گزارش پیلانو به نقل از مهر؛ افزایش بی سر و صدای قیمت آلبوم های موسیقی، دولت نظارت نمی کند؟

گزارش پیلانو به نقل از مهر؛ افزایش بی سر و صدای قیمت آلبوم های موسیقی، دولت نظارت نمی کند؟

پیلانو: همزمان با نوسانات بازار ارز و بروز بعضی از مشکلات اقتصادی، قیمت تعدادی از آثار و تولیدات موسیقی طی هفته های گذشته به صورت ناگهانی افزایش پیدا کرد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، در حالیکه تا سه ماه گذشته قیمت تمام شده یک آلبوم موسیقی برای مصرف کننده رقمی میان ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان بود، هم اکنون در بازار رسمی فروش موسیقی که عمده تمرکز آن در فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی و شهرکتاب هاست به رقمی بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان رسیده و این اتفاق در حالی رخ داده که تیراژ جدید آلبوم های قدیمی و یا حتی موجودی قبلی برخی فروشگاه ها شامل این جهش قیمت شده اند.
فقط کنسرت گذارها می توانند از این شرایط بحرانی فرار کنند
درباره این مورد با اردوان جعفریان نایب رییس هیات مدیره مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری ایران گفتگویی داشته ایم که وی ضمن تایید افزایش قیمت آلبوم های موسیقی در ایام اخیر توضیح داد: متاسفانه وضعیت فعلی فروش محصولات موسیقایی در کشورمان در شرایط بسیار نامطلوبی قرار دارد و فقط ناشرانی می توانند از این وضعیت بحرانی نجات پیدا کنند که غیر از کار نشر در حوزه برگزاری کنسرت هم فعالیت داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه افزایش بی رویه قیمت ها صنعت نشر موسیقی را از بین می برد، بیان کرد: در این شرایط بحرانی نباید موفقیت آلبوم هنرمندانی چون همایون شجریان و محسن چاوشی را معیار قرار داد و اگر شرایط اینگونه پیش برود در این شرایط دیگر کمتر مخاطبی پیدا می گردد که بخواهد سی دی بخرد.
جعفریان افزود: در حالیکه طبق موارد مندرج در قانون، دولت موظف است نسبت به خرید آثار تولیدی ناشران اقدام نماید اما این اتفاق به درستی نمی افتد و این خریدها فقط مختص یک یا دو ناشر می گردد و این رفتار واقعا عادلانه نیست.
آلبوم ها حکم کارت ویزیت دارند و دیگر هیچ!
این ناشر موسیقی با بیان اینکه وضعیت بازار محصولات موسیقایی در شرایطی است که اصلا جایگزینی برای درآمد از دست رفته ناشران وجود ندارد مگر اینکه آن ناشر روی حوزه کنسرت گذاری هم تمرکز داشته باشد، اظهار داشت: جالب است بدانید به جایی رسیده ایم که آلبوم ها به شکلی حکم کارت ویزیت را پیدا کرده اند و همین بهانه ای شده که تعدادی از ناشران حتی هزینه تولید و نشر آلبوم ها را هم از هنرمندان دریافت می کنند و چون هنرمند راهی برای دیده شدن جز انتشار آلبومش ندارد مجبور به پرداخت این هزینه ها هم می گردد.
نایب رییس هیات مدیره مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری ایران جهش قیمت ارز طی ماه های اخیر در کشورمان را هم یکی از دلایل مهم افزایش قیمت آلبوم ها عنوان نمود و توضیح داد: متاسفانه جهش قیمت دلار باعث بروز خیلی از مشکلات در زمینه تولید سی دی های موسیقی شده است. قیمت تمام شده یک سی دی که قبل از این ۱۸۰ تومان بود هم اکنون به ۸۰۰ تومان رسیده است. پس از تهیه سی دی، قیمت تمام شده آن برای تولید یک اثر موسیقایی ۲ هزار تومان می شد که این ۲ هزار تومان تا رسیدن به عمده فروشی ۶ هزار و ۵۰۰ تومان و به مصرف کننده به ۱۵ هزار تومان می شد ولی به علت جهش ارزی یکباره به قیمتی حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان رسیده است؛ موضوعی که فروشنده و ناشر در آن واقعا مقصر نیستند.

جهش های ارزی، پتروشیمی و چند داستان دیگر
جعفریان در بخش دیگری از صحبت های خود خاطرنشان کرد: در سال ۷۰ دو شرکت اصلی تولید سی دی موسیقی در ایران، فروش محصولات خویش را به گونه ای انجام دادند که مغایر با قیمت بازارهای جهانی بود و همین روند سبب شد که رفته رفته صنعت موسیقی در کنار مشکلات دیگری که داشت با چالش جدی در حوزه فروش هم مواجه شود. اگر از همان زمان ناشران به سمتی می رفتند که معیارهای فروش به استاندارهای جهانی نزدیک می شد هم اکنون ما در شرایطی قرار نمی گرفتیم که یک مشتری وقتی حتی با قیمت ۲۰ هزار تومانی یک آلبوم مواجه می گردد دیگر رغبتی به خرید آن نداشته باشد و به دانلود غیرقانونی روی آورد.
وی اضافه کرد: می بینید که رفتار غیرفرهنگی هم معضلاتی پیش روی ما گذاشته و شکل بازار را عوض کرده است. گرچه در زمانی میزان فروش سی دی در جهان هم کاهش پیدا کرد اما از سال ۲۰۱۵ این روند دوباره افزایش پیدا کرد اما به علت طراحی اشتباه اقتصاد هنر در کشورمان همان راه قبلی را ادامه می دهیم.
مدیر موسسه «پردیس موسیقی معاصر» در بخش پایانی صحبت های خود تصریح کرد: برای حل معضل گرانی قیمت آلبوم ها راهکارهایی هم وجود دارد که از آن جمله می توان به تبلیغ مجانی محصولات از رسانه هایی چون صداوسیما و همینطور اجبار سازمان های دولتی برای خرید آثار هنری از محل تخصیص نیم درصد بودجه که سال ها قبل مصوب شده اشاره نمود، به شرطی در این فرآیند یک مکانیزم برای پشتیبانی از آثار غیرتجاری طراحی و اجرا شود.
به گزارش پیلانو به نقل از مهر، افزایش بی سر و صدای قیمت آلبوم های موسیقی در حالی است که به نظر می آید دولت و نهاد صنفی نظارت کافی بر این مساله ندارند و باید دید افزایش قیمت آلبوم ها در کجا مصوب و برای اجرا ابلاغ می گردد.