با حضور تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر رویداد هنری طهران به اتمام رسید، استرالیا و قطر مقصد بعدی

با حضور تعدادی از اهالی فرهنگ و هنر رویداد هنری طهران به اتمام رسید، استرالیا و قطر مقصد بعدی

پیلانو: مدیر برگزاری رویداد هنری طهران در آخرین روز از برگزاری این رویداد از اجرای برخی برنامه های پروژه یاد شده در کشورهای استرالیا و قطر اطلاع داد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، مدیر برگزاری «رویداد هنری طهران» در آخرین روز از برگزاری این رویداد که با حضور تعدادی از هنرمندان و صاحب نظران فرهنگ و هنر همراه بود از اجرای برخی برنامه های پروژه یاد شده در کشورهای استرالیا و قطر اطلاع داد.
سعید محمدزاد اکبری مدیرمسئول رویداد هنری طهران اظهار داشت: موسسه فرهنگی هنری رسام عرب زاده از چندین سال قبل به دنبال تولید سبکی جدید برای به نمایش گذاشتن فرش دستباف ایران بود تا بتوان فرش های هنری را جدا از نمایشگاه هایی که هست، به نمایش گذاشت. متاسفانه در نمایشگاه هایی که امروز در کشور ما و برای عرضه فرش برگزار می شود، استانداردهای لازم رعایت نمی گردد. مثلا فرش استاد صفدرزاده حقیقی در کنار یک گبه عادی نمایش داده می شود.
وی افزود: ما اولین دوره رویداد هنری طهران را برگزار کردیم تا بتوانیم شکل استانداردی از نمایش فرش را عملی نماییم و در کنار آن به هنرهای دیگری چون مُد، تجسمی و موسیقی هم بپردازیم. در این نمایشگاه ما تنها ۱۱ قطعه فرش را به نمایش گذاشتیم. اما امکان این را داشتیم که ۱۰۰۰ تخته فرش را به اینجا بیاوریم اما از نظر ما این کار دلیلی نداشت. به هر ترتیب طبق برنامه ریزی های انجام گرفته گام های بعدی این رویداد، در کشورهای استرالیا و قطر برگزار می گردد. در این راستا ما سنخیت فصل ها را با جشن های ملی در نظر گرفته ایم. در تابستان «تیرگان»، پاییز «مهرگان»، زمستان جشن «سده» و در بهار جشن «نوروز» را داریم.
اکبری اظهار نمود: بررسی های ما نشان داده است که در کشورهای پیشرفته نمایشگاه های هنری و مُد، همزمان با همین جشن های سالانه ما برگزار می گردد. ما هم تلاش می نماییم نمایشگاه هایمان را با رخدادهای جهانی مطابقت سازی نماییم. در بین آثاری که در رویداد هنری طهران به نمایش در می آیند یک وجه مشترک و یک رمز مشترک هست که آن هم «مولانا» است. هدف دیگری هم در برگزاری رویداد هنری طهران داریم که آن هم رسیدن به مزایده های تخصصی است. ما می خواهیم در این چهار زمینه هنری، مزایده های رسمی به صورت بین المللی برگزار نماییم.
در «رویداد هنری طهران» فرش های نفیسی به نمایش درآمد که در بین آنها می توان به «بزرگ ترین فرش ریزباف جهان با ۹۲ میلیون گره – اثر استاد مرحوم صابر»، «تابلوفرش دستباف مینیاتور ضامن آهو – بافت تبریز»، «فرش دستباف – رنگ گیاهی سرخس ابریشم خالص – برنده تندیس فرش برتر ۱۳۹۶»، «فرش دستباف – اثر محمدعلی قره باغی بافت تبریز چله ابریشم» و «تابلوفرش دستباف ناپلئون – بافت تبریز» اشاره نمود. در بخش هنرهای تجسمی آثاری از پرویز تناولی(اثر هیچ)، محمود فرشچیان، رضا بدرالسماء، آداک جمشیدزاده و مرتضی نداف به نمایش درآمد.
رویداد هنری طهران بخش مد ایرانی را هم شامل می شد که در این بخش لباس هایی برپایه اصالت های فرهنگیِ ایران، توسط طراحانی برجسته، طراحی و به نمایش گذاشته شد. علاوه بر این در سه شبِ برگزاری رویداد هنری طهران، گروه های «آقای سماع»، «ژیوار» و «لیان» به اجرای موسیقی پرداختند.