برگزاری جشنواره ای با محوریت تعهد به فرهنگ ایران

برگزاری جشنواره ای با محوریت تعهد به فرهنگ ایران

پیلانو: جشنواره سراسری معماری خشت فیروزه (جشنواره ملی معماری اسلامی ایرانی) با محوریت مبحث معماری متعهد به بوم و فرهنگ ایران و احیای خصوصیت های ذاتی و فنی معماری ایرانی اسلامی دی ماه امسال برگزار می گردد.
به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی سپهر سوره هنر، جشنواره سراسری معماری خشت فیروزه (جشنواره ملی معماری اسلامی ایرانی) با برپایی نمایشگاهی از آثار برگزیده، دی ماه امسال برگزار می گردد.
این جشنواره و نمایشگاه معماری شامل چهار بخش اصلی خشت فیروزه، خشت خام، کهن خشت و نقد خشت است.
در بخش مسابقه ی «خشت فیروزه» پروژه هایی می توانند شرکت نمایند که الزاما تولید شده باشند و سال ساخت یا بازسازی (شامل تغییر کاربری) آن ها مربوط به ۴۰ سال قبل باشد.
هدف از بخش مسابقه «خشت خام» هم شناسایی معماران جوان برتر سال در حوزه معماری ایرانی اسلامی و معرفی معمار برتر جوان به جامعه است.
مبحث مسابقه طراحی معماری «خانه هنر انقلاب اسلامی» است. در بخش «کهن خشت» هدف شناسایی، معرفی و تجلیل از معماران و استادکاران باتجربه و پیشکسوت به جامعه تخصصی معماری مورد توجه است.
در بخش «نقد خشت»، منتقدان عرصه معماری می توانند بناها و سازه های موجود در سطح کشور را به نقد بگذارند.
تبیین و معرفی خصوصیت های ذاتی و فنی هنر و معماری اسلامی ایرانی، رشد استعدادها و خلاقیت ها در زمینه معماری و شهرسازی با استفاده از شناسایی، تربیت، تقویت و معرفی معماران طراز انقلاب اسلامی، مقابله فرهنگی و هنری با جریان های هنری معارض با تفکر انقلاب اسلامی، ترویج فضای نقد و گفتمان هنری درباره معماری متعهد به بوم و فرهنگ ایران، بسترسازی برای رشد و شکوفایی معماری مبتنی بر معرفت اسلامی و متعهد به ارزش های اسلامی، توجه به تجربیات بومی و اقلیمی و آیینی سرزمین ایران و معرفی استادکاران و معماران سنتی به جامعه تخصصی و بازآموزی مفاهیم فراموش شده بعنوان اهداف این جشنواره از جانب دبیرخانه اعلام شده اند.
علاقه مندان به شرکت در این رویداد که به همت موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر و با همکاری مرکز معماری حوزه هنری تا ۱۲ آذر ماه فرصت دارند، می توانند آثار خویش را به دبیرخانه ارسال نمایند. جزئیات و مقررات شرکت در جشنواره سراسری معماری خشت فیروزه در سایت artfest.ir قرار دارد.