مدیرکل میراث فرهنگی استان: هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان احیا شده اند

مدیرکل میراث فرهنگی استان: هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان احیا شده اند

به گزارش پیلانو سیستان و بلوچستان یکی از مهمترین استان های کشور در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی به حساب می آید. استانی که نیمی از جمعیت آن روستانشین هستند و کارگاه های خانگی و روستایی بخش اصلی تولیدات صنایع دستی آنرا تشکیل می دهد.
سوزن دوزی، خامه دوزی، سیاه دوزی، پرواز دوزی، سکه دوزی و آینه دوزی، حصیربافی، خولک بافی، سیس بافی، دودنی بافی، سفال گری، چادربافی، قالی بافی و… همچون هنرهای سنتی استان سیستان و بلوچستان است که بعضی از آنها هم سال هاست به دست فراموشی سپرده شده اند.
باآنکه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان اعلام نموده است که دیگر این استان هیچ هنر منسوخ شده ای ندارد و تمامی آنها در ماه های اخیر ایحا شده یا در حال احیا هستند.
علیرضا جلال زایی در گفت وگویی با ایسنا درباره برنامه های این سازمان در زمینه احیای هنرهای سنتی منسوخ شده، اظهار نمود که دو هنر پارچه بافی (جومه بافی) و آهنگ گری (چلنگری) از هنرهای منسوخ شده سیستان و بلوچستان هستند که در حدود سه ماه اخیر احیا شده و همچنان هم در حال احیا هستند. به صورت کلی تلاش ما بر این بوده است که حتی هنرهایی که شاید طرفداران چندانی هم ندارند را احیا نماییم و الان می توان اظهار داشت که در سیستان و بلوچستان هیچ هنر منسوخ شده ای وجود ندارد.
او تصریح کرد: همینطور روستانشینی نیمی از استان سیستان و بلوچستان (۵۱ درصد) سبب شده است که صنایع دستی در این استان رونق داشته باشد. الان اغلب بانوان این استان در صنایع دستی و بخصوص در حوزه های سوزن دوزی و خامه دوزی کار می کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان همینطور خاطرنشان کرد: به منظور بهبود شرایط هنرمندان و صنعت گران استان، وضعیت بیمه صندوق روستاییان و عشایر را تا آخر سال ۹۸ پیگیری کرده ایم تا در صورتی دولت تامین اعتبار شود، بیمه تامین اجتماعی آنها درست شود. همینطور طرح درجه بندی کارگاه های فعال هم در دست اقدام است.
او اضافه کرد: با آموزش و پرورش هم به توافق رسیده ایم که بتوانیم مجموعه ای را تحت عنوان هنرستان صنایع دستی در استان راه اندازی نماییم. هم اکنون اقدامات اولیه انجام شده، کلاس ها در حال برگزاری است و از مهرماه مقرر است به صورت آزمایشی این کار صورت گیرد.
جلال زایی در ادامه اعلام نموده که نمایشگاه ملی صنایع دستی از اول تا ششم دی ماه به میزبانی زاهدان و در محل نمایشگاه دائمی حدودا با حضور ۱۵۰ تا ۱۷۰ غرفه برگزار می گردد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان همینطور فراهم کردن تسهیلات مشاغل خانگی به هنرمندان فعال، تسهیلات روستایی به کارگاه های فعال، شناسایی صنعت گران برای اعلام آمار مشخص و دقیق از تعداد هنرمندان و صنعت گران، برگزاری دوره های آموزشی را از برنامه های این سازمان به منظور سامان دهی شرایط صنایع دستی استان برشمرد.