شارل آزناوور خواننده مطرح فرانسوی در ۹۴ سالگی درگذشت

شارل آزناوور خواننده مطرح فرانسوی در ۹۴ سالگی درگذشت

پیلانو: «شارل آزناوور» خواننده و ترانه سرای نامدار فرانسوی ارمنی تبار که در سینما هم فعال بود، در سن ۹۴ سالگی در خانه اش دارفانی را وداع گفت.

به گزارش پیلانو به نقل از یورونیوز، «آزناوور» در تاریخ ۲۲ می ۱۹۲۴ از پدر و مادری ارمنی در پاریس متولد شد و بعد از ورود به دنیای هنر و موسیقی به علت ذوق سرشار پله های ترقی را به سرعت پیمود.

وی را که یکی از سرشناس ترین خواننده های فرانسوی در خارج از این کشور بود، با لقب «فرانک سیناترا»ی فرانسه هم شناخته می شد و حتی در دهه نهم زندگی خود همچنان به اجرای برنامه و تور کنسرت هایش در کشورهای مختلف می پرداخت.

«آزناوور» در طول بیش از هشت دهه فعالیت هنری خود بالغ بر ۱۸۰ میلیون صفحه و نوار از آثارش فروخت و در ۶۰ فیلم سینمایی هم مقابل دوربین رفت که از مهم ترین آنها می توان به فیلم «به پیانیست شلیک کنید» ساخته ۱۹۶۰ «فرانسوا تروفو» کارگردان نامدار موج نوی سینمای فرانسه و همینطور فیلم هایی از «ولکر اشلوندورف» و «کلود شابرول» اشاره نمود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در واکنش به درگذشت «شارل آزناوور» او را بعنوان هنرمندی عمیقا فرانسوی که به شدت به ریشه های کشور زادگاه والدینش، ارمنستان پایبند بود معرفی نمود و گفت شاهکارها، لحن و درخشش منحصر به فرد وی برای سال های طولانی او را زنده نگاه خواهد داشت.

نخست وزیر ارمنستان هم «آزناوور» وی را فرزند استثنایی مردم ارمنستان خواند و مرگ او را فقدانی بزرگ برای کل جهان توصیف کرد.

«شارل آزناوو» بیش از ۱۲۰۰ قطعه موسیقی به ۷ زبان مختلف اجرا کرده و در ۹۴ کشور جهان هم به روی صحنه رفته است و قرار بود در آینده ای نزدیک چند کنسرت در شهرهای فرانسه اجرا نماید.