در آیین رونمایی آلبوم تازه مطرح شد؛ انتقادات شهرام ناظری از دولت و صداوسیما، در جنگی نابرابر هستیم

در آیین رونمایی آلبوم تازه مطرح شد؛ انتقادات شهرام ناظری از دولت و صداوسیما، در جنگی نابرابر هستیم

به گزارش پیلانو آئین رونمایی از آلبوم آرش کمانگیر به آهنگسازی پژمان طاهری و خوانندگی شهرام ناظری با طرح انتقادات این خواننده پیشکسوت ضد دولت و صداوسیما همراه شد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، مراسم رونمایی آلبوم «آرش کمانگیر» به آهنگسازی پژمان طاهری، روایت قطب الدین صادقی و خوانندگی شهرام ناظری بعدازظهر جمعه ۲۴ اسفند ماه با حضور برخی از هنرمندان در تالار اجتماعات موزه موسیقی برگزار گردید.
این در حالی است که روز چهارشنبه ۲۲ اسفندماه کنسرتی از این پروژه موسیقایی در مرکز همایش های برج میلاد تهران میزبان علاقه مندان موسیقی ایرانی بود.
تلاش برای روزآمد کردن آرش کمانگیر با شهرام ناظری
محمد حسین توتونچیان در ابتدای مراسم رونمایی آلبوم «آرش کمانگیر» اظهار نمود: این آلبوم با زحمت های فراوان دوست هنرمندم پژمان طاهری به سرانجام رسید و بسیار خوشحالم که امروز شاهد رونمایی آن در موزه موسیقی هستیم. به هر حال این روزها رونمایی از آلبوم ها و آثار موسیقایی مد شده است. شما بدانید شهرام ناظری به هیچ عنوان نیازی به این بزرگ شدن ها ندارند و ما به جهت اینکه هواداران استاد تمایل داشتند که چنین برنامه هایی برگزار گردد نسبت به برگزاری این مراسم اقدام نموده و به خواست استاد موزه موسیقی را برای اجرای برنامه انتخاب کردیم.
پژمان طاهری آهنگساز آلبوم «آرش کمانگیر» هم در این جلسه بیان کرد: خیلی خوشحالم که در کنار استاد شهرام ناظری شاهد برگزاری مراسم رونمایی این آلبوم هستیم. کار با این هنرمند شایسته موسیقی کشورمان تلاش بسیار سختی بود که بسیار خوشحالم امروز شاهد رونمایی آن هستیم.
آلبوم «آرش کمانگیر» در شرایطی تولید می شود که ما به ازاهای این شخصیت اسطوره ای در جامعه ایرانی دیده می شوند. خوشبختانه نمونه های عینی از آرش کمانگیر در کشور ما وجود دارند که می توانند در چارچوب یک اثر موسیقایی به مخاطبان معرفی شوند طاهری افزود: این پروژه پس از مجموعه امیرکبیر دربرگیرنده لحظات خوبی بود که بعداً درباره آن به صورت مکتوب نکاتی را بازگو خواهم کرد. آرش کمانگیر در شرایطی تولید می شود که ما به ازاهای این شخصیت اسطوره ای در جامعه ایرانی دیده می شوند. خوشبختانه نمونه های عینی از آرش کمانگیر در کشور ما وجود دارند که می توانند در چارچوب یک اثر موسیقایی به مخاطبان معرفی شوند.
وی اضافه کرد: به اعتقاد من دوران انتشار سی دی به آخر رسیده و من از دوست خوبم آقای توتونچیان تشکر می کنم که با وجود اینکه می داند این اثر توجیه اقتصادی ندارد نسبت به انتشار آن و برگزاری کنسرت این پروژه همکاریهای بسیار شایسته ای انجام داد.
دیگر «فرهنگ» موردتوجه دولت نیست
شهرام ناظری خواننده آلبوم آرش کمانگیر هم در این جلسه بیان کرد: من در کنار پروژه آرش کمانگیر کارهای زیادی را انجام دادم و هر چند می دانیم تولید سی دی به لحاظ اقتصادی بازدهی ندارد اما سعی کردیم که کاری را انجام دهیم. چونکه ما باید کار نماییم. من از همه مخاطبان عزیز بخصوص خبرنگاران عزیز تشکر ویژه ای دارم که همواره همراه اهل فرهنگ و هنر بودند و ما را کمک کردند که صدای آواز ما به گوش مخاطبان برسد.
این هنرمند اظهار داشت: من برای تولید پروژه آرش کمانگیر با برادران طاهری خیلی کلنجار رفتم چونکه آنها می خواستند من را وارد دنیای دیگری کنند. اما بسیار خوشحالم که برای اجرای پروژه همراه من بودند. به هر حال برای تولید یک اثر موسیقایی اصلاً خوانندگی مهم ترین و تنهاترین اصل نیست چونکه یک خواننده باید به تمام وجوه فرهنگی کشور خود از تاریخ گرفته تا ادبیات آشنا شود. خود من از بچگی تلاش کردم با آشنایی تاریخ و فرهنگ کشورم به موسیقی وارد شده و لحن خودم را به مخاطبان معرفی کنم. این شیوه در پروژه آرش کمانگیر هم ادامه پیدا کرد و خوشبختانه به مرحله ای رسید که با وجود کلنجارهای فراوان اثر ارزشمندی را به جامعه مخاطب تحویل داد.
ناظری در بخش دیگری از صحبت های خود خاطرنشان کرد: هر دوره ای بیان کننده یک فضایی در عرصه فرهنگ و هنر است. امروزه دوره دیگری است که حس هنری در آثار موسیقایی به وضوح مشاهده می شود و حتی آن شور و احوالی که در دهه های قبل وجود داشت دیگر رنگ باخته است. امروز اینترنت از یک سو می تواند تأثیر منفی بگذارد و از جانب دیگر مساله پرداختن به فرهنگ دیگر مورد توجه دولت نیست در نتیجه طبیعی است که همه چیز آرام آرام افت پیدا کرده و اگر خواننده ای هم در این شرایط رشد کند دیگر آن تأثیرگذاری لازم را برای موسیقی و مخاطب نداشته باشد.
نمی توانیم با صداوسیما رقابت کنیم
این هنرمند پیشکسوت اضافه کرد: البته ما چندین غول موسیقی ایران را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از دست دادیم که واقعاً شرایط موسیقی را گرفتار دگرگونی کرد. به عبارتی نبود مراکزی چون مرکز حفظ و اشاعه و فقدان استادان موسیقی ایران مقداری سبب هرج و مرج شده که شرایط را تا به این حد نامطلوب کند.
وی افزود: وقتی من نوجوان بودم پیش استادانی بودم که از آنها بسیار آموختم. من در آن دوران برای هنرمندانی که از آنها می آموختم هر کاری می توانستم انجام می دادم. کما اینکه در زمان نوجوانی استادی داشتم که از کار بیکار شده بود و در دماوند زندگی می کرد. من برای قدرشناسی از این هنرمند بزرگ برای وی در زمستان نفت می آوردم چون که به او مدیون بودم. امروز هم این ماجرا در زندگی کاری خودم ادامه داشته و من همراه با برادران طاهری کوشیده ام تا این مورد را به آنها منتقل کنم که بعنوان دو هنرمند جوان و مستعد موسیقی ایرانی از استاد و کسی که تجربه بیشتری از آنها دارد حرف شنوی داشته باشند.
ناظری: متأسفانه تبلیغات در دست ما نیست و ما هم نمی توانیم با هشتاد میلیون ایرانی حرف بزنیم. به هر حال من در این جنگ نابرابر حضور داشتم اما وقتی کاری برای هدایت درست گوش شنیداری جامعه نمی توان انجام داد، ماجرا واقعاً ترسناک می شود ناظری اضافه کرد: البته بسیار خوشحالم که چنین اتفاقی افتاد و منظومه آرش کمانگیر با خصوصیت های بسیار ارزشمندی که دارد به مخاطبان عرضه شد. من نمی دانم چه شد که ضبط این پروژه بسیار روان انجام گرفت و من به صورت خلاقانه به لحن هایی از آواز رسیدم که برای خودم تجربه پرارزش بود. به هر ترتیب خوانش اسطوره آرش کمانگیر کار بسیار سختی بود که من به صورت کاملاً خلاق و در عرض یک روز آنها را خواندم.
این خواننده موسیقی ایرانی در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: به هر صورتی که بوده کارهایمان را منتشر نموده اما شما بدانید ما نمی توانیم با صداوسیما رقابت نماییم. من سال هاست در صداوسیما حضور ندارم و وقتی من در این مجموعه حضور ندارم پس شرایط همین می شود. به هر حال چون سیاست رسانه ملی پشتیبانی از کارهای سطح پایین است، پس نمی توان با این شرایط مقابله نمود.
وی اضافه کرد: این رسانه تمام جامعه را تحت پوشش خود قرار داده است و ما توانایی مقابله با این جریان نابرابر را نداریم. ما در این عرصه فقط می توانیم تلاش نماییم تا با کمک علاقه مندان فرهنگ کارهایمان را منتشر نماییم. متأسفانه تبلیغات در دست ما نیست و ما هم نمی توانیم با هشتاد میلیون ایرانی حرف بزنیم. به هر حال من در این جنگ نابرابر حضور داشتم اما وقتی کاری برای هدایت درست گوش شنیداری جامعه نمی توان انجام داد، ماجرا واقعاً ترسناک می شود. البته مردم ایران با وجود تمام مسائلی که وجود داشته هنوز خواهان فرهنگ و هنر ایرانی هستند و ما هم با اتکا به آنها هر تلاشی می نماییم.
ادای احترام به پهلوانان ملی ایران در آرش کمانگیر
قطب الدین صادقی راوی پروژه «آرش کمانگیر» هم در این مراسم با ابراز خرسندی از حضور در این اثر توضیح داد: تخصص من به دور از عالم موسیقی است و این برای نخستین بار است که در خدمت هنرمندانی در عرصه موسیقی هستم که از دیرباز با کارهای آنان آشنا بودم.
وی اضافه کرد: به اعتقاد من آرش کمانگیر حماسی ترین شعر ایران است که به علت شرایط سیاسی دهه چهل، سیاوش کسرایی را واداشت که احساسات شاعرانه و میهن دوستی خویش را در آن عرضه نماید. این شعر دارای یک فرهنگ مهری بوده که دارای ارزش های فراوانی است. این اثر یک ادای احترام به پهلوانان ملی است که زنده کردن آن یکی از وظایف هنرمندان هر دوره است.
آلبوم «آرش کمانگیر» که توسط شرکت فرهنگی هنری «ققنوس» به تهیه کنندگی محمد حسین توتونچیان در دسترس مخاطبان قرار گرفته، یک اثر ارکسترال به حساب می آید که با صدای شهرام ناظری و بر مبنای شعری از سیاوش کسرایی توسط پژمان طاهری آهنگسازی شده است. بخش ارکسترال این اثر هم در «کنسرت هاوس» شهر وین توسط ارکستر مجلسی اتریش و به رهبری طاها عابدیان ضبط شده است.
«آرش کمانگیر» متشکل از هفت قطعه به نام های «شب»، «قصه»، «امید»، «آهنگ دگر»، «بدرود»، «آرش» و «سوگ» است. ضمن اینکه پژمان طاهری، طاها عابدیان، فرهاد صفری و بابک غسالی تکنوازان آلبوم «آرش کمانگیر» هستند و غیر از تکنوازی ویولای طاها عابدیان که در وین ضبط شده، دیگر تک نوازی ها و دکلمه در تهران صدابرداری شده است.