بازگشت دزد مجسمه ها به شهر ؟!

بازگشت دزد مجسمه ها به شهر ؟!

پیلانو: پس از گذشت نه سال از پرونده سرقت های سریالی مجسمه های پایتخت که بدون نتیجه مسکوت ماند، این دفعه مجسمه ˮقیصر امین پورˮ شاعر معاصر دزدیده شد و این پرسش را در ایجاد کرد که چگونه اصطلاحا در روز روشن با وجود دوربین و…، مجسمه ها به سرقت می رود و هیچ ردی هم از عوامل آن به دست نمی آید؟
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، اواسط سال ۸۹، خبری در رسانه ها در خصوص اینکه سردیس استاد شهریار از مقابل تالار وحدت حذف شده، منتشر شد؛ خبری که بلافاصله احساسات مردم را برانگیخت و انگشت انتقاد را به سمت مدیریت شهری وقت برد که چرا مجسمه یکی از شاعران محبوب را برداشته است! اما شهرداری تهران نیز بلافاصله نسبت به تکذیب نقشش در حذف این مجسمه اقدام نمود و ضمن اعلام جهل از سرنوشت این مجسمه خبر از ربودن این مجسمه داد!

سرقت مجسمه های پایتخت با سردیس شهریار شروع شد و ناباورانه ظرف مدت کوتاهی تعداد مجسمه های مسروقه شهر به عدد حدود ۱۲ برسد! مجسمه افرادی چون صنیع خاتم در پارک ملت، شهریار مقابل تئاتر شهر، شریعتی در پارک شریعتی، مادر و فرزند در میدان صنعت، باقرخان در خیابان شهرآرا، ستارخان در خیابان ستارخان و مجسمه های انتزاعی خانه هنرمندان به سرقت رفتند!

ربودن سازمان دهی شده مجسمه ها
ربودن مجسمه های سنگین و چند تنی پایتخت بدون برجای گذاشتن حتی سرنخی کوچک سوالات و ابهامات زیادی را در ذهن مردم ایجاد کرد اما همان زمان محمدباقر قالیباف شهردار وقت تهران در ارتباط با آخرین پیگیری های در مورد سرقت مجسمه ها با تاکید بر این که این اقدام کاملا سازماندهی شده است، اضافه کرد: با عنایت به تجربه من در نیروی انتظامی افرادی که این اقدام را انجام می دهند، دزد سر راهی نیستند و حتما به شکل یک باند اقدام می کنند.
قالیباف با بیان این که پلیس تابحال اطلاعات خوبی در این رابطه به دست آورده است، اضافه کرد: شهرداری شکایت خودرا ارائه کرده است و همکاری لازم را با پلیس خواهد داشت، اما در نهایت مسوول امنیت شهر و مراقبت از مجسمه ها و نمادهای شهری شهرداری نیست!

ارزش مالی یا ردپای خارجیان در سرقت آثار هنری!
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، با عنایت به جنس برنزی این مجسمه ها، عده ای ارزش مالی آنها را انگیزه این سرقت ها عنوان کردند و حتی بعضی از کارشناسان از دست داشتن برخی کشورهای خارجی در سرقت مجسمه های پایتخت خبر دادند! سرقت سریالی مجسمه های پایتخت به سبب حساسیت های به وجود آمده در جامعه و میان مسئولان شهری و انتظامی متوقف گردید اما در ضمن سالیان اخیر نیز گاهی خبری از ربودن مجمسه یا قسمتی از مجسمه ها شنیده می شود بگونه ای که سرقت سر «مجسمه باربر» در خیابان ناصر خسرو تهران و یا ربودن محسمه کودک در ونک و… بتازگی رخ داد.
اما این سرقت ها به هر دلیلی که بود باز هم سارقانش دستگیر نشدند و راز سرقت مجسمه های پایتخت سر به مهر ماند! و حالا با گذشت ۹ سال از این اتفاق های سریالی نه تنها سرنخی از این سرقت ها اطلاعات به دست نیامده است، بلکه مجمسه جدیدی نیز ربوده شد.

تغییر جنس، راه نجات مجسمه ها
حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در گفت و گو با ایسنا، در مورد واکنش به ربوده شدن سردیس برنزی قیصر امین پور در منطقه ۲ با طرح این سوال که آیا دزد مجسمه ها به شهر برگشته؟ اظهار داشت: عموما سردیس و مجسمه ها را از جنس برنز می سازند که این مسئله سبب شده با عنایت به قیمت بالای این فلز، انگیزه خوبی برای ربودن مجسمه های شهر ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه اخیرا تمامی سردیس های شهر از جنس سنگ ایجاد می شود تا علاوه بر زیبایی، امنیت آن نیز حفظ شود، اظهار داشت: قیمت سنگ بسیار ارزان است و ربودن آنها منفعتی برای سارقان ندارد.
نظری با اشاره به اینکه پیشنهاد می شود از این پس تمامی سردیس های شهر از جنس سنگ ساخته شوند، اضافه کرد: البته اگر ببینیم که حتی سردیس های سنگی ربوده می شوند آن موقع باید بررسی نماییم که آیا واقعا انگیزه مالی، دلیل ربوده شدن مجسمه های پایتخت است یا نگاه ایدئولوژیک!
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، مسئولان شهری و انتظامی تهران، در این ۹ سال تنها کاری که درباره پرونده سرقت مجسمه ها انجام داده اند این بوده که یا قول پیگیری پرونده و دستگیری سارقان را دادند یا اینکه همدیگر را مسئول رسیدگی و اعلام نتیجه در زمینه شناسایی و دستگیری سارقان اعلام کنند بگونه ای که هیچ سرانجامی در انتظار این پرونده نبود و امیدواریم پرونده سرقت مجسمه قیصر امین پور به سرنوشت قبلی ها گرفتار نشود.

منبع: