خانه هنرمندان چقدر از شهرداری کمک گرفته است؟

خانه هنرمندان چقدر از شهرداری کمک گرفته است؟

پیلانو: «مبلغ کمک مصوب شهرداری برای خانه هنرمندان یک میلیارد و تا یک میلیارد و پانصد میلیون است که هنوز کامل محقق نشده است؛ پانصد میلیون این مبلغ برای تماشاخانه ایرانشهر است. »
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، نشست صمیمانه مدیرعامل و معاونان خانه هنرمندان ایران با اصحاب رسانه برگزار گردید. در صورتی که اعلام شده بود ابراهیم حقیقی بعنوان رئیس شورای عالی خانه هنرمندان مقرر است در این نشست حضور داشته باشد، او حضور نداشت.
در ابتدای این نشست، مجید رجبی معمار ـ مدیرعامل خانه هنرمندان ایران ـ در سخنانی اظهار نمود: ما نهاد دولتی نیستیم و باید از درآمدهای خانه و کمک امور را بچرخانیم. از ابتدای تشکیل شهرداری تهران به ما کمک می کرده است؛ چون پایه گذاری این خانه با شهرداری بوده است، و شهرداری فضا را از فضای ارتشی به هنری تبدیل نموده است.
او افزود: تلاش بر این بوده که اینجا در مسائل سیاسی دخالت نکنند و خانه وارد چالش های سیاسی نشود. خود هنرمندان البته نفر به نفر اختیار خودشان را دارند، اما کلیت شان خانه بیشتر از این است که در انتخابات خرج شود.
رجبی معمار بیان کرد: سختی هایی که از سال قبل وجود داشته و تغییراتی در شهرداری تهران به وجود آمده است. اسباب شادمانی ما درباره انتخاب آقای حناچی برای شهرداری این است که جنس او به فرهنگ و هنر خیلی نزدیک است. این برای ما جای امیدواری بوجود می آورد.
مدیرعامل خانه هنرمندان افزود: امیدواریم با استقرار و ادامه استقرار آقای حناچی، مجموعه خانه و بقیه انجمن ها بتوانند از کمک شهرداری بهره مند شوند. این درست ترین و شریف ترین شیوه کمک است در تمام دنیا خیلی از حمایت های فرهنگی توسط شهرداری ها صورت می گیرد. در دوره آقای نجفی داشتیم به توافقاتی می رسیدیم که زمزمه رفتنش شد، آقای افشانی هم که از اول حضورشان حرف از رفتنش بود.
او بیان کرد: ما از سال قبل هزینه ها را کاهش دادیم و مجبور شدیم دوباره ۲۰ درصد تماشاخانه را بگیریم. ما به شدت سعی کردیم هزینه هایمان را کاهش و منابع درآمدیمان را افزایش بدهیم. با سختی توانستیم آب باریکه ای از شهرداری بگیریم و سراغ دولت هم آمدیم که به ما کمک نماید. خوشبختانه با آقای دکتر صالحی و آقای حسینی قولی دادند به همه انجمن های تجسمی کمکی داشته باشند.
مدیرعامل خانه هنرمندان اظهار نمود: ما سعی کردیم از کارها و فعالیت هایمان چیزی کم نکنیم. سالن های تئاتری ما فعالیت می نمایند. تا امروز ۵۸ نمایشگاه از ابتدای سال داشتیم. سینماتک ما فعال کار خودش را انجام می دهد. جلسات هفته فیلم داخلی و خارجی داشتیم.
او افزود: مجله شیوه با مقداری تاخیر انتشار یافته است. در امر موسیقی اجرای کنسرت های ایرانی داشتیم و یکسری نشست های تخصصی موسیقی هم با همکاری خانه موسیقی داشتیم. حداقل ۲۲ اجرا کنسرت در داخل سالن داشتیم. خانه هنرمندان این امکان را در اختیار افرادی قرار داده که جهت استفاده از سالن های دیگر در سطح شهر گرفتار مشکل هستند.
وی همینطور اظهار داشت: دنبال جذب اسپانسر بودیم و هستیم اما باید از برخی موسسات مالی و اقتصادی که کمتر حاشیه دارند یا برخی موسسات فرهنگی کمک بگیریم. سرویس های ما به انجمن ها مجانی است و اگر به جای دیگری فضا بدهیم باید درآمد جزئی داشته باشیم. ظرف یکی دو هفته آینده همایش ده روز با عکاسان را داریم. امسال برنامه تصویر سال را هم خواهیم داشت. برای ایام دهه فجر مقرر است چندین نمایشگاه برگزار گردد. امسال برای سومین بار جشنواره فجر صنایع دستی در خانه هنرمندان برگزار می شود. در انتها سال مراسم آیین چراغ خاموشی نیست را برگزار می نماییم. دوستان در تلاشند گزیده ای از جشنواره فجر را نشان بدهیم. گمانم این است تا آخر سال ۳۰ نمایشگاه دیگر را داشته باشیم.
در ادامه سید عماد حسینی ـ معاون پژوهشی و آموزشی خانه هنرمندان ـ اظهار نمود: نشان اختصاصی خانه هنرمندان از برنامه هایی است که آیین نامه آنرا نوشتیم که مقرر است سالی به سه نفر اعطا شود. برگزاری مراسمی با این ابعاد نیازمند بودجه مفصل و جزو سیاست های اصلی خانه بوده است.
او درباره کاغذ مجله شیوه هم اظهار داشت که آنها ارزان ترین کاغذ را برگزیده اند.
رجبی معمار هم درباره نشان خانه هنرمندان بیان کرد: نشان سرو هنر مکانیزم و ستادی می خواهد. امیدوار هستیم تحول مالی خوبی سال آینده تولید شود که بتوانیم آنرا برگزار نماییم.
مسلم برزگرزاده ـ معاون مالی خانه هنرمندان ـ نیز در این نشست در پاسخ به پرسش ایسنا درباره اعلام مبلغ کمک هزینه ها به این مجموعه، اظهار داشت: مبلغ کمک مصوب شهرداری برای خانه هنرمندان یک میلیارد و تا یک میلیارد و پانصد میلیون است که هنوز کامل محقق نشده است. پانصد میلیون این مبلغ برای تماشاخانه ایرانشهر است. مبلغ کمک شهرداری کمتر از یک چهارم هزینه های مجموعه را شامل می گردد. کمک وزارت ارشاد به خانه هنرمندان هم مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان است.
رجبی معمار هم در واکنش به اظهارات خبرنگاری درباره تبلیغات در خانه هنرمندان بیان کرد: ما هیچ تبلیغ (تجاری) نداشتیم امکان دارد تبلیغات متعلق به اسپانسر برنامه ای بوده باشد.
وی همینطور توضیح داد: در ۶ ماه اول سال بالغ بر ۶۵۰ میلیون تومان ارزش خدمات سالن یا گالری بوده که انجمن ها استفاده کردند و کل پولی که انجمن ها به ما دادند، ۶ میلیون تومان بوده است.تقریبا می توانیم بگوییم خدمات برای انجمن ها مجانی است. هرسال ۱۰ تا ۱۲ نمایشگاه برای خیریه ها برگزار می نماییم که همه کلا مجانی هستند.
آسیه مزینانی ـ معاون هنری خانه هنرمندان ایران ـ هم در این نشست که ۶ آذرماه در خانه هنرمندان برگزار شد، به عرضه توضیحاتی درباره فعالیت های بخش هنری این مجموعه پرداخت و اظهار داشت که این مجموعه رویکرد تجاری به امکانات خانه نداشته است.
مونا رحمانی ـ مدیر روابط عمومی خانه هنرمندان ـ هم در انتها این نشست از طریق اندازی باشگاه اصحاب رسانه تا آخر سال سخن گفت.