نگاهی به برنامه گالری های تهران

نگاهی به برنامه گالری های تهران

به گزارش پیلانو تعطیلات آخر هفته که معمولا در پایتخت با بازگشایی نمایشگاه های هنری همراه می باشد، فرصتی را برای علاقه مندان فراهم می آورد تا بخشی از وقت خویش را به بازدید از گالری ها، مراکز هنری و موزه ها اختصاص دهند. ایسنا در این گزارش مروری دارد بر برخی نمایشگاه ها که در این ایام برقرار هستند.

گالری آتبین
گالری آتبین نمایشگاه تصاویر حمید جبلی را عصر جمعه (۲۸ دی ماه) به تماشا می گذارد. ماسوله ۶۷ عنوان این نمایشگاه است که همزمان با افتتاحیه، کتاب عکس این مجموعه هم رونمایی می گردد.
حمید جبلی درباره نحوه شکل گیری این مجموعه اظهار داشت: سال ۶۷ برای ساخت فیلم «ای ایران» همراه با ناصر تقوایی به ماسوله رفتم، اما تغییر فصل و شرایط آب و هوایی، ما را مجبور کرد که یک سال در ماسوله بمانیم. من گاهی عکاسی فیلم انجام می دادم و در سایر روزها هم دوربین همیشه همراهم بود و از فضاهای ماسوله عکاسی می کردم.

نمایشگاه عکس حمید جبلی از ۲۸ دی تا ۹ بهمن ماه در گالری آتبین برپاست. این گالری در خیابان ولی عصر، پیش از چهارراه پارک وی، کوچه خاکزاد، پلاک ۴۲ قرار دارد.

گالری ایده پارسی
یک نمایشگاه گروهی نقاشی ۲۸ دی ماه در گالری ایده پارسی به نمایش در می آید. در این نمایشگاه آثار نقاشی از ۵ هنرمند به نمایش درمی آید.
این نمایشگاه با نام «سمفونی شماره پنج» روز جمعه ۲۸ دی ماه ساعت ۱۶ در گالری ایده پارسی افتتاح می گردد و تا روز ۳ بهمن ماه پذیرای علاقمندان خواهد بود. گالری ایده پارسی در خیابان شریعتی، خیابان دولت، کوچه الله وردی آذر، پلاک ۲۸ قرار دارد.

گالری فرشته
نمایشگاه گروهی «طراحان معاصر» با مجموعه آثاری از حمیدرضا اندرز، مهدی حسینی، مهرداد خطایی، منوچهر معتبر و الهام یزدانیان در گالری فرشته برگزار می گردد. آیین گشایش این نمایشگاه، بیست و هشتم دی ماه از ساعت ۱۶ الی ۲۱ است و گالری فرشته به مدت ۱۰ روز و تا نهم بهمن ماه به آدرس خیابان شریعتی، پایین تر از پل صدر، جنب شهرکتاب فرشته میزبان علاقمندان خواهد بود.

گالری ساربان
نمایشگاه نقاشی های کیومرث هارپا با عنوان «خاطرات رنگ یافته» به کیوریتوری محمد حسن حامدی روز جمعه (۲۸ دی ماه) در گالری ساربان افتتاح می گردد.
علاقمندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند تا هشتم بهمن ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به جز روزهای سه شنبه به گالری ساربان واقع در سهروردی شمالی، هویزه غربی، نبش خ یوسفی، پلاک۱۳۰ رجوع کنند.

گالری بوم
این روزها اگر در گالری بوم قدم بزنید؛ سال های زیادی از هنرمندی منوچهر نیازی را مرور می کنید. بخشی از این نمایشگاه به عرضه مجموعه «درختان» او می پردازد و تعدادی هم از تابلوهای مجموعه «ازدحام» به نمایش در آمده است. در کنار چند تابلوی نقاشی دیگر چند اثر کلاژ منوچهر نیازی هم این روزها به تماشاست.

این نقاش می گوید نقاشی هایش را با الهام از موسیقی کلاسیک بتهوون و چایکوفسکی خلق می کند و منظره های نرم را با شنیدن شوبرت می آفریند. نمایشگاه نقاشی های منوچهر نیازی عصر جمعه چهاردهم دی ماه شروع به کار کرده است و حدود دو ماه (غیر از شنبه ها و یکشنبه ها) به نمایش عموم خواهد بود.

گالری شیرین
آثار حجم و مجسمه های هومن بابایی زاد در نمایشگاه بعنوان «هزاران اکنون» در معرض دید عموم قرار می گیرد. این نمایشگاه ۲۸ دی ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ افتتاح می گردد و علاقمندان برای بازدید از آن می توانند تا ۱۰ بهمن ماه به گالری شیرین واقع در خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه ۱۳، پلاک ۵ رجوع کنند.

گالری مژده
گالری مژده حدود ۳۰ تابلو را که با تکنیک آبرنگ، اکریلیک و جوهر توسط عارف گرانمایه خلق شده اند به نمایش می گذارد. مبحث این آثار طبیعت، پاییز و ریشه ها است.
نمایشگاه که «بدون عنوان» نام دارد ۲۸ دی ماه تا پنجم بهمن ماه در گالری مژده به نشانی سعادت آباد، خیابان علامه شمالی، خیابان ۱۸ شرقی، پلاک۲۷، زنگ یک همه روزه از ساعت ۱۲ تا ۲۰ و روزهای جمعه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ میزبان هنردوستان است.

گالری سیحون
نمایشگاه آثار کامبیز درم بخش با نام «طراحی های عمو کامبیز» جمعه ۲۸ دی ماه در گالری سیحون افتتاح می گردد و تا دهم بهمن ماه ادامه دارد.

گالری سیحون در خیابان وزرا، خیابان چهارم پلاک ۱۱ قرار دارد.

گالری سرزمین هنر
برداشت های یک هنرمند از تاثیرات زندگی شبه مدرن امروزی بر خط و هنر کلاسیک ایران به نمایش گذاشته می گردد. نمایشگاه انفرادی خط نقاشی های پریسا پگاه با عنوان «مرا بخوان که خط سوم توام» روز جمعه (۲۸ دی ماه) از ساعت ۱۶ تا ۲۱ افتتاح می گردد.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه از ۲۸ دی ماه تا دهم بهمن ماه ۱۳۹۷، هر روز (به جز روزهای دوشنبه) از ساعت ۱۱ تا ۲۱ به گالری سرزمین هنر واقع در اوین، ابتدای سربالایی خیابان کچویی، کوچه صفا، پلاک ۴ رجوع کنند.

گالری زعفرانیه
نمایشگاه سازه های نوری لعبت میرگلی در تاریخ ۲۸ دی ماه در گالری زعفرانیه برگزار می گردد. ابزار به کار برده شده در ساخت این سازه های نوری عموما ابزاری است که در گذشته در زندگی روزمره ما دخیل بوده ولی امروزه در پستوها جای گرفته اند.
نمایشگاه سازه های نوری تا اول بهمن ادامه دارد.

موزه ملی ایران
نمایشگاه «باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس» ۵۶۰ اثر تاریخی باستانی هلند را تا ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ در موزه ملی ایران به نمایش می گذارد. در بین ۵۶۰ شی باستانی و تاریخی در ۳۳۱ ردیف از موزه درنتس شهر آسن در هلند، تابلوهای نقاشی ای هم حضور دارد که هنردوستان علاقه مند به میراث فرهنگی می توانند از آنها بازدید نمایند. گالری نقاشی این نمایشگاه دربرگیرنده منتخبی از آثار هنرمندان هلندی است که عموما شامل مناظر و زندگی روستایی در استان «درنته» است.
یکی از تابلوهای به نمایش درآمده «بر دروازه ابدیت» نام دارد که به علت موضوعیت آن با هلند، از مخزن موزه هنرهای معاصر برای نمایش در این نمایشگاه امانت گرفته شده است. تابلویی را که با نام «چشم انداز خانه روستایی در درنته ۱۸۹۴» معرفی شده است، مسئولان موزه درنتس با حمایت «ینکگیرولوتریج» سال قبل از نهاد دیگری خریداری نموده اند، اما تا پیش از انتقال آن به ایران، در هیچ کدام از تالارها یا نمایشگاه های هلند نمایش داده نشده بود.