برگزاری غیررقابتی دوسالانه مجسمه سازی تهران، فراخوان منتشر گردید

برگزاری غیررقابتی دوسالانه مجسمه سازی تهران، فراخوان منتشر گردید

به گزارش پیلانو انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، فراخوان هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران را منتشر نمود.

به گزارش پیلانو به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران با حمایت اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران را به شکل غیر رقابتی برگزار خواهد نمود.
دبیرخانه هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران از مجسمه سازان، هنرمندان تمامی رشته ها، کیوریتورها، محققان و گروههای بینارشته ای هنری دعوت می کند تا پروژه های خویش را جهت شرکت در این رویداد ارسال نمایند. قبل از این هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی طی احکامی اعضای شورای سیاست گذاری این دوسالانه را به پیشنهاد هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ساز برگزید.
اهداف
۱ ـ با عنایت به اینکه فرآیند تجربه هنری نقشی کلیدی در دریافت و ارتباط میان مخاطب و هنرمند دارد و هم به علت اهمیت کنکاش و مشارکت درآفرینش هنری، در این دوره «روند» شکل گیری آثار مورد توجه است.
۲ ـ ایجاد بستری مناسب برای تجربه گری و گسترش افق کار هنری از راه تعامل خلاق هنرمند، کیوریتور و مخاطب است تا درک ملموس تری از روند کار هنرمندان شناخته شده و هم شناسایی استعدادهای جوان به دست دهد.
۳ ـ علاوه بر پروژه های مجسمه سازی، پروژه های آرشیوی، تحقیقاتی، شامل فردی و گروهی که به شکل خلاقانه به گستره نوین مفهوم «مجسمه» در هنر معاصر توجه دارند هم پذیرفته می شوند.
رویکرد های اصلی
۱ ـ تمرکز بر فرایند و روند شکل گیری آثار
۲ ـ بازتعریف مرزهای مجسمه سازی و پشتیبانی از دیگر رسانه های هنر معاصر و پذیرش رویکردهای بین رشته ای
۳ ـ امکان حضور کیوریتورها در روند گسترش ایده و تولید اثر یا چیدمان و بازخوانی آثار از پیش تولید شده و هم پرداختن به اهمیت پروژه های کیوریتوریال
۴ ـ توجه به محل برگزاری هشتمین دوسالانه، مکان ـ ویژگی، کنش آثار در فضا و ارتباط با مخاطب.
شرایط و مقررات
۱ ـ مسئولیت اصالت آثار به عهده هنرمند است.
۲ ـ بنا به نظر هیأت انتخاب، کمک هزینه جهت اجرای اثر متناسب با نوع پروژه، به راه یافتگان پرداخت خواهد شد.
۳ ـ ارسال و حمل و نقل اثر به نمایشگاه، دریافت و جمع آوری آن بعد از آخر نمایشگاه، اجرا و نصب آثار به عهده هنرمند است.
۴ ـ شرکت کنندگان می پذیرند، دبیرخانه دوسالانه مدارک و اطلاعات مربوط به آثار را به صورت آنلاین، چاپی یا چند رسانه ای منتشر کند.
۵ ـ به تمام هنرمندان راه یافته به نمایشگاه، گواهی شرکت و کتاب دوسالانه اعطا خواهد شد.
۶ ـ تمامی هنرمندان راه یافته به دوسالانه، به عضویت مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر در خواهند آمد.
۷ ـ تصمیم گیری درباره مسائل پیشبینی نشده به عهده دبیر دوسالانه است.
علاقمندان و هنرمندان برای شرکت در این دوسالانه حداکثر تا تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۹۸ در سایت دوسالانه به نشانی mojassame.۲salane.ir بارگذاری کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر به دبیرخانه دوسالانه به نشانی تهران، خیابان کارگر شمالی، بالاتر از بلوار کشاورز، خیابان صدوقی، پلاک ۱۷ رجوع و یا با شماره تلفن های: ۶۶۹۴۶۹۱۰ و ۶۶۹۴۶۹۱۱ تماس حاصل کنند.
مراحل ارسال آثار
۱ ـ ارسال آثار: الف ـ معرفی حداکثر ۵ اثر یا پروژه و ارسال مدارک تصویری از ایده، ماکت یا اثر نهایی ب ـ شرح مختصری از سوابق کاری و حداکثر ۳ اثر از آثار قبلی هنرمند.
۲ ـ ارسال پروژه های کیوریتوریال ( برای کیوریتورها یا محققان) الف ـ معرفی پروژه و ارتباط آن با دوسالانه هشتم مجسمه سازی (حداکثر ۵ پروژه) و ارسال مدارک تصویری و آرشیوی از ایده. ب ـ شرح مختصری از سوابق کاری.
۳ ـ ارسال مقالات الف ـ خلاصه مقاله ب ـ رزومه: شرح مختصری از سوابق کاری و تحصیلات.
طبق فراخوان این دوسالانه، مشخصات فایل های ارسالی به سایت دوسالانه به شرح زیر است:
۱ ـ هر پروژه حداکثر در ۵۰۰ کلمه، در فرمت pdf و حجم حداکثر ۶ مگابایت.
۲ ـ هر مدرک تصویری از آثار در فرمت jpg و حجم هر فایل ارسالی حداقل ۱ و حداکثر ۶ مگابایت.
هیات انتخاب در دو مرحله راه یافتگان به دوسالانه را انتخاب خواهند کرد:
۱ ـ بررسی آثار و پیشنهادهای ارسالی
۲- مصاحبه های حضوری، اولویت شورای انتخاب آثار، انتخاب آثار و پروژه هایی است که تابحال به نمایش درنیامده باشد.
در ادامه اسامی راه یافتگان به دوسالانه در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۹۸ اعلام خواهد شد و هنرمندان چهار ماه فرصت دارند تا کارهای خویش را برای نمایش آماده سازند. دبیرخانه دوسالانه از پذیرفته شدگان درخواست می کند، در طول چهار ماه با گروه های تحقیقاتی معرفی شده از سوی دبیرخانه دوسالانه ارتباط و همکاری کنند. در این مدت مستندات تصویری، نوشتاری و صوتی از مراحل گسترش ایده و شکل گیری اثر جدید یا بازخوانی و اجرای جدیدی از آثار پیشین با همکاری گروه تحقیقاتی تهیه می شود و بعد از بررسی توسط تیم ویراستاری در سایت دوسالانه یا دیگر پلت فرم های آنلاین به نمایش در خواهد آمد.
اسامی راه یافتگان به دوسالانه در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۹۸ اعلام خواهد شد و هنرمندان چهار ماه فرصت دارند تا کارهای خویش را برای نمایش آماده سازند. طبق برنامه ریزی هشتمین دوسالانه مجسمه سازی تهران ۱۵ بهمن ماه سال جاری آغاز چیدمان و نصب آثار این رویداد خواهد بود و مراسم افتتاحیه نیمه اسفندماه در باغ کتاب تهران و محوطه اطراف این مجموعه برگزار می شود.
هشتمین دوسالانه ملی مجسمه سازی تهران با ریاست شورای سیاستگذاری (هادی مظفری؛ مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) و شورای سیاستگذاری: محمود بخشی، نرگس حریریان، ندا رضوی پور، بیژن غنچه پور، ملک دادیار گروسیان، محمود محرومی، کامبیز موسوی اقدم به دبیری: محمود بخشی به شکل غیر رقابتی در اسفند ۱۳۹۸ تا اردیبهشت ۱۳۹۹در باغ کتاب تهران برگزار می شود.