمانی خاص و با محدوده و مرزی مشخص.
حکایت کنسرت خیابانی که این چنین با جوهر قلم کشان زهرآلود می شود، وای به حال حرکت های دیگر که خدائی ناکرده منافع مالی هم به دنبال داشته باشد.
اوج هنر قلم کشان در کنسرت سی به عرصه نمایش درآمد و از خودی و غیرخودی شنیدیم و هیچ نگفتیم و هنوز ادامه دارد. اخیرا حضور حقیر همراه علیرضا قربانی در لوکیشن انتخابی مدیر هنری به منظور گرفتن چند عکس و مصاحبه، همراه تصاویر در رابطه با آیین رونمایی که آن هم تنها به علت خاص بودن طراحی کتابخانه و دالانی با معماری ایرانی از جانب ایشان پیشنهاد گردیده بود، برای قلم کشان ایجاد انگیزه کرده است. تا امروز که روزانه هزاران نفر از اقشار مختلف مردم به بازدید و خرید و عکس یادگاری می پرداخته اند خبری از ایشان نبود.!!! تا عکسی از همایون در کتاب خانه دیده شد آتش خشم شعله زد!! اخبار کذب جان گرفتند که آهنگ مشترک در مال اجرا کرده ایم؟؟؟ کاش تصاویر این اجرا را هم می گذاشتید!! شنیده ها حاکی از تخلفات گسترده است!؟ چرا دایر است پس چنین جایی!؟ چرا تعطیلش نمی کنند تا مردم و هنرمندشان تکلیف خویش را بدانند.
قلم کشان محترم شما به من یاد ندهید چه بکنم چه نکنم. درسم را بعد از سال ها شاگردی و هم نفسی با بزرگان ادب و هنر این مرز و بوم آموخته ام. من فراتر از این مردم نیستم و هر جا آنان می توانند حضور داشته باشند چنانچه لازم باشد من هم خواهم بود. چه آنجا کاخ سعدآباد و کنسرت «سی» باشد چه کتابخانه ای در یک مرکز خرید عمومی و چه سالن مجلل اسپیناس، چه فرهنگسرای بهمن که در رکاب پدر و گروه آوا افتتاح شد، چه کنسرت در خیابان و ته ناکجا آباد که آرزوی من است.
عزیزان گرامی، دیر زمانی شد که این حقیر جان و تن و دل را به معشوق سپرده امروز از چیزی باک ندارد بگذارید باز هم قلم بفرسایند. غرض این بود که بدانید چگونه با همرنگ و مخفی شدن در لابلای نقدهای مثلاً سازنده و درخشان هر از گاهی به دنبال تخریب، ظهور می کنند.
من نه شایسته ستایش و تقدیر شما نازنینان هستم و نه حتی قابل برای تقبیح از جانب قلم کشان. بدانید این را و اینگونه فکر کنید که مبادا روزی دل های نازک و مهربان تان از بخل این نامرادی ها ترک بردارد.»