در مراسم نامگذاری گذر صنایع دستی عنوان شد: باید به سمت ثبت جهانی بازارهای صنایع دستی برویم

در مراسم نامگذاری گذر صنایع دستی عنوان شد: باید به سمت ثبت جهانی بازارهای صنایع دستی برویم

پیلانو: همزمان با روز جهانی صنایع دستی، خیابان نجات اللهی تهران به گذر صنایع دستی تغییر نمود و از سر در آن که با کاشی هفت رنگ طراحی شده است نیز رونمایی گردید.

به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، مراسم نامگذاری گذر صنایع دستی عصر یکشنبه همزمان با روز جهانی صنایع دستی (۲۰ خرداد ماه) با حضور علی اصغر مونسان (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)، پیروز حناچی (شهردار تهران)، پویا محمودیان (معاون صنایع دستی)، احمد مسجد جامعی (عضو شورای شهر تهران)، حق شناس (عضو شورای شهر تهران) و رئیس شورای صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه در خیابان نجات الهی انجام شد.

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی با اشاره به اینکه هر آنچه در صنایع دستی کشورمان داریم مدیون هنرمندان و صنعت گران این حوزه است، اظهار نمود: امروز حال و هوایی متفاوت را در یکی از پرخاطره ترین و تاثیرگذارترین مناطق شهری تهران تجربه و مراسم بزرگداشت صنایع دستی را در سال رونق تولید برگزار می نماییم. در سالی که خودمان رو موظف می دانیم با غیرت ایرانی از هنر ایرانی و از هنرمندان ایرانی بعنوان سرمایه های ملی حمایت نماییم.

او اضافه کرد: نامگذاری گذر صنایع دستی شاید باید پیش تر در پایتخت جمهوری اسلامی ایران که رتبه سوم جهان را در تولید صنایع دستی دارد، اتفاق می افتاد؛ ولی باز هم خوشحالیم که سر فصل این اتفاق را در روز جهانی صنایع دستی آغاز می نماییم و امیدواریم که این رویکرد الگویی برای استان های دیگر باشد تا از ظرفیت های شهری برای نشان دادن هنرهای سنتی خود بهره ببرند. همین طور امیدواریم نامگذاری گذر صنایع دستی در تهران فرصتی برای جذب جوانان کشورمان و درخور توجه توریستهای داخلی و خارجی باشد.

محمودیان اظهار نمود: در سال رونق تولید بر آن هستیم که جایگاه صنایع دستی و هنرمندان این حوزه را در شأن جمهوری اسلامی بالا ببریم. امروز در جمع ما رئیس شورای منطقه آسیا و اقیانوسیه حضور دارند و این نشان دهنده اهمیت صنایع دستی ایرانی است. یکی از اتفاقاتی که در زمان حضور ایشان در ایران رقم می خورد بازدید از سعد السلطنه قزوین برای ثبت جهانی بازارهای صنایع دستی است. بر این اساس امیداوریم تا علاوه بر ثبت شهرها و روستاهای صنایع دستی بتوانیم بازارهای صنایع دستی ایران را نیز به سمت جهانی شدن پیش ببریم.

در ادامه این مراسم با حضور حناچی، مونسان، حق شناس، مسجد جامعی، اسماعیل آذر، دهداری پور و محمودیان از هنر سنتی سنگاب اثر امیر فخرایی منقش به آیات کلام الله مجید رونمایی گردید. این اثر مقرر است به موزه آستان قدس رضوی اهدا شود.

همچنین از سه هنرمند فعال در حوزه صنایع دستی نیز تقدیر گردید.

در بخش پایانی مراسم از نمایشگاه صنایع دستی بازدید و از تابلوی گذر صنایع دستی رونمایی گردید.

منبع: