عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ثبت روز ملی لباس های محلی در تقویم، بستری برای نشاط و همدلی خواهد شد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ثبت روز ملی لباس های محلی در تقویم، بستری برای نشاط و همدلی خواهد شد

به گزارش پیلانو رییس کمیته زنان، جمعیت و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: تعیین یک روز تحت عنوان روز ملی «لباس های محلی» در تقویم کشورمان بستر خیلی خوب و آثار ملی و جهانی وسیع بخصوص در حوزه صنعت گردشگری کشورمان به دنبال دارد.
طیبه سیاوشی در گفت وگو با ایسنا بر ضرورت مشارکت مردم حول موضوعات وحدت بخش ملی تصریح کرد و اضافه کرد: با وجود تنوع فرهنگی و قومی فراوان، وجوه مختلف این تنوع طی چهار دهه گذشته توسط مدیران کشور چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

وی ظرفیت های دینی و مذهبی را یاد شده قرار داد و اضافه کرد: ظرفیت های مذهبی مان ذیل بخش فرهنگی قرار دارد. این ظرفیت ها در روزهای و مناسبت های مذهبی مثل ماه های محرم و رمضان باعث می گردد مردم به صورت خودجوش گردهم جمع شوند و برای کشور ظرفیت سازی شود.

وی افزود: می توان با اتکا به تنوع قومی، زبانی، پوششی و مذهبی اقوام، گویش ها، پوشش ها و فرهنگ هایِ مختلف ایرانی را گرد هم جمع کرد و بستر خشنودی و رضایت روحی، روانی و فرهنگی جامعه را به وجود آورد، باید بعنوان سرمایه به آن نگریست و در سطح کلان بستر آنرا به وجود آورد.

رییس کمیته زنان، جمعیت و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس ابراز تاسف کرد: متاسفانه از این تنوع و چند پارچگی به نفع یکپارچگی استفاده نشده است؛ به بیان روشن تر موضوعاتی را به صورت سلیقه ای انتخاب و به آنها ورود کردیم اما خواسته مردم در نظر گرفته نشد. هر چند که خواسته مردم در پاره ای موارد به حدی پررنگ شد که مسؤولان ناچار به پیروی و دنباله روی از مردم شدند؛ البته در بسیاری موارد مطالبه و خواست مردم نادیده گرفته و کنار گذاشته شد و حتی مورد برخوردهای قهری هم قرار گرفت اما این خواسته ها به هیچ وجه قابل حذف، نادیده گرفتن و چشم پوشی نبوده و نیست.

وی افزود: با وجودی که از ظرفیت فرهنگی بالایی برخورداریم ولی متاسفانه ظرفیت کشور به این سمت و سو هدایت نشد تا بسترهای فرهنگی برای کشور تبدیل به سرمایه شود. این در شرایطی است که کشورهای دیگری هستند که حتی حول موضوعات کوچک قبیله ای، سرمایه سازی کرده و حتی این سرمایه ها را به پدیده جهانی تبدیل نموده اند.

وی تصریح کرد: متاسفانه نتوانسته ایم ظرفیتهای قومی، فرهنگی و مذهبی کهن و ریشه دارمان را به موضوعات ملی مبدل نماییم چون مدیران، سلیقه ای برخورد کردند. گویی ظرفیت های قومی و فرهنگی کشور نزدیک این مسؤولان و مدیران اهمیت چندانی نداشته تا این ظرفیت ها به سرمایه های ملی مبدل شود.

وی اظهار نمود: باید بین ظرفیت های قومی و فرهنگی و مدیران و مسؤولان در دستگاه های مختلف بخصوص دستگاه های فرهنگی به نفع نظام تعامل برقرار کنیم؛ یعنی کارگزاران نظام باید بنشینند و ظرفیت های قومی و فرهنگی ریشه دار ایرانی همچون موسیقی، غذا، گویش، لباس و رقص محلی را ظرفیت سازی کنند. کجای این ظرفیت ها جنبه منفی دارد و می تواند به آداب و رسوم کشور ضربه بزند؟

رییس کمیته زنان، جمعیت و خانواده کمیسیون فرهنگی تصریح کرد: اگر نمی توانیم درصدی به حقوق مردم اضافه نماییم تا دقایقی به سالن تئاتر یا موسیقی بروند و قدری آرامش پیدا کنند چه خوب است این ها را بین مردم بیاوریم. دولت در این جهت برنامه ریزی و کمک نماید تا بتوانیم این ایده را پیش ببریم. چقدر خوب است که هنر، موسیقی و نمایش را که از تجلیات عرصه فرهنگ ریشه دار ایرانی اسلامی است بین مردم ببریم تا به این شکل از شدت فشارهای معیشتی و اقتصادی بر جامعه کاسته شود و التهابات اقتصادی جامعه به این شیوه التیام یابد.

وی تصریح کرد: همراهی با مردم در اماکن عمومی به شیوه یاد شده باعث تسکین خاطر زنان و مردان و جوانان و سالمندان است که با هزاران مشکل و گرفتاری اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روبرو هستند و راه چاره ای حتی چند دقیقه یا چند ساعت برای خلاصی از آنها پیدا نمی کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که تعیین یک روز برای حضور مردم با لباس های محلی و برگزاری بازارهای محلی برای عرضه محصولات فرهنگی قومی چقدر می تواند در تولید فضای وحدت و نشاط موثر باشد، اظهار داشت: رنگارنگی لباس های محلی و قومی ظرفیت بسیار خوبی برای اجماع داخلی است. تعیین یک روز تحت عنوان روز ملی «لباسهای محلی» در تقویم کشورمان آثار خیلی خوب ملی و جهانی برای کشور عزیزمان ایران دارد و بنده در شورای فرهنگ عمومی در حال پیگیری مبحث هستم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به آثار این اقدام در افزایش جذب توریستهای داخلی و خارجی به شهرستانها و مناطق بومی و فرهنگی کشور، اظهار داشت: اختصاص یک روز به نام روز لباس محلی در حوزه صنعت گردشگری و جذب توریست هم تاثیرات خوبی به دنبال دارد به صورت مثال می توان بین مراسمهای ملی – مذهبی مثلا قالیشوران یا آیین گلابگیری که در مقاطع مختلف سال در شهرستانهای مختلف برگزار می گردد با روزِ لباس محلی پیوند تولید کرد و در این روز ملی افراد با لباس های محلی در محل کار خود حاضر شوند حتی با برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و آیینی در شهرستان های مختلف می توان روز شاد، همدلانه و به یادماندنی را در دل های مردم به وجود آورد.