تیرماه ۹۷ یکی از آثار فرامرز پیلارام در حراج تهران چکش می خورد، جزئیات تابلو

تیرماه ۹۷ یکی از آثار فرامرز پیلارام در حراج تهران چکش می خورد، جزئیات تابلو

پیلانو: نهمین حراج تهران، تیرماه ۹۷ با یکی از آثار نقاشی خط زنده یاد فرامرز پیلارام برگزار می شود.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، یکی از آثار نقاشی خط فرامرز پیلارام هنرمند نقاش و خوشنویس در نهمین حراج تهران که تیرماه ۹۷ برگزار می شود، شرکت داده خواهد شد.
علی پیلارام، فرزند فرامرز پیلارام درباره این اثر به خبرنگار مهر اظهار داشت: صاحب این اثر نقاشی خط یک مجموعه دار هنری است که آن را در حراج تهران شرکت خواهد داد. برآورد قیمت این تابلوی نقاشی خط که اندازه آن ۱۰۰ در ۷۰ است و در سال ۱۳۴۸ خلق شده است، بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان است.
وی با اشاره به اینکه این دومین حضور زنده یاد پیلارام در حراج تهران خواهد بود، توضیح داد: دو اثر نقاشی خط فرامرز پیلارام، بدون عنوان و با متریال رنگ روغن روی بوم و اکریلیک و مرکب روی بوم در نخستین حراج تهران (خرداد ۹۱) حضور داشت که با قیمت های ۳۰ و ۴۶ میلیون تومان به فروش رسید.
فرزند زنده یاد پیلارام در انتها اظهار داشت: سال قبل یکی از آثار پدرم در حراج بونامز لندن، سومین اثر پرفروش بود. آثار پدرم تابحال در ۶۶ حراج بین المللی و داخلی همچون بونامز، ساتبیز و کریستیز شرکت داده شده و همیشه جزو گران ترین آثار فروخته شده بوده است.
فرامرز پیلارام هنرمند نقاش، خوشنویس و از پیشگامان مکتب سقاخانه ایران بود و در آثارش همواره به دنبال به تصویر کشیدن نمادهای اصیل ایرانی بود. در کارهای اولیه اش مُهرهایی را که در قدیم به جای امضا از آن استفاده می کردند، بزرگ نمایی کرد و زمینه ای کتیبه گونه به وجود آورد و در آن نمادهای مذهبی، مانند عَلَم و پنجه را با اشکال هندسی درآمیخت.
وی با علاقه و توجه به هنرهای سنّتی ایرانی، نظیر کاشیکاری و در مسیر یافتن راه های نو برای ترکیب بندی های جدید و دریافت این مطلب که خط فارسی، بخصوص نستعلیق، در تلفیق با نقاشی خصوصیت ممتازی به تابلوها می بخشد، به آموختن خطاطی در انجمن خوشنویسان پرداخت و مدتی در آنجا تدریس کرد. از آن پس، خط دستمایه اصلی آثار او شد و از این رو از این هنرمند بعنوان یکی از پیشگامان نقاشی خط در ایران یاد می گردد.
آثار فرامرز پیلارام در بزرگترین موزه های ایران و جهان همچون موزه هنرهای معاصر تهران، موزه هنرهای مدرن نیویورک، موزه متروپولیتن نیویورک، بانک پاسارگاد و… نگهداری می گردد.