به خوانندگی امیرحسین سمیعی؛ رونمائی از باران بی تو

به خوانندگی امیرحسین سمیعی؛ رونمائی از باران بی تو

به گزارش پیلانو، آلبوم موسیقی باران بی تو به خوانندگی و آهنگسازی امیرحسین سمیعی با تنظیم آرمان مهربان در تماشاخانه مهر حوزه هنری رونمایی گردید.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی حوزه هنری؛ آلبوم موسیقی «باران بی تو» از تولیدات مرکز موسیقی حوزه هنری طی مراسمی با حضور تعدادی از هنرمندان موسیقی، مدیران فرهنگی و هنری و اصحاب رسانه رونمایی گردید.
میلاد عرفانپور، مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری در ابتدای این نشست با شادباش تولد این آلبوم موسیقی اظهار داشت: مرکز موسیقی حوزه هنری همواره تلاش داشته است تا موسیقی خوب به معنای دنباله منطقی و علمی آن چه بزرگان موسیقی به آن اطلاق داشته اند را پیگیری کند و ترویج دهد. آلبوم باران بی تو در شرایطی رونمایی می شود که جای چنین قطعاتی در سبد فرهنگی موسیقی مردم خالی است.
وی اضافه کرد: سمیعی که خوانندگی و آهنگسازی این آلبوم را عهده دار بوده است یکی از موسیقیدانانی است که موسیقی را با جدیت دنبال می کند و برای آن در همه ابعاد تلاش می کند.
عرفانپور هم در این بخش افزود: قطعات این آلبوم با خوانندگی خوب و آهنگسازی حساب شده سمیعی به همراه تنظیم خوب آرمان مهربان انتشار یافته است و منتظر بازخوردهای گسترده آن هستیم.
مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری از همه عواملی که در این آلبوم نقشی داشته اند تقدیر نمود و اضافه کرد: حدود ۳۰ آلبوم ساخته شده یا درحال تولید در مرکز موسیقی داریم که دو آلبوم آن سال آینده رونمایی خواهد شد. این آلبوم ها در گونه ها و برای گروههای سنی متعدد و متفاوت منتشر خواهند شد.
اشعار این آلبوم ملودی را به خود جذب می کند
داود ورزیده از اهالی موسیقی کشور که برای این رونمایی دعوت شده بود با اعلان اینکه سال ها بود که کار درخوری نشنیده بودم، اظهار داشت: قبل از انقلاب نوعی موسیقی به نام کوچه بازاری معروف بود که تولیدات پاپ امروز کشور هم بسیار شبیه به کوچه بازاری قبل از انقلاب است. آثاری که بتوان آنرا اثری درخور و شایسته دانست کم داریم اما وقتی قطعه های این آلبوم به دستم رسید به شوق آمدم چون که دارای چهارچوبی منسجم و دارای اشعاری زیبا است.
وی اضافه کرد: قطعه های این آلبوم دارای اشعاری است که ملودی به خوبی روی آنها می نشیند. بدین سان طراحی اثر به خویی انجام شد. تنظیم های این آلبوم هم بسیار زیبا انجام شده بود و ذوق و سلیقه ای تمام و کمال پای آن گذاشته شده بود. همینطور نوازندگان، قطعات آثار این آلبوم را با ظرافت بسیاری نواخته اند که حس خوبی به شنونده می دهد. آقای سمیعی هم با احساس ترین اجراهای خویش را برای این آلبوم عرضه کرده است.
تلاش برای ساخت مجموعه ای متحد و یکدست
محمد عبدالحسینی از اساتید موسیقی کشور هم در مراسم رونمایی اظهار داشت: در آثاری که سالهای قبل شنیده ایم شاهد خودنمایی هر یک از عوامل سازنده اثر به تنهایی بوده ایم در حالیکه در این اثر همه عوامل دست به دست هم برای ساخت مجموعه ای متحد و یکدست کوشیده اند بدین سان هنگامی که قطعات را می شنوی به دل و جانت می نشیند.
عبدالحسینی اضافه کرد: امروز شاهد ترانه سراهایی هستیم که آمده اند تا با کلام حرف جدیدی بزنند و دریچه جدیدی را به روی شنونده باز کنند.
وی افزود: این آلبوم می تواند متر و معیاری باشد برای سنجش دیگر آثار پاپ چون که دارای چهار چوب و ساختاری درست است. خوانندگی اثر هم با صدای خوب و حساب شده سمیعی زحمات همه عوامل سازنده آلبوم را تکمیل کرده است. امید دارم تا این راهی که شروع شده است ادامه یابد تا شاهد و شنوای آثار بیشتر اینچنینی در آینده باشیم.
کلام، موسیقی و ترانه این آلبوم در یک نقطه طلایی با هم برخورد کرده اند
علیرضا میرعلی نقی هم در این مراسم با اعلان اینکه خیلی اتفاقی در جریان تولید این آلبوم قرار گرفته است اظهار داشت: امین لله رشیدی یکی از معدود افرادی است که بعنوان خواننده آهنگساز در ایران فعالیت نموده است که این روزها ۱۰۰ سالگی را پشت سر می گذارد. بعد از انقلاب بیشتر خواننده ها تکیه بر صدای خوش خود داشتند و شناخت و استعدادی در آهنگسازی نداشتند.
وی اضافه کرد: در دهه ۹۰ و سالجاری اخیرا با امیرحسین سمیعی آشنا شدم و می خواهم به نقش خواننده سالاری اشاره کنم چون که خواننده این اثر خود هم آهنگساز است. کلام، موسیقی و ترانه این آلبوم در یک نقطه طلایی با هم برخورد کرده و باعث مانایی آن خواهد شد.
حوزه هنری خانه اول من است‏
امیرعباس ستایشگر هم در سخنانی در این مراسم اظهار داشت: اولین بهانه آمدنم به این نشست اینست که حوزه هنری خانه اول من است. استاد مهدوی در حوزه هنری راهی را شروع کرد که تاثرات و توفیقات بسیاری را داشت و باید از ایشان قدردانی نماییم.
مدیر عامل انجمن موسیقی ایران افزود: سمیعی صدای نویی است در جامعه موسیقی کشور و نسبت به آثار روز پاپ کشور که بسیار شکل هم و شبیه هم شده اند متفاوت می باشد. این که حوزه هنری توانسته این راه را آغاز و ادامه دهد باعث موفقیت آلبوم باران بی تو شده است. باید قدردانی نماییم از زحمات مرکز موسیقی حوزه هنری که در این برهوت موسیقی کشور همچنان به کاشت، داشت و برداشت در موسیقی می پردازد و برایش تلاش می کند.
سمیعی تنور دراماتیک می خواند
رضا مهدوی آهنگساز، نوازنده سنتور و کارشناس موسیقی یکی دیگر از اهالی موسیقی هم در این رونمایی اظهار داشت: عنصر صدا نقش تعیین کننده ای در طبیعت و حال آدمی دارد. یکی از این صداها صدای آدمی است و خداوند دوست دارد تا صدای او را بشنود. باران بی تو عنوان مورد توجهی است که برای این آلبوم انتخاب شده است.
وی افزود: نگاه موسیقی امروزی زمینی شده است و باعث پر کردن گوش های شنونده از محتوای زمینی می شود. خوانندگان نسل نو پس از انقلاب دنبال زمینه هایی رفتند تا تفکر و اندیشه را همزمان القا کنند.
مهدوی با اعلان اینکه ما در سکوت خودمان به دنیایی می رسیم که باعث دریافت بارش رحمت الهی می شود، اظهار داشت: سمیعی تنور دراماتیک می خواند و هنرمندانه جلوه گری می کند و اجراهای خوبی هم دارد. سمیعی به واسطه ذات بنیادین خود در موسیقایی و مبتنی بر علم او بر موسیقی و آهنگسازی به کمک تنظیم مهربانانه آرمان مهربان به همراه شعر و ترانه درست و هماهنگ اتفاقی نیک را آفریدند. به هر حال آلبوم باران بی تو چهارضلعی منسجمی است که همه با هم برای یک هدف واحد کوشیده اند. این آلبوم همان اثری است که مردم نیازش دارند و با مدیریت خوب عرفانپور ساخته شده است.
مهدوی افزود: آلبوم باران بی تو اثری است که با اعتقاد به رحمت الهی همه اقشار جامعه را به خود جذب می کند و ضمن این که جنبه تفننی خواهد داشت میتوان آنرا در سبد فرهنگی خانوادگی قرار داد. به اعتقاد من آثاری همچون آلبوم باران بی تو به دنبال هویت ایرانی می گردند.
موسیقی پاپ فاخر اقبالی برای خودنمایی نداشته است
آرمان مهربان که تنظیم آلبوم باران بی تو را عهده دار بود در این رونمایی با قدردانی از میلاد عرفانپور بخاطر حمایت های خوب و آرامش دهنده اش اظهار داشت: موسیقی پاپ فاخر هیچ گاه اقبالی برای خودنمایی و ترویج نداشته است.
مهربان اضافه کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خوبی نقش خویش را در رعایت ممیزی های موسیقی ایفا می کند اما تنها تعداد انگشت شماری از تهیه کنندگان موسیقی راهی برای دور زدن این ممیزی ها پیدا کرده اند که همین تعداد وضعیت موسیقی پاپ کل کشور را تحت تأثیر منفی قرار داده است.
آهنگساز کسی است که ارکستر می داند و هارمونی را می شناسد
امیر حسین سمیعی خواننده و آهنگساز این آلبوم هم در انتها مراسم رونمایی اظهار داشت: آهنگساز کسی است که ارکستر می داند و هارمونی را می شناسد و بسیاری دیگر از عناصر را می شناسد و به کار می گیرد ولی در کشور ما به کسی هم که نغمه پردازی می کند هم آهنگساز می گویند. این آلبوم با تنظیم خوب آرمان مهربان به کمال رسید و اثری قابل عرضه شد.
وی افزود: از میلاد عرفان پور که برای ترویج و اشاعه موسیقی شایسته و مورد نیاز جامعه تلاش می کند قدردانی می کنم. این آلبوم با عمداً با بازار عرفی موسیقی پاپ فاصله دارد و تلاش کرده تا به استانداردهای لازم برای کسب شایستگی های مورد نظر برسد. امیدوارم راهی که شروع کرده ایم را ادامه دهیم و برای ناامید نشنویم.

منبع: