این بار مدیران آموزشگاه ها معترضند؛ حاشیه مالیاتی تازه برای دفتر موسیقی ارشاد، نامه نگاری ادامه دارد

این بار مدیران آموزشگاه ها معترضند؛ حاشیه مالیاتی تازه برای دفتر موسیقی ارشاد، نامه نگاری ادامه دارد

به گزارش پیلانو برخی از مدیران آموزشگاه های موسیقی کشور با ارسال نامه ای به وزیر ارشاد، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و دفتر رئیس جمهور نسبت عدم اجرای کامل قانون معافیت خود از مالیات اعتراض کردند.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، برخی از مدیران آموزشگاه های موسیقی سراسر کشور با ارسال نامه ای به سبد عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و دفتر ریاست جمهوری خواهان اجرای کامل قانون معافیت از مالیات توسط مجموعه های مرتبط شدند.
در متن این نامه که به امضای برخی از مدیران آموزشگاه های موسیقی رسیده، آمده است:
«به استحضار آن مقام عالی می رساند بر مبنای مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی ایران، طبق بند «ل» ماده ۱۳۹ فعالیت های فرهنگی و هنری مصوبه سال ۱۳۶۶ اصلاحی ۱۳۸۰ آموزشگاه های موسیقی معاف از مالیات می باشند. اخیراً ممیزان محترم اداره مالیات بر مغایر قانون عمل کرده و به صورت سلیقه ای تمرکز بر دریافت مالیات از آموزشگاه های موسیقی را دارند. با عنایت به شرایط کنونی اجتماعی و اقتصادی جامعه، آموزشگاه ها در شرایط سخت به سر می برند.
همانگونه که مستحضرید تورم بر روی اجاره آموزشگاه ها و سبد هزینه خانوارها تأثیر منفی گذاشته در نتیجه گردش مالی بین آموزشگاه و هنرجویان مبتلا به اختلال گردیده است. سود مالی به حداقل رسیده و یا زیان ده شده است. اغلب آموزشگاه ها تعطیل یا در شرف تعطیلی می باشند. ماه های اسفند، فروردین و ایام محرم سخت ترین زمان مدیریت مالی آموزشگاه ها می باشد و تأثیر آن تا ماه های بعد زیان بار است. بنابراین از دولت محترم، وزیر محترم ارشاد و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، تقاضای مساعدت لازم در جهت اجرای کامل قانون معافیت از مالیات را داریم. با احترام / مدیران آموزشگاه های آزاد موسیقی»
براساس این گزارش مدیران آموزشگاه های موسیقی ۱۱ شهریورماه سال ۹۷ هم با ارسال نامه ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که حدود ۵۰ نفر آنرا امضا کرده بودند، خواهان اجرای قانون معافیت از پرداخت مالیات آموزشگاه های موسیقی کشور شده بودند.
در بخشی از این نامه که رونوشت آن علاوه بر دفتر وزیر به دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی هنری ارسال شد، آمده بود: «طبق بند (ل) ماده ۱۳۹ فعالیت های فرهنگی و هنری مصوب ۱۳۶۶ و اصلاحیه ۱۳۸۰ مجلس محترم شورای اسلامی تاکنون از پرداخت مالیات معاف بوده اما مدتی است اداره مالیات به صورت منطقه ای و سلیقه ای مبادرت به دریافت مالیات نموده است. بنابراین خواهشمند است با عنایت به اینکه ادامه فعالیت مراکز فرهنگی هنری نیازمند حمایت و مساعدت دولت بخصوص وزیر محترم [فرهنگ] و ارشاد اسلامی است، ترتیبی اتخاذ فرمائید تا اداره مالیات طبق آیین نامه مذکور این مراکز از پرداخت مالیات معاف تا ادامه کار برایشان میسر گردد» متن نامه مدیران آموزشگاه های موسیقی به وزیر ارشاد در شهریور ماه سال ۹۷
ارسال نامه جدید مدیران آموزشگاه های موسیقی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و دفتر رئیس جمهور در شرایطی است که طبق جلسه ای که روز یکشنبه ۱۲ خرداد ماه با حضور محمد اللهیاری فومنی مدیرکل جدید دفتر موسیقی، مرتضی نیک نژاد سرپرست جدید دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری با مدیران آموزشگاه های آزاد هنری ترتیب داده شده بود، مقرر شد که تیر ماه سال جاری در حضور برخی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیران سازمان امور مالیاتی کشور و مدیران شهرداری اهدافی نظیر تشکیل صنف آموزشگاه های موسیقی و حل مشکلات مالیاتی آنها، تبیین چارچوب قانون آموزش های آزاد هنری، شیوه نامه های جدید فرآیند الکترونیکی صدور و تمدید مجوز آموزشگاه های آزاد هنری، برنامه های شفاف سازی فعالیت و ایجاد هماهنگی مسئولان با مدیران آموزشگاه ها برای دستیابی به راه کارهای اجرایی جهت تشکیل انجمن صنفی آموزشگاه های آزاد هنری مورد بررسی و پیگیری و نقش حمایتی وزارت ارشاد در این زمینه ها قرار گیرد.