وزیر ارشاد مطرح كرد؛ از مشکلات موزه مطلعم

وزیر ارشاد مطرح كرد؛ از مشکلات موزه مطلعم

پیلانو: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اختلاف دیدگاهی که بصورت مبنایی بین خانه سینما و مدیریت سینمایی وجود دارد، اعلام نمود مشکلات موزه هنرهای معاصر را پی گیری می کند.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز چهارشنبه ۲۴ آبان ماه با حضور در موزه هنرهای معاصر تهران از نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آمریکای لاتین» بازدید نمود.
در این بازدید محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی و رییس موزه هنرهای معاصر تهران، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر، حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، محمد زرویی مدیرکل هنرهای تجسمی حوزه هنری و محمدحسین نیرومند هنرمند کاریکاتوریست و مشاور وزیر در امور هنری و سینمایی، وزیر را همراهی می کردند.
در جریان بازدید، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتاب نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آمریکای لاتین» رونمایی نمود.
محمدمهدی اسماعیلی در جمع خبرنگاران درباره ی نمایشگاه فعلی موزه هنرهای معاصر تهران باتوجه به رویکرد بین المللی این نمایشگاه توضیح داد: در سفری که به آمریکای لاتین داشتم، اشتراکات ما و این منطقه در عرصه مقاومت، ضد استکبار و ضد استعمار بسیار جلب توجه می کرد و چون یکی از حوزه های اصلی ارتباطات دیپلماسی ما منطقه آمریکای لاتین است، این نمایشگاه اتفاق خوبی شمرده می شود. استعمار در منطقه آمریکای لاتین کارنامه سیاهی دارد؛ در قرون گذشته شاهد نسل کشی بودند و این کارنامه ننگین در دهه های اخیر تکرار شده و همین موضوع، سبب ایجاد جریان هنری مبارزه با استکبار شده است.
وی همین طور اظهار داشت: هنرمندان ایرانی خصوصاً هنرمندان هنرهای تجسمی نیز در موضوعات ضداستکباری و ضد صهیونیسم فعال می باشند و کارنامه درخشانی دارند برای مثال ما در موضوع اهانت به قرآن کریم، شاهد واکنش سریع هنرمندان و برگزاری نمایشگاه بودیم که ستودنی است. دورخیز این نمایشگاه مربوط به پیش از وقایع و حمله وحشیانه صهیونیست ها به غزه بود اما با دعوت از هنرمندان برجسته آمریکای لاتین تولید آثار جدید نیز در دستور کار گرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همین طور از برنامه فرهنگی در ونزوئلا در آینده ای نزدیک آگاهی داد و بیان کرد: همین طور بدنبال برنامه ای منطقه ای در یکی از کشورهای منطقه برای دوستان فعال در عرصه هنر تجسمی هستیم که نمایشگاه خوبی از کشورهای اسلامی با موضوع مبارزه با صهیونیسم و پشتیبانی از غزه خواهیم داشت. همکاران ما در بخش های مختلف هنری مشغول فعالیت هستند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره ی کارهای بین المللی سازمان سینمایی نیز اظهار داشت: برمبنای آخرین گزارشی که سازمان سینمایی آماده کرد، دورخیز جدی در حوزه همکاری با عزیزانی که سابقه کار در عرصه غزه و مقاومت دارند، شده است. دراین زمینه، قراردادها منعقد شده و امیدواریم چند فیلم به جشنواره فیلم فجر برسد اما این به این معنا نیست که سرعت عمل در تولید، کیفیت آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. برای هزینه تولید این فیلم ها نیز رییس جمهوری حمایت هایی کردند و امیدوار هستم چند اثر مهم را به عاقبت برسانیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره ی تغییر مدیرعامل خانه سینما عنوان کرد: در ابتدا باید از خانم برومند تشکر کنم؛ مبنای کار او بر تعامل بود که در همین مدت چند جلسه داشتیم اما اختلافات دیدگاهی بصورت مبنایی بین خانه سینما و مدیریت سینمایی وجود دارد که البته این اختلافات به مدلول قطع ارتباط نیست. از طرفی به شدت نگران اختلافاتی هستیم که ممکنست سینمایی ها از آن ضربه بخورند. همین طور امیدوار هستم دوستان در خانه سینما ترتیبی را اتخاذ کند که این مجموعه به کارهای صنفی خود بیش از پیش بپردازد.
وی ابراز کرد: همکاران من آماده تعامل با همه اقشار فرهنگی هنری کشور هستند و ما خودرا خادم خانواده فرهنگ و سینما می دانیم و امیدواریم همه در کنار هم به سینما کمک نماییم و حال سینما خوب باشد.
اسماعیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره ی تعاملات با حوزه هنری که امور بین الملل نسبتاً قوی دارد، اظهار داشت: حوزه هنری و وزارتخانه در موضوعات هنری خصوصاً تجسمی همکاری هایی داشته اند مثل همین نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آمریکای لاتین» که همکاران ما مثل آقای نیرومند که نیروی مشترک محسوب می شوند نیز به انجام امور سرعت می دهند. در هر حال، ما آماده گسترش تعاملات هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر درباره ی بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران و مشکلات مضیقه بودجه و تکمیل نشدن برخی موارد ضروری در بازسازی موزه نیز اظهار داشت: از مشکلات موزه هنرهای معاصر باخبر هستم و اتفاقاً امروز می خواهیم با دوستان موزه هنرهای معاصر تهران و اداره کل هنرهای تجسمی درباره ی این مساله به گفت و گو بنشینیم که نتیجه اش را حتما پیگیری کنید.