بازار داغ سلفی گرفتن در جوامع مصرف گرا

بازار داغ سلفی گرفتن در جوامع مصرف گرا

به گزارش پیلانو نزدیک به یک دهه از اضافه شدن دوربین های سلفی به گوشیهای موبایل می گذرد و این خصوصیت پُرطرفدار تلفن های همراه سبب شده که روزانه میلیون ها عکس سلفی در جهان به ثبت برسد. قابلیت سلفی موبایل ها یا حتی دوربین های مختلف توانسته افراد را از نفر سوم برای ثبت لحظات بی نیاز کند، اما این توانایی همچون خیلی از تکنولوژی های نوین دیگر بدی هایی هم به همراه دارد.
در همین راستا سیف الله صمدیان _ دبیر جشن تصویر سال _ هم بر این باور است که سلفی گرفتن خوبی ها و بدی هایی دارد، ولی در کشورهایی که الگوهای مصرف گرایی دارند می تواند نقش مخرب داشته باشد.
این هنرمند در گفت وگویی با ایسنا درباره خوبی ها و بدی های سلفی گرفتن که در سال های اخیر به شکلی بخشی از فرهنگ جامعه را ایجاد کرده است، می گوید: خوب یا بد بودن سلفی به این سادگی نیست که بتوان درباره آن حرف زد، چونکه هر کاری می تواند هم خوب و هم بد باشد. به یاد دارم روزهای اولی که کامپیوتر به ایران آمده بود، برای خیلی ها تنها وسیله ای برای بازی کردن به شمار می آمد و قابلیت دیگری نداشت؛ تا اینکه با گذشت زمان، پیشرفت دنیا، تغییر نیازهای بشر و ورود فضای مجازی یاد گرفتیم که چگونه از امکانات کامپیوتر استفاده نماییم.
او ادامه می دهد: عکاسی به صورت موبایلی و سلفی طبیعتاً خصوصیت های خاص خویش را دارد که هم می تواند بسیار خاص و خلاقانه و هم مخرب باشد و تأثیرات منفی زیادی از خود به جا گذارد. روزانه تعداد انبوهی از تصاویری که در دنیای دیجیتال گرفته می شود به سلفی اختصاص دارد. همینطور در بعضی موارد افرادی هستند که بیشتر از یک تلفن همراه دارند که عمده تصاویری هم که این افراد هم می گیرند، سلفی است.
صمدیان اعتقاد دارد که «در جوامعی که آدم ها از خود و از ذات متعالی انسان ها دور باشند و وقت بیشتری برای رسیدن به غرایز شخصی و خود شیفتگی صرف کنند تعداد سلفی ها هم بیشتر خواهد شد. همینطور در جوامعی که سرمایه حرف اول و آخر را می زند و بازار داغ مصرف زدگی و مصرف گرایی به راه است، طبیعتاً الگوهای جامعه هم عوض خواهد شد. بعنوان مثال حالا در کشور ما تعداد زیادی عمل جراحی زیبایی صورت و اعضای مختلف بدن انجام می شود، طبیعتاً هزینه هایی که افراد برای زیبایی خود می کنند می طلبد که زیبایی های جدیدشان به صورت های مختلف به ثبت برسد؛ به گونه ای که چهره جدید خویش را لحظه به لحظه در نورها، فضاها، لباس ها و با آدم های مختلف به نمایش بگذارند. این موارد سبب می شود تا در جوامعی مثل کشور ما عده ای وقت خویش را برای سلفی گرفتن و به نمایش گذاشتن خود صرف کنند.»
این هنرمند با اشاره به اینکه «دوربین موبایل خوبی هایی دارد که نمی تواند آنرا منکر شد»، یادآور می شود: متأسفانه تعداد افرادی که وقت خویش را برای این کار بیهوده صرف می کنند روزبه روز در حال افزایش می باشد و این جنون خود شیفتگی از راه سلفی گرفتن به طرز وحشتناکی در حال اوج گرفتن است. با انقلاب دیجیتال دوربین های موبایل توانستند یکی از زیباترین امکانات عکاسی را خلق کنند، به گونه ای که فرد بتواند با آنها عکاسی انجام دهد که از نظر کیفی در اغلب مواقع دیگر نیازی به استفاده از دوربین حرفه ای نباشد.
او بیان می کند: همینطور می توان در مواقعی که حمل دوربین های حرفه‎ای دشوار می باشد، از دوربین تلفن های همراه استفاده نمود. خود من این روزها با وجود داشتن دوربین های حرفه ای امروزی وقت نمی کنم از آنها استفاده کنم. حتی در سفرهای مهمی که می روم هم ترجیح می دهم از دوربین های دیجیتال سبک تر استفاده کنم و یا در موارد بسیار زیادی هم از موبایلم استفاده می کنم. طبیعتاً در مواردی سلفی می تواند بعد هنری یا حتی خلاقیت بیشتری به خود بگیرد.
صمدیان یادآور می شود که «در فضاهایی با مناظر خاص می توان سلفی های خارق العاده ای ایجاد کرد به گونه ای که اگر اهل فن باشیم به راحتی تصاویری را ثبت خواهیم کرد که در زمان عکاسی آنالوگ عکاسان بزرگ دنیا با ایجاد شرایط خاص و دشوار و تنظیم دوربین های خود تلاش می کردند این عکس ها را بگیرند.»