مادر مجسمه سازی ایران درگذشت

مادر مجسمه سازی ایران درگذشت

پیلانو: «لیلیت تریان» از مجسمه سازان پیشکسوت ایران پنجشنبه، ۱۶ اسفند ماه در سن ۸۸ سالگی دارفانی را وداع گفت.
عباس مجیدی، رئیس انجمن مجسمه سازان ایران در گفت وگویی با ایسنا خبر درگذشت این بانوی پیشکسوت مجسمه سازی را تأیید کرد.
او با اشاره به اینکه اطلاع دقیقی از علت درگذشت لیلیت تریان ندارد همین طور بیان کرد: تنها می دانم که خانم تریان در یکی دو هفته گذشته به سبب افتادن از پله از ناحیه لگن لطمه دیده و در منزل مانده بود.
مجیدی درباره مراسم تشریع پیکر تریان اظهار داشت: احتمال زیاد فردا مراسمی نخواهند داشت. از آنجایی که خانم تریان جزو اقلیت های مذهبی است به احتمال قوی مراسم خاکسپاری پیکر ایشان با عنایت به رسم و رسوم خانواده خواهد بود و مراسم عمومی نخواهند داشت. ما باز بعداً یک مراسم یادبود برای ایشان برگزار خواهیم کرد.
لیلت تریان در تاریخ ۱۰ دی سال ۱۳۰۹ در تهران متولد شد و امروز در ۱۶ اسفند سال ۱۳۹۷ دارفانی را وداع گفت. تریان یک مجسمه ساز ارمنی تبار بود که بعنوان مادر مجسمه سازی ایران شناخته می شد. او که در خانواده ای هنر دوست متولد شد به مدت یک سال در رشته نقاشی در دانشکده هنرهای زیبای تحصیل کرد و سپس برای ادامه تحصیل به مدرسه بوزار فرانسه رفت.
وی در آنجا هنر مجسمه سازی را فرا گرفت و در بازگشت به ایران در سال ۱۳۳۹ شمسی به تدریس هنر در دانشکده هنرهای تزئینی پرداخت. البته تریان در مراحل آمادگی برای آزمون ورودی بوزار به مجسمه سازی علاقه مند شد و بطور جدی تر مجسمه سازی را دنبال کرد تا اینکه معادل دکتری را از مدرسه عالی هنرهای زیبای پاریس فرانسه گرفت.
تریان اولین بار هنر مدرن مجسمه سازی را به صورت آکادمیک وارد مراکز آموزشی ایران کرد و از مؤسسین دپارتمان مجسمه سازی دانشکده هنرهای تزئینی بوده است. وی ۲۳ سال بطور حرفه ای در دانشکده های هنری معلمی کرده و برخی از هنرمندان شاخص امروز ایران از شاگردان وی به شمار می آیند.
وی از سال ۷۱ آموزش در دانشگاه را از سر گرفت و از ۷۸–۱۳۷۱ در رشتهٔ طراحی و مجسمه سازی دانشگاه آزاد اسلامی تدریس کرد.
تریان از سال ۱۳۶۸ در نمایشگاه های متعددی مشارکت داشته که از آن جمله می توان به «نمایشگاه اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۷۳ اشاره نمود.
ساخت مجسمه یادبود” مسروب ماشتوتس” (مبدع الفبای ارمنی) و نصب در کلیسای ترمانکچاج تهران، تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی، برگزاری نمایشگاه گروهی دانشگاه آزاد اسلامی، عضو هیأت داوری بی ینال مجسمه سازی تهران، برگزاری نمایشگاه های گوناگون از آثارش همچون فعالیت های این هنرمند مجسمه سازی است.
سال ۱۳۸۵ باز از مقام هنری تریان در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) تجلیل به عمل آمد و چندی قبل در ششمین دوسالانه مجسمه های شهری باز از مقام هنری این مجسمه ساز تجلیل شد.