گالری گردی در پایتخت؛ نمایش یادبود برای شهری که ناپدید می شود، حال حال طراحی در آ

گالری گردی در پایتخت؛ نمایش یادبود برای شهری که ناپدید می شود، حال حال طراحی در آ

پیلانو: نمایشگاه گروهی طراحی حالِ حال و نمایشگاه نقاشی و چیدمان مجموعه آبدیده گان+ چیدمان یادبود برای شهری که ناپدید می شود از جمعه ۲۱ تیر در گالری های آ و شیرین افتتاح می شوند.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، گالری های هنری پایتخت در نیمه تیرماه نیز همچنان گرمای خودرا حفظ نموده و جمعه ای پر شور و هیجان را پشت سر خواهند گذاشت. یکی از برنامه های افتتاح این هفته مربوط به گشایش نمایشگاه «چهارسوی خیال» که حاصل خروجی یک ساله هنرمندان مجسمه ساز است، خواهد بود که بعد از دومین سمپوزیوم مجسمه سازی مفاخر معاصر انجام خواهد شد. علاوه بر این نمایشگاه، بعضی از برنامه های افتتاحیه گالری های پایتخت را در ادامه برمی شمریم.
خانه هنرمندان ایران
ششمین نمایشگاه انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران با عنوان «چهار سوی خیال» عصر جمعه ۲۱ تیر در گالری های ممیز، پائیز، زمستان، میرمیران، بهار و تابستان خانه هنرمندان ایران افتتاح می شود.
در این نمایشگاه که تا ۴ مردادماه برقرار خواهد بود، بیشتر از ۲۰۰ اثر از ۱۶۰ هنرمند به نمایش در می آید.
گالری شیرین
نمایشگاه انفرادی نقاشی ساغر حمزه لو با عنوان «میدازولام» از ۲۱ تیر تا ۲ مرداد در گالری شیرین به نشانی خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک۵ انجام می شود. در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «مخلوطات بر خلاف مخلوقات، دسته ای ارگانیک هستند که آنامورفوسیس(Anamorphosis) را بر ریخت (Morphosis) ترجیح داده اند؛ خلق نمی شوند، بلکه رندوم دگرگون می شوند. در واقع در منطقه انفجار و رهاسازیِ فیگورِ بِیکِنی(Francis Bacon) به سر می برند.
دیگر اندامی غالب نمی خواهند؛ ریخت زدایی می کنند تا ابژه بصری باقی بمانند. می توان کاتابولیسمِ فرمال را در کنِشِشان رصد کرد. اینجا سخن از برتری نیست؛ فیگور تنها به بقا می اندیشد؛ نه بقای زیستی بلکه بقای ایماژی؛ نه برتری داروینی بلکه تکاملی معکوس…
نه چیزی را حس کرده و نه به یاد می آورد.
برای همین می ماند و می تواند باشد.
جهلش امتیاز تکامل بقای اوست.»
گالری شیرین ۲
نمایشگاه انفرادی نقاشی و چیدمان ملاحت محب خواه با عنوان «مجموعه آبدیده گان+ چیدمان یادبود برای شهری که ناپدید می شود» از جمعه ۲۱ تیر تا ۲ مردادماه در گالری شیرین ۲ واقع در خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک۵ برپا خواهد شد.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «آبدیده گان روایت من است از مناسبات انسانی، تکه هایی از آنچه میان من و آدمیان شکل گرفته و نقطه تلاقی بین میل و رخوت. برای شکل دادن به این مجموعه من از پرتره نزدیکانم و دریای خزر عکاسی کردم و بعد وقت کشیدن پرتره ها و خطوطی که در برشان گرفته به عکس ها نگاه کردم. من از رنگ روغن بر روی پارچه بوم استفاده کردم تا بافت جسمی و ضخیم و کیفیت رنگی دلخواهم را، خصوصاً در سفیدی ها، به دست بیاورم. در اغلب کارها، پرتره هایی به مرور زمان پوشانده شده و پرتره های دیگری سر برآورده اند و تصویر به تدریج تخریب و ساخته شده است. این نقاشی ها لایه های اندوه من را در خود دارند. گویی که در گودالی باشم و بازی کنم، بی توجه به خطرات احتمالی مرگ و دفن شدن، من یک مشاهده گر تلخ گوشتم که کاری نمی توانم کرد جز سوگواری برای تکه های از دست رفته وهم آغوش شدن با آن و خودم را از درون و بیرون بهش رساندن.
در یادبود برای شهری که ناپدید می شود من از ویرانه گردی هایم وام گرفتم. تکه های سفال ها را پیدا کردم و کنار هم گذاشتم و خانه های در شرف ویرانی یا ویران شهر را کشیدم، به گزیده. من فقط یک زندگی ام، در مقابل سیل عظیمِ زندگی هایی که در شهر می پیچند و بازش می شناسند و این فقط یک جور مرثیه سرائیست، برای تجربه ای جمعی، که جان می سپارد در آغوشمان و جای می سپارد به دردی جمعی.»
گالری شلمان
نمایشگاه گروهی نقاشی «بازگشت به طبیعت» با گردآوری رضا شاه حسینی، مهسا قاسمی و علی مزارعی از روز جمعه این هفته به مدت ۵ روز در گالری شلمان به نشانی میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبار غربی (جنوبی)، کوچه کاووسی، پلاک ۲۷ برقرار خواهد بود. در بیانیه این نمایشگاه به قلم رضا شاه حسینی آمده است: «روایت است که خداوند در شش روز جهان را می آفریند و اینگونه است که کائنات شکل می گیرد.
انسان آفریده می شود و در کائنات یکه تازی می کند، اشرف مخلوقات می شود و خود خلق می کند و خالق می شود. در طبیعت زاده شده و در طبیعت زندگی کرده و در طبیعتی که خودش در آن نقش خالق و حتی نابود کننده هم دارد، زندگی اش تمام می شود.
سالها و سالها زندگی انسانی که در طبیعت خالق بسیار چیزها بوده و هست، تجربیاتی به او می دهد که برای فرد فرد انسان ها بی بدیل بوده و به تعداد هر یک، گاهی خلاقیتی جالب نیز وجود داشته است. اینک، تجربیات زیبایی از خلاقیت با مواد طبیعی را به معرض نمایش گذاشته ایم تا با ذات خویش بهتر و بیشتر آشنا شویم. همه از طبیعت هستیم و به طبیعت بازمی گردیم.»
گالری کاما
نمایشگاه نقاشی «گمشده در زمان» شامل آثار مهدی ساروخانی است که این مجموعه را با تلفیق شخصیت های قاجاری در فضای امروزی از جمعه ۲۱ تیرماه در گالری کاما واقع در خیابان پاسداران، خیابان گلستان دهم، پلاک ۴۴، ساختمان فرین، طبقه دوم به نمایش خواهد گذاشت. این مجموعه آثار نقاشی با تکنیک ترکیب مواد و در سال های ۹۴ تا ۹۶ خلق شده است.
گالری اُ
نمایشگاه انفرادی نقاشی های هما عبداللهی با عنوان «سپنج» روز جمعه ۲۱ تیرماه در گالری اُ به نشانی خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸، طبقه اول گشایش می یابد.
گالری امکان
نمایشگاه گروهی محسن الوردیلی و فرید عابدین زاده شامل نوزده پرتره و یک طبیعت بیجان از جمعه همین هفته ساعت ۱۶ در گالری امکان واقع در خیابان میرزای شیرازی، کوچه دوم، پلاک ۳، زنگ یک افتتاح می شود.
گالری آ
نمایشگاه گروهی طراحی «حالِ حال» با آثاری از حجت اعظم پور، فرید بیان، زهرا دهقان، هاجر رهگذر، سارا صابری، جعفر صادقی، محمدرضا فیروزنیا، حسین کرمی و عاطفه محرری از جمعه ۲۱ تیر در گالری آ به نشانی خیابان کریم خان زند، خیابان عضدی (آبان جنوبی)، کوچه ارشد، پلاک ۷ گشایش می یابد و تا اختتام تیر ادامه خواهد داشت.
گالری ثالث
نمایشگاه انفرادی نقاشی یزدان سعدی با عنوان «شاهنامه خوانی برای حافظ» از ۲۱ تا ۲۶ تیرماه در گالری ثالث واقع در کریم خان زند بین ایرانشهر و ماهشهر شماره ۱۴۸ انجام می شود.
گالری آتبین
نمایشگاه گروهی عکس «قاب آن دیگری» از روز جمعه ۲۱ تیرماه در گالری آتبین واقع در خیابان ولی عصر پیش از چهارراه پارک وی کوچه خاکزاد پلاک ۴۲ گشایش می یابد و تا ابتدای ماه مرداد ادامه خواهد داشت. در این نمایشگاه آثاری از بابک حقی، امید شلمانی، غزاله صداقت، الی عابدی، میلاد کارآموز، عطا محمدی و هامون محمودی به نمایش در می آید.
گالری دنا
نمایشگاه گروهی طراحی «آینه ناپیدایی» به کیوریتوری کارین کریم مسیحی روز جمعه این هفته در گالری دنا به نشانی خیابان سپهبد قرنی، پس از چهار راه طالقانی، کوچه سوسن، پلاک ۴، زنگ ۲ شروع به کار می کند. در این نمایشگاه آثاری از رضا اشجری، علی انصاری، ماندانا باقری، سمانه حسینی، سپیده ساداتیان، سینا سالاری، کوروش سرمدی، امیرهوشنگ شیری، زهرا عیشی، مینا قهرمانی و شیدا گرجی به نمایش در می آید.
گالری آس
نمایشگاه انفرادی نقاشی مرضیه میرجعفری با عنوان «من و پیپِ آقای شارل» از جمعه ۲۱ تیرماه تا اختتام تیرماه در گالری آس به نشانی شریعتی، بالاتر از پل رومی، جنب بانک پارسیان، پلاک ۱۸۳۱ برپا می شود.
گالری الهه
نمایشگاه انفرادی نقاشی مرضیه قاسم پور با عنوان «نابجایی» سومین جمعه تیرماه در گالری الهه واقع در خیابان آفریقا، انتهای خیابان گلفام، سمت راست، بن بست امینی، پلاک ۳ افتتاح می شود.
گالری والی
نمایشگاه انفرادی نقاشی مهدی جلالی با عنوان «تئوری بی نظمی» از ۲۱ تیرماه تا اختتام همین ماه در گالری والی به نشانی میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۷۲ انجام می شود.

منبع: