مسعود اخوان جم با دو مجسمه در بینال ونیز

مسعود اخوان جم با دو مجسمه در بینال ونیز

پیلانو: مسعود اخوان جم برای بار دوم پی در پی با دو مجسمه در پاویون بنیاد GAA در بینال ونیز حضور دارد.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، دو مجسمه اخوان جم، «معضل انسان» و «متامورفیس» نام دارند که یکی رویکرد نقد اجتماعی و دیگری برمبنای اساطیر ایرانی خلق شده اند و هر دو کنار هم در ورودی باغ زیبایی در جیاردینی مارینارِسا از روز ۱۱ مه ۲۰۱۹ به نمایش عموم درمی آید.
بنا بر اعلام، بنیاد GAA یک سازمان غیر انتفاعی اروپایی است، این بنیاد اعلام نموده با هدف افزایش آگاهی درباره تم های فلسفی در هنر معاصر، خصوصاً زمان، فضا و وجود این پاویون را برپا کرده و در همین راستا آثاری شاخص در گستره بین الملل گردهم آورده است.

GAA با اشاره به ابعاد بزرگ مجسمه های اخوان جم، معضل انسان با ابعاد ۴۰۰ در ۲۴۶ سانتی متر و متامورفیس در ابعاد ۲۰۷ × ۸۰ سانتیمتر و تاکید بر متریال آنها که یک فولاد خاص ضدزنگ، آلیاژی که استواری آن دو برابر فولاد است و یکی از سخت ترین و مقاوم ترین آلیاژهای عصر جدید محسوب می شود، این آثار را حائز ظاهری زیبا، صنعتی و در عین حال لطیف معرفی و یادآوری می کند، در هر دو مجسمه می توان سه شکل متفاوت را مشاهده کرد.
مجسمه معضل انسان، تصویری از مبارزه بین خیر و شر است، تندیس انسانی با یک جفت بال، یک بال دارای ساختار باشکوه، بال فرشته درحالی که بالِ دیگر ظاهری شبیه خفاش دارد. این اثر استعاره ای از وجود خوبی و بدی در هر آدمی و مواجهه همیشگی انسان با انتخاب روزمره بین خیر و شر است.

متامورفیس که از ترکیب گاو، فیل و گوزن پدید آمده و به ترکیب های اسطوره ای عصر هخامنشیان حدود ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح دارد اما پیشنهاد می دهد که بشریت با صبوری، تحمل یکدیگر و هماهنگی می تواند با هم کار کنند تا به خیری بزرگ تر برسند.
جانت رادی، متخصص هنر معاصر خاورمیانه که از سال ۲۰۱۶ کارهای اخوان جم را پیگیری می کند، می گوید: “مسعود یک شخصیت قابل توجه در بازار معاصر ایران است و مشارکت وی در پروژه های داخل و خارج از ایران موجب معروفیت وی در جهان هنر شده است. این یک فرصت نادر است برای دیدن دو کارهای برجسته جدید وی در طول دوسالانه ونیز که از این هنرمند که به نمایش عمومی در میاید. “
مسعود اخوان جم، متولد ۱۹۶۹ در تهران است. از چهارده سالگی برای تحصیل به آلمان رفت و در سال ۱۹۸۹ برای ادامه تحصیلات به آمریکا عزیمت کرد. وی در دانشگاه جورج واشنگتن مشغول به تحصیل شد و مدرک کارشناسی خودرا در سال ۱۹۹۵ در رشته بیولوژی ستاندن کرد. سپس آن در سال ۲۰۰۵ کارشناسی ارشد MBA خودرا در دانشگاه علوم کاربردی کمپتن در آلمان به اختتام رساند. اخوان جم از ۲۰۰۵-۱۹۹۷ مدیریت بخش طراحی را در کارخانه تولید ملزومات خانگی خانواده اش به عهده داشت. وی در دهه هشتاد میلادی صدها مجسمه سرامیکی ساخت که برخی از آنها به فروش رسید. در سال ۲۰۱۳ نخستین نمایشگاه انفرادی خودرا در گالری اعتماد در تهران دایر کرد، در ادامه در کاخ فرهنگی نیاوران و گالری شیرین دو نمایش انفرادی دیگر داشت، علاوه بر این، آثار اخوان در ۲۰۱۶ در دو رویداد آرت ابوظبی و CONTEXT هنر میامی به نمایش بود. از منظر حضور در حراجی ها مجسمه های اخوان جم در سال ۲۰۱۵ در حراجی مجیک آو پریشا دبی، و در سال های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ در سه دوره حراج تهران نمایش شد. آخرین نمایشگاه او یک نمایشگاه انفرادی در گالری خاک در تهران در فوریه ۲۰۱۹ بود.
دو مجسمه اخوان جم در کنار آثار هنرمندانی از سراسر دنیا منتخب بنیاد GAA در بینال ونیز در باغ جیاردینی مارینارِسا از روز ۱۱ مه ۲۰۱۹ لغایت جمعه ۲۴ نوامبر ۲۰۱۹ به تماشای عموم خواهد بود.

منبع: