نگاهی به برنامه نمایشگاه های هنری در ماه رمضان از ۱۸ عکس کیارستمی تا ۳۰ نقاشی رضا بابک

نگاهی به برنامه نمایشگاه های هنری در ماه رمضان از ۱۸ عکس کیارستمی تا ۳۰ نقاشی رضا بابک

پیلانو: نگارخانه ها، موزه ها و مراکز فرهنگی هنری در ایام ماه مبارک رمضان میزبان هنردوستان هستند.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، افرادی که این روزها (و در هفته میراث فرهنگی) برای بازدید از «لوور کوچک» به موزه ملی ایران می روند، می توانند تماشاگر ۱۸ عکس عباس کیارستمی از فضاهای خلق شده و بازدیدکنندگان موزه لوور، باشند. این عکس ها از این کارگردان و عکاس فقید در کنار دیگر آثار این موزه مطرح جهانی روی دیوارهای موزه ملی به نمایش گذاشته شده اند.
این مجموعه عکس، نماهایی هستند که کیارستمی در بازدیدهای متعددش از موزه لوور فرانسه در سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۲ میلادی در تالارهای نقاشی و مجسمه های موزه لوور ثبت کرده است.
همینطور یکی از آثار انتخاب شده از موزه ی لوور برای نمایش در موزه ی ملی ایران، نمایش یکی از آثار «رامبراند»، نقاش مشهور هلندی از قرن هفدهم میلادی است که به مدت چهار ماه در موزه ملی ایران به نمایش درآمده است.
نمایشگاه «لوور در تهران» منتخبی از آثار موجود در سالن های اصلی موزه لوور است که به دنبال تبادلات فرهنگی بین ایران و فرانسه تا ۱۸ خرداد ماه در تهران و موزه ملی ایران در خیابان ۳۰ تیر برپاست.

موسسه هنری سکو
رضا بابک که در قاب تلویزیون و روی صحنه تئاتر، خاطره های زیادی برای مردم ایران رقم زده، می خواهد نمایشگاه نقاشی های خویش را برگزار کند. این نمایشگاه ۳۰ اثر از این هنرمند را به نمایش می گذارد.
بابک معتقد می باشد «امتیاز نقاشی در مقایسه با کارهای نمایشی مانند تئاتر این است که آدم خودش با خودش قرار می گذارد و انجام کار خیلی منوط به هماهنگی با گروه نیست. کسی که نقاشی می کشد به تنهایی کارش را انجام می دهد و لزوم ندارد با جمع هماهنگ کند. »
این نمایشگاه جمعه (۲۸ اردیبهشت ماه) ساعت ۱۹ در موسسه هنری سکو به نشانی میرداماد، روبروی بانک مرکزی، خیابان تبریزیان، نبش نازنین، پلاک ۱۶، طبقه همکف افتتاح می گردد.

خانه هنرمندان ایران
نمایشگاه عکس «چیزی شبیه زندگی» به هنرمندی اسحاق آقایی با مبحث زندگی عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد، جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری «بهار» خانه هنرمندان ایران برگزار می گردد و تا روز چهارشنبه (دوم خرداد ماه) میزبان مخاطبان خواهد بود.
آقایی درباره این نمایشگاه می گوید: عکاسی از عشایر برای من یک جوشش فرهنگی است و در روزگاری که مدرنیته در تمام ساختارهای جامعه رسوخ یافته و زندگی ایلی هم بی تاثیر از آن نیست، برای من که خود این نوع زندگی را تجربه کرده ام، فراموش این ها و باورهای ایلی در این رهگذر دشوار می باشد. همین دغدغه سبب گرایش من به عکاسی از عشایر با نگاهی جامعه شناسی و مردم نگاری شده است.

***
چهاردهمین نمایشگاه سالانه حروف نگاری پوستر اسماءالحسنی در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شده است و تا ششم خرداد ماه ادامه دارد.
در این نمایشگاه که در نگارخانه های ممیز و زمستان، برپا شده، ۹۰ اثر در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

***
همینطور نمایشگاه آثار برگزیده «دومین نشان عکس مطبوعاتی سال» که ۲۳ اردیبهشت ماه همزمان با برگزاری این رویداد افتتاح شد، تا ۳۰ اردیبهشت در خانه هنرمندان ایران برقرار است.

گالری هپتا
نمایشگاهی با نام «خیامی» و با محوریت «خیام» از دید هنرمندان معاصر، در گالری هپتا برگزار می گردد.
«خیام» شاعر، فیلسوف، ریاضی دان و منجم، از شناخته شده ترین دانشمندان و شاعران ایرانی در جهان است. ۲۸ اردیبهشت سالروز تولد و روز بزرگداشت او است و این نمایشگاه هم در یادبود و گرامیداشت جهانی که او آن را ترسیم کرده و به باور هنرمندان این نمایشگاه، ما همچنان در آن زندگی می نماییم، برگزار می گردد.
«خیامی» از ۲۸ اردیبهشت تا ۹ خرداد، در گالری هپتا در برابر دید بازدیدکنندگان است و روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۱ تا ۲۰ و پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ پذیرای علاقه مندان خواهد بود. گالری هپتا در خیابان کریمخان، خیابان ایرانشهر، روبه روی پارک هنرمندان، بن بست نیکوشهر، شماره سه واقع شده است.

موزه ملک
نمایشگاهی از آثار نقاشی پشت شیشه ۱۳ هنرمند با عنوان «شاهنامه فردوسی؛ چاپ سنگی میرزا علی قلی خویی» در موزه ملک برگزار شده است.
این نمایشگاه به مناسبت بزرگداشت فردوسی برگزار شده است و هنرمندان حاضر در آن، دو سال روی تصاویر «شاهنامه» چاپ سنگی میرزاقلی خویی کار کردند.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند تا آخر ماه مبارک رمضان، در ایام کاری موزه از ساعت ۹ تا ۱۶ به موزه ملک واقع در خیابان امام خمینی، خیابان ملل متحد (باغ ملی) رجوع کنند.

کاخ موزه نیاوران
آثاری هنری از یکی از هنرمندان معاصر نقاشی به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در موزه جهان نما در کاخ موزه نیاوران به نمایش درمی آید.
در این نمایشگاه پنج اثر از عبدالرضا دریا بیگی برای اولین بار از مخازن موزه های این مجموعه خارج شده و در موزه جهان نما از تاریخ ۲۸ اردیبهشت به مدت دو هفته به نمایش گذاشته می گردد. عبدالرضا دریابیگی از مهمترین هنرمندان سبک هنر مفهومی در ایران است که با عنایت به شرایط و زمینه های بوجود آمده در خلال قرن بیستم بعنوان نمادی از آزادی هنری عنوان شد.

***
مجموعه ای از آثار نقاشی هنرمندان هنر نوگرای ایران با نام «نادیده ها» هم در روز جهانی موزه در کاخ اختصاصی نیاوران رونمایی می گردد.
این مجموعه که برای نخستین بار در معرض نمایش قرار می گیرد، شامل آلبومی از آثار نقاشی در ابعاد کوچک متعلق به تعدادی از هنرمندان برجسته جنبش نوگرای ایران است که با تکنیک های مختلف رنگ روغن، مداد رنگی و پاستل، طراحی مدادی، ترکیب مواد و… خلق شده است.
آثاری از مارکو گریگوریان، مسعود عربشاهی، جعفر روح بخش، سهراب سپهری، ابوالقاسم سعیدی، محمد احصایی، فرامرز پیلارام، منیر شاهرودی فرمانفرماییان، بهجت صدر، صادق تبریزی و تعدادی دیگر از هنرمندان جنبش نوگرای ایران را در این نمایشگاه حاضر است.
علاقمندان برای بازدید از نمایشگاه ها در روز جهانی موزه می توانند از ۲۸ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد از ساعت ۹ تا ۱۸ به کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) رجوع کنند، این مجموعه تا ساعت ۱۹ فعال است.

گالری نقش جهان
نمایشگاه «بهار در بهار» با شرکت ۲۲ هنرمند در زمینه های مختلف تکنیک نقاشی مانند آبرنگ، رنگ روغن، پاستل و… از ۲۸ اردیبهشت ماه در گالری نقش جهان افتتاح می گردد.
این نمایشگاه که با محوریت بهار برگزار می شود، تا ۲۲ خرداد ادامه خواهد داشت. علاقه مندان می توانند برای بازدید از این نمایشگاه هر روز به جز شنبه ها و روزهای تعطیل از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به نشانی نیاوران، از میدان یاسر یه سمت تجریش، کوچه همایون فر، کوچه سعدی، کوچه حافظ، خیابان آیت الله محمودی، پلاک ۹، نگارخانه نقش جهان رجوع کنند.

گالری محسن
۱۱ قطعه عکس از آثار مهرداد افسری در نمایشگاهی با عنوان «چهل؛ رساله ای در باب سلوک زمینی» در گالری محسن به نمایش درآمده است و علاقه مندان می توانند تا ۱۱ خرداد از این نمایشگاه به نشانی ظفر، خیابان ناجی، خیابان فرزان، کوچه نوربخش، بلوار مینای شرقی، پلاک۴۲ بازدید کنند.
مجموعه «چهل؛ رساله ای در باب سلوک زمینی» که ایده آن بر پایه فلسفه سهروردی و حکمت اشراق استوار است، در اصل شامل چهل عکس می گردد که در کتابی با همین عنوان انتشار یافته است.

گالری راه ابریشم
نمایشگاه عکس ابراهیم نوروزی با نام «روایت یک رویا» در گالری راه ابریشم برگزار شده است.
این نمایشگاه در دو بخش تصاویر رنگی و سیاه و سفید روی دیوار رفته است. در بخش سیاه و سفید ۱۰ عکس روی دیوار خواهد رفت که مبین نگاه عکاس به دنیای واقعی است و در بخش رنگی هم پنج عکس که روایت او از رویاهایش هستند به نمایش گذاشته شده است.
علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند تا ۱۳ خرداد به گالری راه ابریشم واقع در بلوار کشاورز، بین وصال شیرازی و قدس، ساختمان تکنو آجر، پلاک ۲۱۰ رجوع کنند. گالری روزهای دوشنبه تعطیل می باشد.

گالری ساربان
نمایشگاه آثار نقاشی خط بهرام حنفی با عنوان «دوره ی آبی» برگزار شده است. این نمایشگاه، شامل آثاری است که هنرمند در سال ۹۶ خلق کرده است.
حنفی درباره این نمایشگاه می گوید «نمی توانم انکار کنم که در مواجهه با تاریکی های درون خودم به آبی رسیدم.»
«دوره ی آبی» تا دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۹۷ در «گالری ساربان» برپا خواهد بود. علاقمندان می توانند برای بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ به خیابان سهروردی شمالی، خیابان هویزه غربی، نبش شهید یوسفی، پلاک ۱۳۰ رجوع کنند.