گزارش پیلانو به نقل از مهر؛ بازهم تلاش خاندان پهلوی برای مصادره گنجینه موزه هنرهای معاصرتهران

گزارش پیلانو به نقل از مهر؛ بازهم تلاش خاندان پهلوی برای مصادره گنجینه موزه هنرهای معاصرتهران

پیلانو: کتاب ایران مدرن درباره موزه هنرهای معاصر تهران و گنجینه آن در حالی در غرب انتشار یافته که باردیگر خاندان پهلوی تلاش دارند این عرصه را به نام خود مصادره کنند.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، موزه هنرهای معاصر تهران این روزها با خبر انتشار کتاب «ایران مدرن، ملکه هنر» توسط انتشارات اسولاین در نیویورک، بر سر زبان ها افتاده است. این کتاب حاصل تحقیق ویولا ریخل بولوت و آماندا دارلینگ نویسنده و پژوهشگر از بنیاد آرت ادوایزری است که با پشتیبانی فرح دیبا انتشار یافته و به گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران و جامع ترین و بزرگترین کلکسیون آثار هنری مدرن دنیای غرب اختصاص دارد. این کتاب در نیویورک، لس آنجلس و لندن رونمایی شده است و به قیمت ۸۴۵ دلار فروخته میگردد.
نکته ای که با انتشار این کتاب به ذهن متبادر میگردد این است که مدارک و اطلاعات منتشرشده از چه طریقی به دست مولفان رسیده است و با عنایت به اینکه انتشار چنین کتابی بدون مجوز موزه هنرهای معاصر تهران، قابل پیگرد قانونی می باشد چطور این انتشارات آمریکایی دست به چنین کاری زده است چونکه آنها موظف به قواعد کنوانسیون برن هستند. کنوانسیون بِرن برای پشتیبانی از آثار ادبی و هنری، معاهده ای است که بیشتر کشورهای جهان آنرا امضا کرده اند که برمبنای آن آثار پدیدآورندگان کشورهای امضاکننده را همچون آثار پدیدآورندگان تبعه خود مورد حمایت کپی رایت قرار می دهد.
مساله دیگر این است که این کتاب در حالی منتشر میگردد که در داخل کشور هنوز اطلاعات دقیق و منسجمی از آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران در دست نیست و این سوژه به دفعات مورد مناقشه بوده است.
نکته دیگر صحبت های بحث برانگیز مجید ملانوروزی مدیرکل سابق هنرهای تجسمی در نشست خبری تشریح روند بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران است که درباره صحبت با کامران دیبا، معمار موزه هنرهای معاصر تهران درباره بازسازی موزه سخن گفت و اعلام نمود در روند این بازسازی با وی در ارتباط بوده اند. او همینطور درانتها در پاسخ به پرسشی درباره در اختیار داشتن اصل اسناد مالکیت آثار موزه هنرهای معاصر تهران اظهار داشت: «همه اسناد مالکیت آثار در موزه موجود است و سندی در اختیار کامران دیبا نیست و او تنها تصویر و فهرست آنها را در اختیار دارد.»
درباره این سوژه با هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره استفاده از مدارک و اسناد موزه هنرهای معاصر تهران در کتاب «ایران مدرن» و رعایت حقوق مادی و معنوی ایران صحبت کردیم که وی به خبرنگار مهر اظهار داشت: خبر انتشار این کتاب را شنیده ایم و اطلاعات کلی در مورد آن داریم، اما هرگونه اظهارنظر در مورد این کتاب را موکول به بررسی محتوای آن می کنم تا به لحاظ حقوقی، هرگونه اقدامی در مورد احقاق حقوق ایران انجام دهیم.
وی اشاره کرد: به جهت اینکه هر گونه قضاوتی درباره این کتاب داشته باشیم، لازم است کتاب ترجمه و مطالب آن استخراج شود تا بر اساس آن گزارش دقیق تری در اختیار قرار دهیم.
مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ۲ نویسنده این کتاب و اینکه آیا به ایران سفر کرده و مجوزی برای جمع آوری مدارک داشته اند، اظهار داشت: هیچ نویسنده ای قراردادی در این زمینه با موزه هنرهای معاصر تهران نداشته است. حدس ما این است که اطلاعات و مدارکی که در این کتاب استفاده شده است، از اطلاعات آرشیوی است یا اطلاعاتی که از راه بنیادهای هنرمندان خارجی مثل بنیاد جکسون پولاک در اختیارشان قرار گرفته است.