هفته گرافیک ۹۸ شروع به کار کرد، سازمان ها به گرافیست نیاز دارند

هفته گرافیک ۹۸ شروع به کار کرد، سازمان ها به گرافیست نیاز دارند

پیلانو: هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی در مراسم افتتاح هفته گرافیک اعلام نمود هر خانوده ای به یک پزشک و وکیل نیاز دارد و هر سازمان و نهاد و مرکز فرهنگی و تجاری به طراحان گرافیست، نیازمند است.

به گزارش پیلانو به نقل از واحد ارتباطات و رسانه و اداره کل هنرهای تجسمی، هفته گرافیک ۹۸ جمعه ششم اردیبهشت ماه با حضور هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی در خانه هنرمندان شروع به کار کرد.
در این برنامه ها که به همت انجمن صنفی طراحان گرافیک و با حمایت اداره کل هنرهای تجسمی برگزار شد، فاطمه کرکه آبادی رئیس انجمن و زهرا پاشایی دبیر هفته گرافیک برنامه های این هفته را تشریح کردند.
هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی با تبریک روز جهانی گرافیک به خانواده بزرگ طراحان گرافیک اظهار داشت: ایکودی یا سازمان جهانی دیزاین امسال را به نام زنان نامگذاری کرده است. ایکودی خواسته به این بهانه زنان طراح را که خوب دیده نمی شوند به عرصه بیاورد و ما باز این را به فال نیک می گیریم. با عنایت به آمار در بازه زمانی سی ساله از سال ۶۵ تا ۹۵ بیشتر از سه میلیون نفردر رشته های هنری دانشگاه تحصیل کرده اند. یک میلیون نفر از این تعداد در شته های تجسمی درس خوانده اند و از این یک میلیون نفر باز ۵۰ درصد در رشته گرافیک فارغ التحصیل شده اند.
وی اضافه کرد: این آمار در نگاه نخست شاید نگران کننده به نظر بیاید ما اگر بپذیریم هنرمند گرافیست ارتباط تصویری را می شناسد و هارمونی و نظم را درک می کند، جای نگرانی نیست. من فکر می کنم همانطور که هر خانوده ای به یک پزشک و وکیل نیاز دارند هر سازمان و نهاد و مرکز فرهنگی و تجاری به طراحان گرافیست، نیازمند است. اگر این اتفاق بیفتد هنوز این تعداد طراح گرافیک برای کشور ما کم است.
مظفری اظهار داشت: ما هنوز نیاز داریم از طراحی گرافیک استفاده نمائیم و ایران زیباتر خواهد شد اگر گرافیک به زندگی ما نزدیک شود.
در مراسم افتتاحیه روز جهانی گرافیک از بانوان طراح ایرانی مهنوش مشیری، طاهره محبی تابان و مینو واثقی به پاس سال ها فعالیت در حوزه تصویرسازی، آموزش خلاق و طراحی قدردانی گردید.
در ادامه مراسم باز نمایشگاه «ایران و ترکیه با زنان طراح» افتتاح شد؛ این نمایشگاه شامل طراحی گرافیک زنان ایرانی و ترکی متولد ۱۳۵۰ تا ۱۳۶۹ بود که ۸۰ پوستر از زنان طراح ترکیه و ۸۰ پوستر از زنان طراح ایرانی به معرض نمایش گذاشته شده بود. در بخش دیگر نمایشگاه «از گذشته با زنان طراح» راه اندازی شد که شامل طراحی های زنان متولد دهه های ۲۰ و ۳۰ و ۴۰ خورشیدی شمسی است. این قسمت مستند سازی قسمتی از گذشته تاریخ طراحی گرافیک ایران است که شامل پوستر، جلد کتاب، لوگو و بسته بندی است.
برنامه های هفته گرافیک تا ۱۳ اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان و باغ موزه قصر برگزار می گردد.

منبع: