جشنواره نقش تن پوش برگزیدگانش را شناخت

جشنواره نقش تن پوش برگزیدگانش را شناخت

به گزارش پیلانو هفتمین جشنواره ملی نقش تن پوش عصر ۱۶ تیرماه با معرفی و تقدیر از برگزیدگان به ایستگاه پایانی رسید.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره ملی نقش تن پوش عصر روز یکشنبه (۱۶ تیر ماه) با معرفی و تقدیر از برگزیدگان و با حضور بعضی از مدیران جهاد دانشگاهی برگزار گردید.
در ابتدا الهام زایجانی، دبیر جشنواره «نقش تن پوش»، در سخنانی اظهار نمود: امسال توانستیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم همچون اینکه آثار جشنواره با افزایش کمی و کیفی همراه بودند. در مجموع ۷۰۰ اثر از نقاط مختلف کشور به دست جشنواره رسید و ما هم توانستیم ورک شاپ های تخصصی را در بعضی شهرهای ایران همانند بندر عباس و شهرکرد برگزار نماییم.

او با اشاره به اینکه در جشنواره «نقش تن پوش» از فرهنگ و و تمدن ایرانی برای طراحی تی شرت استفاده شده است، از نقش تأثیرگذار صنعت در طراحی پوشاک سخن گفت و تصریح کرد: ما صرفاً به دنبال برگزاری جشنواره نیستیم، بلکه می خواهیم دانشجویان این رشته قبل از فارغ التحصیلی وارد حوزه صنعت شوند. در مجموع امیدواریم بتوانیم جشنواره «نقش تن پوش» را در سال های آینده به صورت بین الملی برگزار نماییم.
زایجانی همینطور خاطرنشان کرد: امسال جوان ترین شرکت کننده را به سن ۱۵ سال داشتیم که قبلاً روی کاغد نقاشی می کرد و الان روی تی شرت طراحی می کند.

در ادامه شاهین فاطمی، مدیرعامل یک شرکت تولیدات چرمی، درباره آینده طراحی در کشور سخن گفت. او اظهار نمود که امروز طراحان باید کپی کردن را کنار بگذارند، پیشینه هنری کشور را بشناسند و برای نسل های آینده طراحی نمایند.
او تصریح کرد: وظیفه همه ما این است که کشوری قوی تر و با دانش تر برای آینده بسازیم که آثار بلندمدت به دنبال داشته باشد. سال ها است که در حوزه طراحی غرق در گذشته و طرح های نوستالوژیک هستیم. توجه به گذشته خوب است، اما باید به این پرسش هم پاسخ بدهیم که آینده چه می شود؟ ما همیشه تلاش کردیم گذشته را کپی نماییم و نه تولید. این در شرایطی است که باید دست از کپی کردن طرح های قدیمی برداریم و تمدن و هنر چند هزار ساله کشورمان را بشناسیم و آنگاه دست به تولید طرح های جدید برای آینده بزنیم.
فاطمی با اشاره به اینکه «در تمام آثار تاریخی ایران شور و فوران عشق و هنر دیده می شود»، افزود: به جهت اینکه هنرمندان بهتری باشیم، باید اول بدانیم چه پتانسیل هایی داریم. کشور ما در یکی از مهمترین نقاط جهان قرار گرفته و شاید به همین خاطر است که دنیا دوست دارد به ما تجاوز و تحقیرمان کند. ایران در نقطه ای میان شرق و غرب گرفته است مه می تواند پل ارتباطی میان آنها باشد. شاید در ظاهر اینگونه به نظر برسد که این موقعیت جغرافیایی ارتباطی با هنر ندارد، این در هنر هم بسیار تأثیرگذار است.
او تولید پوشاک را یکی از پتانسیل های قوی ایران برشمرد و خاطرنشان کرد: صنعت پوشاک هر کشور در توسعه اقتصادی، اشتغال زایی و استفاده از ابزار قدرت داخلی بسیار مؤثر است. اگر ما امروز سبک پوشش خودمان را قلم نزنیم به ما تجاوز می شود و مجبور می شویم آنچه را بپوشیم که دوست نداریم. ازاین رو بزرگترین دستاورد ما در این دست از جشنواره ها می تواند این باشد که اندیشه ها و طرح هایمان را به مردم خودمان بپوشانیم و به جهان هم معرفی نماییم.

فاطمی اظهار نمود: در جهان عصر تولید، فروش، بازاریابی به پایان رسیده و الان عصر ارتباطات در حال تجربه شدن است. اما ما عصر تولید را پشت سر گذاشته ایم و الان همچنان در عصر فروش هستیم. ما باید تمدنمان را برای آینده تولید نماییم وگرنه از بین می رود.
در بخش پایانی مراسم هم با حضور بهزاد رشیدی (مدیر جهاد دانشگاهی هنر)، عیسی علیزاده (معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی)، حجت السلام والمسلمین دوست پرور، زایجانی و کامرانی
(به نمایندگی از داوران جشنواره) از برگزیدگان هفتمین دوره از جشنواره «نقش تن پوش» تقدیر گردید.
بر این اساس کتایون پایبندی مطلق، مهرآسا لشنی و معصومه بویری منجی بعنوان شایستگان تقدیر در بخش هنر معرفی گشتند. همینطور صالح الهی و علیرضا اصغریان بعنوان نفرات دوم و یاسمن شانلو و زهرا قاسم نژاد بعنوان نفرات سوم عرضه شدند.
زهرا قاسمی نژاد، فاطمه آتش سخن، فرناز قاسمی و مهرآسا لشنی هم بعنوان شایستگان تقدیر در بخش صنعت عرضه شدند.