سیزدهمین جشنواره موسیقی جوان؛ بزرگان آواز ایران به تالار رودکی آمدند، آغاز بخش موسیقی دستگاهی

سیزدهمین جشنواره موسیقی جوان؛ بزرگان آواز ایران به تالار رودکی آمدند، آغاز بخش موسیقی دستگاهی

پیلانو: بخش موسیقی ردیف دستگاهی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان روز شنبه نوزدهم مرداد با داوری برخی از هنرمندان شناخته شده آواز ایران در تالار رودکی تهران شروع شد.
به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، با اتمام بخش موسیقی نواحی سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، اجراهای بخش موسیقی دستگاهی ایران از شنبه ۱۹ مردادماه با آواز ایرانی در تالار رودکی شروع شد. بر این اساس شرکت کنندگان در بخش آواز در تالار رودکی به روی صحنه رفتند تا در مقابل هیأت داورانی متشکل از حمیدرضا نوربخش، هنگامه اخوان، علی اصغر شاهزیدی و مظفر شفیعی تکنیک های آوازی شان را عرضه کنند. جشنواره در بخش آوازی کار خودرا با حضور دو شرکت کننده در رده سنی الف آغاز کرد و امیرحسین خانلقی و سیدمعین استکی اورگانی به نوبت نغمه های خودرا سر دادند. بخش آوازی هم در رده سنی ب کار خودرا با سه شرکت کننده ادامه داد که طی آن سجاد حسین زاده، پوریا علیزاده نمین و محسن سلطانی به روی صحنه آمدند و به آوازخوانی پرداختند.
پس از استراحتی کوتاه، بخش پایانی آواز شروع شد و شرکت کنندگان رده سنی ج به اجرای برنامه پرداختند. حامد رنجبر، رحیم آزاداقبلاغ مصطفی خان، شلمو عاقلیان، سید جواد موسوی، وهاب گلستانی فرد، پوریا عابدینی، ادیب تیرانداز و آریا نوروزی به ترتیب آثار خودرا اجرا کردند. بخش دوم و پایانی روز دوازدهم جشنواره ملی موسیقی جوان هم به نشست نقد و بررسی آثار اختصاص داشت و هیأت داوران اجراهای امروز را مورد بررسی قرار دادند. این در شرایطی است که حضور محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی، حضور مجدد ژان دورینگ موسیقی دان و موسیقی پژوه فرانسوی از نکات قابل توجه در روز دوازدهم جشنواره ملی موسیقی جوان بود. همین طور در بخش دیگر روز دوازدهم جشنواره ملی موسیقی جوان نشست نقد و بررسی آثار روز نخست بخش موسیقی دستگاهی، شامگاه شنبه ۱۹ مردادماه و با حضور هومان اسعدی (دبیر جشنواره)، حمیدرضا نوربخش، مظفر شفیعی و علی اصغر شاهزیدی (اعضای هیأت داوران) انجام شد.
نگرانی هایی که برطرف شد مظفر شفیعی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی در ابتدای این نشست اظهار داشت: دقایقی به صحبت پرداخت و اظهار داشت: در ابتدا از مسئولین برگزاری جشنواره بخصوص جناب دکتر اسعدی تشکر می کنم که یک جشنواره بسیار عالی و پربار را برگزار می کنند. در مورد اجراهای امروز باید بگویم که ما زمانی که مرحله اول داوری را مشاهده کردیم از اجراها چندان راضی نبودیم و از این قضیه ناراحت بودم اما اجراهای امروز واقعا خوب و رضایت بخش بود و نگرانی هایمان با اجراهای امروز برطرف شد و با اجراهایی که امروز مشاهده کردیم مسلما کار هیأت داوران برای انتخاب نفرات برگزیده خیلی مشکل خواهد بود. وی ادامه داد: در آواز، شعر مقوله بسیار مهمی است و اگر شعر را از آواز حذف نماییم، تنها چهچهه باقی می ماند. در قسمت انتخاب اشعار باید بیشتر تلاش کنید و طوری نباشد که فقط آواز دستگاهی را فرا گرفته باشید. امروز در بخش بداهه ضعف زیادی داشتید و باید بیشتر تلاش کنید تا در سال های آینده با آمادگی و تسلط بیشتری در این جشنواره شرکت کنید.
لطف فریب زرق و برق ها را نخوریدعلی اصغر شاهزیدی دیگر عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش آواز نیز اظهار داشت: همانطوری که جناب شفیعی اشاره کردند، زمانی که مرحله اول اجراها را داوری کردیم همگی از اجراهای امسال ناامید شدیم اما امروز خوشبختانه هنرمندان جوان جبران کردند و اجراهای بسیار خوبی را از آنها شاهد بودیم. سفارش ای که من به شما هنرمندان جوان دارم این است که کارتان را با جدیت دنبال کنید و فریب زرق و برق بعضی مسائل را نخورید و خودتان را باور کنید و بسازید و امیدوارم که همیشه موفق باشید و به خوبی از عهده کار برآیید. شاهزیدی افزود: در آواز وزن شناسی و عروض آواز نکته بسیار مهم می باشد و باید این نکات را به خوبی یاد بگیرید. همین طور آوازهای قدیمی را بیشتر گوش دهید تا در دوره های آینده با آمادگی بیشتری در این جشنواره حاضر شوید.
اگر برنده شوید بهترین خواننده ایران نیستید حمیدرضا نوربخش خواننده موسیقی ایرانی و عضو دیگر هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش آواز دقایقی به صحبت پرداخت و اظهار داشت: بنده نیز از دوست عزیزم جناب آقای دکتر اسعدی تشکر می کنم که بسیار تلاش کردند و زحمت کشیدند تا این جشنواره استمرار داشته باشد. همین طور از آقای ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و همکاران بسیار پرجنب و جوش و زحمت کش انجمن موسیقی ایران نیز بابت همراهی شان در این جشنواره صمیمانه تشکر می کنم. وی ادامه داد: اجراهای امروز نسبت به سال های گذشته بسیار عالی بود و اجراهای فشرده ای را شاهد بودیم. تمام افرادی که در این دوره برگزیده نمی شوند، فکر نمی کنم آنقدر ناراضی باشند به سبب اینکه همه این عزیزان به این باور رسیده اند که داوری در این جشنواره بسیار دشوار است و رقابت بسیار نزدیک به هم است و طبیعتا چیدمان داوری به صورتی است که نمی گردد در هیچ کدام از بخش ها را متهم کرد به اینکه یک سلیقه و روش خاصی مدنظر داوران است و این مساله یک مسئله قابل اهمیت است و جای تقدیر و تشکر است. افرادی که در این جشنواره برگزیده می شوند به این معنا نیست که بهترین آوازخوانان کشور هستند بلکه افرادی هستند که در این جشنواره شرکت کردند و بعنوان آوازخوان برگزیده انتخاب شده است. بدین سبب از تمام هنرمندان می خواهم که حتی اگر بعنوان آوازخوان برگزیده انتخاب شدند، باز هم تلاش و تمرین کنند تا بهتر شوند.
سیزدهمین جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی و با مشارکت اساتید موسیقی کشور توسط انجمن موسیقی ایران، با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر موسیقی و با همکاری بنیاد رودکی از تاریخ ۵ مردادماه تا ۵ شهریورماه سال جاری در تالار رودکی تهران در حال برگزاری می باشد.

منبع: