خواننده پیشکسوت در بیمارستان بستری شد

خواننده پیشکسوت در بیمارستان بستری شد

پیلانو: عبدالوهاب شهیدی ـ خواننده ۹۸ ساله کشورمان ـ که بعد از عمل جراحی در بیمارستان بستری شده بود، ظرف دو ـ سه روز آینده مرخص خواهد شد.
عبدالوهاب شهیدی، خواننده پیشکسوت موسیقی سنتی ایران، نوازنده ساز عود و آهنگساز به سبب شکستگی استخوان لگن، تحت این عمل جراحی قرار گرفت و هم اکنون در بیمارستان بستری است.
فاضل جمشیدی، خواننده که اخیرا به عیادت این استاد موسیقی رفته است، درباره وضعیت کنونی او به ایسنا می گوید: من به همراه یکی از دوستانم و شاهرخ (پسر استاد شهیدی) روز گذشته به ملاقات او رفتیم و در کنار او بودیم. استاد به سبب کهولت سن و پوکی استخوان گرفتار شکستگی لگن شده و بر اثر این شکستگی به زمین خوردند. ولی خدا را شکر عمل او به خوبی انجام شده و حال عمومی و روحیه استاد خیلی خوب بود.
جمشیدی افزود: روز گذشته یکی از کارهای خود استاد را که در ارتباط با حضرت علی(ع) در چهارپاره ی ابوعطا خوانده بود و خودش هم عود زده بود، پخش کردیم و او نیز خیلی خوشحال شد.
او بیان کرد که «احتمالا استاد شهیدی امروز وارد بخش می شوند و در دو یا سه روز آینده نیز مرخص خواهند شد. استاد باید راه بروند و خدا را شکر قدرت راه رفتن را نیز دارند. صندوق پشتیبانی از هنرمندان نیز مبلغ قابل توجهی کمک کرده اند.»
عبدالوهاب شهیدی متولد سال ۱۳۰۱ در «میمه» اصفهان، خواننده در سبک سنتی ایرانی، آهنگساز، استاد آواز و نوازنده عود است. او از اوایل دهه ۱۳۲۰ فعالیت هنری خودرا با فراگیری آواز، سنتور و عود نزد اسماعیل مهرتاش شروع کرد. او به جز آواز خواندن و آهنگسازی، نوازنده ای منحصربه فرد با ساز عود است، همین طور سابقه همکاری با استادانی مانند جلیل شهناز، فرامرز پایور، علی اصغر بهاری، حسین تهرانی، رحمت الله بدیعی، حسن ناهید و محمد اسماعیلی دارد.
محمدرضا شجریان درباره او گفته است: «شهیدی یک اعتبار و یک منش انسانی و بزرگوارانه در موسیقی ما است. هرجا شهیدی بود، بالاترین عنوان هنر را داشت. چه در جشن ها، چه در گلها و چه در حضور مردم، من همیشه پشت سر این نازنین، خودم را پنهان می کردم و از او یاد می گرفتم که رفتار هنری باید چگونه باشد.»

منبع: