حراج ۱۵۰ اثر چندصد ساله ایرانی-اسلامی در لندن

حراج ۱۵۰ اثر چندصد ساله ایرانی-اسلامی در لندن

پیلانو: در حراجی هنر دنیای اسلام و هند کریستیز در لندن نزدیک به ۱۵۰ اثر ایرانی از نسخ چندصد ساله قرآن و شاهنامه و مثنوی معنوی تا نقاشی های و کاشی های دوره صفوی و چندین تخته فرش پارسی با قیمت اولیه هزار تا بیش از ۲۳۰ هزار دلار چوب حراج می خورند.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، در این حراجی با عنوان کامل هنر دنیای اسلام و هند شامل قالی و فرش های شرقی که در تاریخ ۲۵ اکتبر (سوم آبان) در لندن برگزار می شود، در مجموع ۳۸۵ اثر از کشورهای ایران، هند، ترکیه، چین، سوریه، عربستان، اسپانیا، روسیه، فلسطین، مراکش، اردن، ایتالیا، مصر، بریتانیا، عراق، ازبسکتان، ترکمنستان و تونس در معرض فروش خریداران قرار خواهد گرفت.
در بین آثار با منشاء ایرانی که شامل ۱۰۳ اثر به علاوه ۴۵ تخته فرش پارسی می شود، یک نسخه قرآن مربوط به دوره صفوی (اواخر قرن شانزدهم میلادی) با قدمت حدودی قبل از ۴۰۰ سال و با قیمت تخمینی ۱۵۵ هزار تا ۲۳۲ هزار دلار در رتبه اول گران ترین آثار این حراجی جای گرفته است (رتبه دوم کل حراجی) و بعد از آن تابلو «جوان نشسته» اثر رضا عباسی نقاش بزرگ زمان شاه عباس صفوی در بین کل آیتم های موجود در این حراجی با قیمت تخمینی ۱۲۹ هزار تا ۱۹۴ هزار دلار قرار دارد.
اثر نقاشی از سلطان محمد میرزا، استاد نقاشی رنگ روغن، آبرنگ و نقاشی لاکی عصر قاجاریه هم ۱۰۳ تا ۱۵۵ هزار دلار برآورد قیمت شده است و نسخه ای شاهنامه فردوسی که قدمت آن به سال ۱۶۴۰ میلادی (۳۷۸ سال پیش) بازمیگردد هم ۱۰۳ تا ۱۵۵ هزار دلار به فروش گذاشته می گردد.
هنمچنین نقاشی رنگ روغن «پرتره ای از یک بانو» که هنرمند آن ناشناس است و مربوط دوره صفوی همزمان با اواسط قرن هفدهم میلادی است با قیمت اولیه ۵۲ تا ۷۸ هزار دلار چوب حراج می خورد ومجموعه ای چند تکه از کاشی های منقش صفوی هم ۳۹ تا ۶۵ هزار دلار برآورد قیمت شده است.
از دیگر آثار ایرانی موجود در این حراجی می توان به نسخه ای قدیمی از مثنوی مولوی مربوط به سال ۱۸۶۷ (۱۵۱ سال پیش)، نسخه قدیمی کتاب منظوم «هفت اورنگ» جامی مربوط به دوره صفوی، چندین نسخه قرآن و دیگر کتب قدیمی و دیگر آثار عموما مربوط دوره صفوی شامل چندین پنل چوبی منقش، نقاشی مربوط به دوران شاه عباس، آثارهنری سفالین و ظروف، قلمدان، صندوقچه، دو لباس مربوط به اواخر دوران صفوی و اوایل قاجار و آثار هنری-ترئینی دیگر اشاره نمود.
قرآن دوره صفوی