کنسرت هنرمندان ایرانی در باکو

کنسرت هنرمندان ایرانی در باکو

به گزارش پیلانو هفته فرهنگی جمهوری اسلامی با اجرای ارکستر ملی ایران و برگزاری نمایشگاه آثار هنرمندان ایران در باکو پایتخت آذربایجان شروع شد.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با برگزاری برنامه های هنری با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسؤولان فرهنگی، هنری کشورمان و ابوالفضل قارایف؛ وزیر فرهنگ آذربایجان در باکو شروع شد.
ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی سالار عقیلی در سالن فلارمونیای باکو برنامه اجرا کرد و نمایشگاه خوشنویسی، تذهیب، نقاشی خط، نقاشی، خط ثلث و نسخ، آثار صنایع دستی حکاکی روی نقره، قلمزنی، نقاشی روی استخوان و منبت کاری از هنرمندان ایران تصاویری از جاذبه های گردشگری و لباس های سنتی ایرانی در این هفته فرهنگی برگزار گردید.

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان در مراسم گشایش هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان اظهار داشت: هفته های فرهنگی میان کشورها طبق معمول با هدف آشنایی هر چه بیشتر با یکدیگر برگزار می شود؛ ولی هفته فرهنگی حاضر برای نشان دادن همدلی مردم دو کشور برگزار شده است. مردم ایران و جمهوری آذربایجان در طول هزاران سال در شادی ها و غم ها با یکدیگر سهیم بودند و از دین، مذهب، تاریخ، سنن و آداب مشترک برخوردار بوده و هستند.
صالحی اضافه کرد: ما و ملت جمهوری آذربایجان امروز با هم آشنا نشده ایم، ما هزاران سال است که با هم آشنایی داریم. ارتباطات فرهنگی دو کشور روز به روز در حال گسترش است و همکاری ها ما را به آینده بهتری رهنمون می کند.
ابوالفضل قارایف، وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان هم در سخنرانی خود در این مراسم، اظهار داشت: میان مسؤولان، دولت و مردم دو کشور رابطه برادرانه بسیار خوبی برقرار است و همکاری های فرهنگی در تعمیق این روابط نقش مهمی را ایفا می کند و برگزاری هفته های فرهنگی بین دو کشور به یک سنت تبدیل گشته است.
وی برگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهرهای باکو و گنجه جمهوری آذربایجان را تحفه ای بزرگ به محافل فرهنگی و هنری برای آذربایجان عنوان نمود.
هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (اداره کل همکاری های فرهنگی و امور ایرانی ها خارج از کشور) با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با هماهنگی رایزنی فرهنگی کشورمان در جمهوری آذربایجان، از ششم تا ۱۰ تیر ماه در دو شهر باکو و گنجه در حال برگزاری است.