موضع سفیر ایتالیا درباره سفر گنجینه موزه هنرهای معاصر به رم

موضع سفیر ایتالیا درباره سفر گنجینه موزه هنرهای معاصر به رم

پیلانو: نشست خبری هفته سینمای ایتالیا در ایران در خانه هنرمندان ایران برگزار گردید و سفیر ایتالیا درباره سرنوشت ارسال آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به کشورش صحبت کرد.
به گزارش پیلانو به نقل از مهر به نقل روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، نشست خبری «هفته سینمای ایتالیا» در ایران با حضور مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا در ایران و مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران چهارشنبه ۶ تیر در تالار استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار گردید.
سفیر ایتالیا در این نشست از روند برنامه ریزی این هفته فیلم، تعاملات فرهنگی ایتالیا و ایران، سرنوشت ارسال آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر به رم و برلین، بازی های درخشان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و.. سخن گفت. مدیرعامل خانه هنرمندان ایران هم ضمن توضیح برنامه های این هفته فیلم از تعاملات فرهنگی ایران و دیگر کشورهای جهان، برنامه های خانه هنرمندان ایران در این زمینه، موضع قدرتمند ایران در تعاملات فرهنگی و.. صحبت کرد.
انتخاب فیلم ها بر مبنای علایق مشترک ایران و ایتالیا
در ابتدای این نشست مجید رجبی معمار در توضیحاتی کوتاه اظهار داشت: طی روزهای آینده «هفته سینمای ایتالیا» در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود. در این هفته تعدادی از آثار مهم که امکان دریافت مجوز برای آنها وجود داشت، به زبان اصلی و با زیرنویس های فارسی و انگلیسی به نمایش در خواهند آمد. زیرنویس انگلیسی لحاظ شده تا میهمانان از دیگر کشورها هم امکان تماشای فیلم ها را داشته باشند. فیلم های برگزیده بر مبنای یک چارچوب و علایق مشترک ما و سفارت ایتالیا انتخاب شده اند.
مدیرعامل خانه هنرمندان ایران ادامه داد: همکاری های فرهنگی خانه هنرمندان ایران و سفارت ایتالیا به این هفته فیلم محدود نمی شود؛ سینماتک خانه هنرمندان ایران یکی از فعال ترین سینماتک های ایران است و فیلم های سینماگران ایتالیا که جایگاه ویژه ای در سینمای کلاسیک دارند هم بارها در آن به نمایش در آمده اند. سال قبل با همکاری سفارت های مختلف، گروه سینمایی هنر و تجربه و همین طور سازمان سینمایی کشور، ۷ هفته فیلم در خانه هنرمندان ایران برگزار کردیم. امسال هم این برنامه ها را با همکاری بنیاد فارابی، بخش بین الملل سازمان سینمایی و وزارت امور خارجه ادامه خواهیم داد.
وی اضافه کرد: فیلم های برگزیده «هفته سینمای ایتالیا» از میان حدود ۲۵ فیلمی انتخاب شده اند که وزارت خارجه ایتالیا برای برنامه «ایتالیا، فرهنگ ها، مدیترانه» در نظر گرفته بود. از این جهت در انتخاب فیلم ها به زمینه های فرهنگی و برجستگی های هنری آنها توجه شده است. در سمینارهای برنامه ریزی شده هم این مورد را لحاظ کرده ایم که سینماگران همواره در تامین بودجه و نقدینگی با مشکلاتی روبرو بوده اند و ازاین رو خوب است از تجربه کارشناسان دیگر کشورها در زمینه چگونگی تولید فیلم با بودجه محدود بهره بگیریم.
ایران و جریان فرهنگ و فلسفه از شرق به سمت غرب
پس از آن مائورو کنچاتوری درباره دلایل برگزاری «هفته سینمای ایتالیا» در ایران اظهار داشت: هفته سینمای ایتالیا و دو سمیناری که در طول این هفته برگزار می گردد در چارچوب یک برنامه فرهنگی کلی تر به نام «ایتالیا، فرهنگ ها، مدیترانه ۲۰۱۸» جای می گیرد که وزارت خارجه ایتالیا ترتیب داده و امسال تمامی کشورهای حوزه مدیترانه را درگیر خود کرده است. در این هفته، حدودا تمامی سفارت های ایتالیا در کشورهای مختلف جهان رویداد «پرداختن به سینما» را برگزار می کنند و ما هم خوشحالیم که امکان برگزاری آن را در ایران و خانه هنرمندان ایران داریم.
وی ادامه داد: حوزه مدیترانه همواره یک پل ارتباطی بوده که نظرات و فرهنگ و ایده های مختلف را از مشرق زمین به مغرب زمین انتقال داده است اما تمامی این مسایل فرهنگی و فلسفی از ایران به حوزه مدیترانه و به مغرب زمین می رسیده است بنابراین خواهان گنجاندن ایران در برنامه «ایتالیا، فرهنگ ها، مدیترانه» شدیم و این امر مورد موافقت وزارت امور خارجه ایتالیا هم قرار گرفت.
ایجاد ارتباط میان دست اندرکاران سینمای ایران و ایتالیا
سفیر ایتالیا اضافه کرد: امسال رویدادهای سینمایی دیگری هم در ایران برگزار کرده ایم که یکی از آنها در موزه سینمای ایران و دیگری در جشنواره جهانی فیلم فجر بود. هر کدام از این برنامه ها خصوصیت خاص خویش را دارند؛ در موزه سینما به رابطه میان سینما و تاریخ پرداختیم و اینکه سینما چگونه فرازهایی از تاریخ را روایت کرده و به نمایش می گذارد. در جشنواره جهانی فیلم فجر هم شاهد حضور نیکولا پیووانی آهنگساز ایتالیایی بودیم که کنسرت خویش را در تالار وحدت برگزار کرد. در آن زمان هم پیووانی با همکاران ایرانی خود در زمینه موسیقی متن فیلم و چگونگی ساخت آن به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.
کنچاتوری در ادامه اظهار نمود: در هفته سینمای ایتالیا با عنوان «پرداختن به سینما»، مقرر است نشان دهیم یک فیلم اساسا چگونه ساخته می گردد بنابراین تصمیم گرفتیم علاوه بر نمایش فیلم، دو سمینار در زمینه های طراحی صحنه و جلوه های ویژه بعنوان دو عنصر اصلی در ساخت فیلم را هم برگزار نماییم. در همین راستا از نوئمی مارکیکا و ویتو پینکه ننا دعوت کردیم به ایران بیایند؛ آنها کسانی هستند که برخلاف ستاره ها در خط اول فیلم دیده نمی شوند اما بدون حضور آنها امکان ساخت فیلم وجود ندارد. در سمینار طراحی صحنه به مبحث ایده پردازی و شکل گیری صحنه پرداخته خواهد شد و در سمینار جلوه های ویژه به این مساله پرداخته می گردد که چگونه می توان با بودجه ای محدود به جلوه های ویژه مناسبی دست پیدا کرد. هدف ما علاوه بر برگزاری برنامه ای جذاب و سرگرم کننده برای مخاطبان، این است که دست اندرکاران حوزه های مختلف سینمای ایران و ایتالیا با یکدیگر ارتباط گرفته، تبادل نظر داشته و پروژه های مشترکی تعریف کنند.
ارتباط فرهنگی با استفاده از سینما سریع اتفاق می افتد
وی سپس درباره دلیل تاکید روی سینما در گفتگوهای فرهنگی میان ایران و ایتالیا توضیح داد: فیلم های این هفته فیلم هوشمندانه و با دلیل روشن انتخاب شده اند؛ محیطی که داستان این فیلم ها در آنها اتفاق می افتد دارای تنوع است. یکی از فیلم ها در زمان حال، دیگری در دوران نزدیک به جنگ جهانی دوم و یکی دیگر در دوره تزارهای روسیه می گذرد. به لحاظ مضمونی هم برخی مبتنی بر تخیل کارگردان و برخی دیگر تاریخی و مستند هستند. در این فیلم ها هم چنین شاهد حضور هنرپیشه های برجسته جهانی هستیم و موسیقی متن آنها هم توسط اساتید برجسته ای هم چون انیو موریکونه و سرجیو کاماریره تولید شده است.
سفیر ایتالیا در ایران افزود: فیلم های انتخاب شده برای برنامه «ایتالیا، فرهنگ ها، مدیترانه» ژانرهای مختلف سینمایی را به نمایش می گذارند و در سیمنارهای طراحی صحنه و جلوه های ویژه هم به ژانرهای مختلف سینمایی اشاره خواهد شد. یکی دیگر از نقاط مشترک این فیلم ها هم جدید بودن آنهاست که همگی آنها از سال ۲۰۰۷ به بعد تولید شده اند. در حالیکه در برنامه ای که در موزه سینما داشتیم فیلم های قدیمی تر سینمای ایتالیا به نمایش در آمدند. امیدوارم این ترکیب کنجکاوی سینمادوستان ایرانی را برانگیزد تا به تماشای این فیلم ها بنشینند.
پروژه های مشترک هنرمندان ایرانی و ایتالیایی
کنچاتوری در پاسخ به سوالی در باره امکان تولیدات مشترک سینمایی بین ایتالیا و ایران اظهار داشت: فکر می کنم برگزاری این رویدادهای فرهنگی پایه ای برای همکاری عملی و ملموس بین هنرمندان دو کشور باشد. طبیعتا سفارت ایتالیا نمی تواند تصمیمی در مورد پروژه های هنرمندان با یکدیگر اتخاذ کند، وظیفه ما صرفا برقراری ارتباط میان هنرمندانی است که حساسیت های فرهنگی مشترکی دارند و می توانند با هم کار کنند. تجربه شخصی من می گوید وقتی یک ایرانی و یک ایتالیایی سر میز نشسته باشند و پای هنر در بین باشد، تعریف کردن و به سرانجام رساندن پروژه های مشترک خیلی ساده اتفاق می افتد.
وی ادامه داد: در سال های گذشته هنرمندانی از عرصه موسیقی کلاسیک جز و موسیقی فیلم در ایران حضور پیدا کرده و با همکاران ایرانی خود ملاقات کردند. آنها هم اکنون مشغول انجام پروژه های مختلفی هستند تا موسیقی هایی را با هم نوشته و اجرا کنند. همین طور پروژه های برای بازنویسی موسیقی های کلاسیک ایرانی و اجرای آنها به صورت موسیقی جز مدرن در حال انجام می باشد. هم چنین می توانم به اجرای مشترک ریکاردو موتی با نوازدگان ایرانی اشاره کنم. اجرای برنامه های موسیقی کمی راحت تر است چون نیازی به ترجمه ندارد، اما آهنگسازی مشترک کار دشواری است چون متدهای آهنگسازی با یکدیگر تفاوت دارند. در حوزه سینما هم می تواند همین اتفاق رخ دهد. گمان می کنم به دنبال برگزاری دو سمینار در طول هفته سینمای ایتالیا، چنین ارتباطی میان هنرمندان ایتالیایی و ایرانی برقرار خواهد شد.
سینمای ایران در ایتالیا پرطرفدار است
سفیر ایتالیا سپس در پاسخ به پرسشی در مورد اکران فیلم های خارجی و همچون فیلم های سینمای ایتالیا در سینماهای ایران اظهار نمود: سینمای ایران در ایتالیا کاملا شناخته شده و پرطرفدار است و هم مخاطبان عام و هم دست اندرکاران سینما را به سمت خود می کشاند. مصاحبه های زیادی از کارگردان ها و هنرپیشه های ایتالیایی می بینید که از الهام بخشی همتایان ایرانی خود سخن می گویند. به نظر من سفارت ایران در رم می تواند از سینما برای شناساندن فرهنگ ایران به مردم ایتالیا به خوبی بهره بگیرد.
وی ادامه داد: اکران عمومی فیلم های سینمای ایتالیا در ایران هم مورد استقبال مخاطبان قرار خواهد گرفت و در این زمینه ما به تسهیل امور خواهیم پرداخت. در گذشته برخی سفرا در محل اقامت خود به نمایش خصوصی فیلم های خارجی برای سفرای دیگر کشورها می پرداختند که از نظر من کاری بی فایده است. علاقه شخصی من نمایش فیلم های سینمای ایتالیا برای مخاطب عام و گسترده ایرانی و شناساندن سینمای ایتالیا به آنهاست در همین راستا پیگیری کرده ام که چه فضاها و موسساتی در ایران وجود دارد که امکان همکاری با آنها را داشته باشیم. خانه هنرمندان ایران و مجید رجبی معمار مشوق بزرگی برای ما در راه برگزاری هفته سینمای ایتالیا بودند.
محوریت همکاری مشترک در برگزاری رویدادهای فرهنگی
کنچاتوری سپس به پرسشی درباره امکان برگزاری هفته تئاتر ایتالیا در ایران پاسخ داد و اظهار داشت: در زمینه تئاتر هم کارهایی صورت گرفته است، اما در تئاتر مشکل ترجمه وجود دارد و نیازمند پروژه های مشترک طولانی مدت تر هستیم تا بازیگران در کنار یکدیگر قرار بگیرند. پروژه های تئاتری نیازمند تلاش بیشتری هستند تا هنرمندان به تفاهم برسند و در نهایت اثری خلق شود که از نظر فضا، زبان و مضمون برای مخاطب ایرانی مناسب باشد. ما در سفارت ایتالیا آمادگی داریم به انجام چنین پروژه هایی کمک نماییم. همان گونه که در حوزه های عکاسی و گرافیک هم رویدادهایی برگزار شده و می گردد. خانه هنرمندان ایران فضای خوب، مناسب و زیبایی برای این گونه برنامه ها دارد و در صورت تمایل خانه هنرمندان ایران، ما هم برای برگزاری چنین برنامه هایی تمایل و آمادگی لازم را داریم.
وی افزود: خصوصیت اصلی سینمای ایتالیا درک شخصی کارگردان و هنرپیشه از جامعه است. دولت هم تلاش می کند بعضی از کارهای هنری را تامین مالی کند و به آنها بودجه بدهد اما این بودجه ها نامحدود نیستند و در ادامه راه، فیلم خود باید با بال هایش پرواز کند و جایگاهش را در سالن های تثبیت نماید. اینجاست که جنبه شخصی و بازاریابی خصوصی مورد توجه قرار می گیرد و بنابراین است که مبحث یکی از سمینارها را به دستیابی به جلوه های ویژه مطلوب با بودجه پایین اختصاص دادیم.
«مسافران رم و برلین» به سفر می روند؟
کنچاتوری در پاسخ به سوالی درباره سرانجام پروژه نمایش آثار موجود در گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران در رم و برلین، اظهار داشت: نمایش این آثار در رم و برلین پروژه ای پیچیده بود که دو جنبه مهم داشت: جنبه مالی و جنبه اداری. موزه ماکسی ایتالیا که قرار بود آثار در آنجا به نمایش در بیاید، حتی ضیافت شامی را تدارک دیده بود تا خبر برگزاری نمایشگاه را اعلام نماید، آثار را معرفی نماید و یکی از آثار را هم در همان مراسم به نمایش بگذارد اما از سوی ایران مشکلاتی اداری برای خروج آثار وجود داشت که سبب توقف پروژه شد. این پروژه هنوز هم بین موزه هنرهای معاصر و موزه های رم و برلین در دست بررسی می باشد. این دو موزه در سال قبل برای نمایش آثار تامین بودجه کرده بودند و در صورت رفع مشکلات اداری در ایران و تامین بودجه مجدد این موزه ها، این پروژه می تواند در آینده اجرایی شود. البته تلاش های ما برای انجام این پروژه بی نتیجه نبود و برای ما که در تهران زندگی می نماییم امکان تماشای ۶۰ اثر از این آثار در نمایشگاهی با عنوان «مسافران رم و برلین» در موزه هنرهای معاصر فراهم آمد. باید دید آیا عملا می گردد آنها را در سفری عازم رم و برلین نماییم یا نه؟
بهم ریختن ناگهانی برنامه ها
در ادامه مجید رجبی معمار به ارائه توضیحاتی در مورد برنامه ریزی های فرهنگی پرداخت و اظهار داشت: آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر بسیار گران قیمت هستند و مساله بیمه و همین طور مسائل فنی جابجایی آنها مشکلات خویش را دارد که البته به انجام رسید اما اختلاف سلیقه هایی بین هنرمندان و مسئولان هنری و بخش های فرهنگی هنری رسانه ها وجود دارد. گاهی اوقات شاید یک خبر دلسوزانه از جانب خبرنگاری که فکر می کند در این قضیه امکان دارد خسارت بزرگی به فرهنگ و هنر ایران وارد شود، عده زیادی را در مجلس، دولت و نهادهای مختلف حاکمیتی نگران می کند و یک مرتبه تصمیمی که دو سه سال با سختی های فراوان برای آن برنامه ریزی شده، دچار تغییر می گردد.
مدیرعامل خانه هنرمندان ایران اضافه کرد: در ایران این تصور عمومی وجود دارد که طرف های خارجی مشکل مالی ندارند، بله شاید مشکل مالی نداشته باشند اما مساله برنامه ریزی برای آنها شکلی جدی دارد. برای یک هزینه جزیی هم باید از قبل تمامی مسایل لحاظ شود و مورد تصویب قرار بگیرد تا بودجه ای برای آن لحاظ شود. در حالیکه در ایران گاهی اوقات خارج از هر برنامه ریزی و فکر قبلی یک مرتبه بودجه هنگفتی برای کاری اختصاص پیدا می کند. به هر حال باید یک حمایت عمومی در مجلس، دولت و رسانه ها برای این پروژه وجود داشته باشد. کنچاتوری در انتها به بازی های درخشان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی اشاره نمود و اظهار داشت: ایران فقط ۱۵ سانتی متر با صعود به مرحله بعد جام جهانی فاصله داشت. از آنجایی که ایتالیا در جام جهانی غایب است، همه ما طرفدار تیم ایران بودیم و امیدوار به اینکه حداقل تماشاگران فوتبال، پرچم های دو کشور را با هم اشتباه بگیرند.
برنامه هفته سینمای ایتالیا
هفته سینمای ایتالیا در ایران با عنوان «پرداختن به سینما» طی روزهای ۱۰ تا ۱۵ تیر در خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد. بر این اساس یکشنبه ۱۰ تیر ساعت ۱۷: ۳۰ مراسم افتتاحیه با حضور مجید رجبی معمار و مائورو کنچاتوری برگزار می شود و ساعت ۱۸ فیلم «پدر جواننا» (IL PAPA’ DI GIOVANNA) به کارگردانی پوپی آواتی به نمایش در خواهد آمد. دوشنبه ۱۱ تیر ساعت ۱۸ فیلم «شیاطین سن پترزبورگ» (I DEMONI DI SAN PIETROBURGO) به کارگردانی جولیانو مونتالدو به روی پرده می رود. سه شنبه ۱۲ تیر ساعت ۱۸ فیلم «دوران کودکی دوم» (UNA SCONFINATA GIOVINEZZA) اثر پوپی آواتی نمایش داده می شود. چهارشنبه ۱۳ تیر ساعت ۱۸ فیلم «جشن» (L’ABBUFFATA) به کارگردانی ممیو کالو پرستی به روی پرده خواهد رفت. پنج شنبه ۱۴ تیر ساعت ۱۸ فیلم «ایتالیا در یک روز» (ITALY IN A DAY) اثر گابریل سالواتورس به نمایش در خواهد آمد. جمعه ۱۴ تیر و در روز پایانی هفته سینمای ایتالیا ساعت ۱۸ فیلم «ورود وانگ» (L’ARRIVO DI WANG) به کارگردانی مشترک آنتونیو مانتی و مارکو مانتی به روی پرده خواهد رفت.
فیلم ها به زبان اصلی و با زیرنویس های فارسی و انگلیسی به نمایش در خواهند آمد.
هم چنین در طول این هفته دو کارگاه برگزار خواهد شد؛ کارگاه «بودجه خلاقیت را محدود می کند؟» با تدریس نوئمی مارکیکا، طراح صحنه و لباس ایتالیایی، چهارشنبه ۱۳ تیر ساعت ۱۶ در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برپا می گردد. کارگاه «جلوه های ویژه و تولید نهایی» با تدریس ویتو پینکه ننا، کارشناس جلوه های ویژه و تولید نهایی، جمعه ۱۵ تیر ساعت ۱۶ در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.
حضور در برنامه های نمایش فیلم و کارگاه های هفته سینمای ایتالیا برای تمام علاقمندان آزاد و مجانی است.