گران ترین مجسمه های فروخته شده در عالم هنر بعلاوه عکس

گران ترین مجسمه های فروخته شده در عالم هنر بعلاوه عکس

پیلانو: «آلبرتو جاکومتی» ـ نقاش و مجمسه ساز نامدار سوئیسی ـ با چهار مجسمه فروخته شده در حراجی های سراس جهان، گران ترین هنرمند مجسمه ساز دنیای هنر به حساب می آید.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، «آلبرتو جاکومتی، مجسمه ساز و نقاش» با مجسمه گران قیمت فروخته شده در حراجی ها و همینطور «جف کونز، نقاش و مجسمه ساز معاصر امریکایی» با دو اثر، جزو گران ترین هنرمندان مجسمه ساز جهان به شمار می روند.
گرانترین مجسمه های فروخته شده در جهان:
۱۰. اثر «گل های لاله» از «جف کونز»؛ ۲۰۰۴-۱۹۹۵
اثر «دسته گل لاله» از «جف کونز» ـ یکی از گرانترین هنرمندان زنده دنیا ـ در سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی خلق شده است. این مجسمه غول پیکر استیل در تاریخ نوامبر سال ۲۰۱۲ در حراجی پسا جنگی و هنرهای معاصر کریستیز با قیمت ۳۳ میلیون دلار به «استیو وین» ـ مجموعه دار آثار هنری و تاجر امریکایی ـ به فروش رسید.

۹. «مادام ال آر» از «کنستانتین برانکوشی»؛ ۱۹۱۷-۱۹۱۴
مجسمه «مادام ال آر» از «کنستانتین برانکوشی» ـ مجسمه ساز و نقاش رومانیایی ـ محصول سال های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۷ با قیمت ۳۷ میلیون دلار به «ایو سن لوران» طراح لباس فرانسوی در سال ۲۰۰۹ به فروش رسید.

۸. یکی از آثار مجموعه سیاه «هانری ماتیس»؛ ۱۹۵۸
همینطور اثر چهارم از مجموعه سیاه «هانری ماتیس» ـ نقاش و مجسمه ساز فرانسوی ـ در نوامبر سال ۲۰۱۰ به حراج گذاشته شد و با قیمت بالغ بر ۴۸ میلیون دلار به یک مجموعه دار شخصی به فروش رسید.

۷. مجسمه نیم تنه برنجی «آلبرتو جاکومتی»؛ ۱۹۵۵
مجسمه نیم تنه برنجی «آلبرتو جاکومتی» هم در تاریخ ماه مه سال ۲۰۱۰ با قیمتی بالغ بر ۵۳ میلیون دلار به یک مجموعه شخصی به فروش رسید. البته این اثر سه سال بعد هم با قیمت ۵۰ میلیون دلار برای بار دیگر چکش خورد. اندیشه پشت این اثر «جاکومتی»همانند تعداد زیاد دیگری از مجسه هایش، برادرش «دیِگو» بود.

۶. مجسمه ۵۰۰۰ ساله «ماده شیر گونل»؛ ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد
اثری به نام «ماده شیر گونل» متعلق به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، انسان واره عضلانی یک ماده شیر است. این مجسمه ای ۵۰۰۰ ساله متعلق به بین النهرین است که نزدیک بغداد یافت شده. اثر «ماده شیر گونل» یک نمونه از هنر باستانی است که در حراجی ساتبیِ نیویورک با قیمت ۵۷ میلیون دلار در سال ۲۰۰۷ به فروش رسید و به گران ترین نمونه از هنر باستان که تاکنون فروخته شده، تبدیل شد.
عنوان