ایرج راد با پیلانو مطرح كرد؛ گلایه از یک تصمیم مالیاتی عجیب

ایرج راد با پیلانو مطرح كرد؛ گلایه از یک تصمیم مالیاتی عجیب

پیلانو: رییس هیأت مدیره خانه تئاتر از تصمیم جدید گرفته شده در خصوص حذف معافیت مالیاتی هنرمندان و خصوصاً هنرمندان تئاتر انتقاد نمود و آنرا ناشی از نگاهی غیرکارشناسانه دانست.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، شاید در عرصه هنرهای مختلف از سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی و موسیقی عده قلیلی باشند که درآمد قابل قبولی از کارهای خود کسب کنند و باقی هنرمندان فعال در این عرصه ها به سختی هزینه های معیشتی خودرا تامین می کنند. در عرصه هنر تئاتر نیز تعداد هنرمندانی که درآمد بالایی از کارهای خود دارند شاید به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد.
در این شرایط که تامین هزینه های زندگی چندبرابر شده و نیاز است که دولت و مجلس از هنرمندان حمایت کنند، اعلام شده که مقرر است تمامی هنرمندانی که شامل معافیت مالیاتی بند «ل» ماده ۱۳۹ مالیات های مستقیم می شدند نیز مالیات پرداخت کنند.
این امر به طور قطع بدون نگاهی کارشناسانه شکل گرفته برای اینکه اگر کارشناسی دراین زمینه صورت گیرد مشخص است که بیشتر هنرمندان تئاتر به سبب شرایط سخت تولید تئاتر و همین طور نبود حمایت های لازم، به سختی در طول سال فعالیت می نمایند و به ناچار برای تامین هزینه های معیشتی خود به مشاغل دیگر نیز روی می آورند.
این روند در ۲ سال قبل کرونائی شدت بیشتری داشته و خیلی از هنرمندان تئاتر در تهران و سایر شهرهای کشور از تامین هزینه های زندگی خود عاجز بوده اند.
عجیب است که مدیران و مسئولان تصمیم گیرنده در این خصوص ملاک خودرا درآمدزایی تعداد اندکی از هنرمندان قرار می دهند و به بخش عظیمی از خانواده تئاتر و هنرهای دیگر که در وضعیت مالی سختی به سر می برند، بی توجه هستند.
جالب است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنان اخیر خود در مراسم اختتامیه چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اعلام نمود که هدف دولت در ۴ سال پیش رو این است که تئاتر در جایگاه رفیع خود بایستد اما با تصمیماتی که مقرر است در حوزه دریافت مالیات از هنرمندان اتخاذ شود، گویا دولت و مجلس تصور می کنند ایستادن هنر تئاتر در جایگاه رفیع خود بدون هنرمندان شکل خواهد گرفت برای اینکه هنرمندی که درگیر تامین هزینه های معاش خود است و باید از درآمد ناچیز خود مالیات نیز پرداخت کند دیگر نمی تواند به جایگاه رفیع تئاتر یا هنرهای دیگر بیاندیشد برای اینکه جایگاه خودش در زندگی متزلزل و ناپایدار است.
ایرج راد رییس هیأت مدیره خانه تئاتر درباره شرایط فعلی پیش آمده و اعلام این که مقرر است از سال ۱۴۰۱ هنرمندان معاف از پرداخت مالیات از معافیت مالیاتی محروم شوند، به خبرنگار مهر اظهار داشت: ما هم در اعتراض به این قضیه، همانگونه که هنرهای تجسمی مشغول جمع آوری امضا هستند مقرر است در جلسه روز دوشنبه ۲ اسفند خانه تئاتر در این خصوص تصمیم گیری لازم را اتخاذ نماییم.
وی یادآوری شد: سالهای سال معافیت مالیاتی هنرمندان بوسیله بند «ل» ماده ۱۳۹ مالیات های مستقیم وجود داشت و بعدها صحبت هایی عنوان شد که باید تا حد و حدودی این معافیت مالیاتی در نظر گرفته شود که همان موقع نیز ما در خانه تئاتر به این مساله اعتراض کردیم. یکی از مسائل بند «ل» ماده ۱۳۹ این بود که حتما باید اظهارنامه مالیاتی از طرف هنرمندان تنظیم و ارائه شود. البته مدت ها بدون تنظیم اظهارنامه مالیاتی بحث معافیت مالیاتی هنرمندان اجرا می شد ولی هنرمندان تئاتر پذیرفتند به جهت اینکه این اظهارنامه مالیاتی شکل قانونی دارد آنرا تنظیم و ارائه نمایند که این امر نیز موجب می شد معافیت مالیاتی حاصل شود.
راد در ادامه سخنان خود با اشاره به این که برای معافیت مالیاتی سقف تعیین شده است، توضیح داد: همه هنرمندان خصوصاً هنرمندان تئاتر درآمد آن چنانی از تئاتر ندارند و طبیعتاً بسیاری از اوقات علاوه بر تئاتر به کارهای دیگری که در رابطه با هنرهای نمایشی هست می پردازند نظیر حضور در سریال های تلویزیونی و فیلم های سینمایی و یا دوبله. ممکنست یک سال تمام وقت خودرا بطور کامل در اختیار این مسائل گذاشته باشند و از آنها دعوت شده باشد تا در طول یک سال تمام وقت خودرا صرف کار کنند و حدود درآمدشان با حدی که تعیین شده برابری کند یا کمی از آن بیشتر شود ولی این اتفاق هر ساله نیست.
رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر متذکر شد: هنرمندی یک سال، تمام وقت کار کند تا بتواند از درآمدی که کسب کرده برای سالهای بعدی زندگی خود برنامه ریزی کند ولی چون درآمد یک سال اش به حد تعیین شده مالیاتی نزدیک یا کمی از آن بیشتر شده باید مالیات پرداخت کند اتفاق کارشناسانه ای نیست. آیا در سال هایی که درآمد آن هنرمند تئاتر بسیار پایین است و به حد تعیین شده نمی رسد و درآمدش تامین کننده نیازهای اولیه زندگی اش هم نیست ما به التفاوتی به او پرداخت می شود؟
این هنرمند با سابقه سینما، تئاتر و تلویزیون تاکید کرد: یک هنرمند در طول حیات خود در یک زمان های خاصی می تواند تلاش دائمی هر روزه داشته باشد و اگر میزان درآمدش در این مقاطع کمی بالاتر رود باید آنرا برای تمام زندگی خود تقسیم کند که متأسفانه از طرف مدیران و مسئولان تصمیم گیرنده به این امر اندیشه نمی گردد. به این اندیشه نمی گردد که آیا اگر یک سال کل درآمد یک هنرمند تئاتر که در حوزه های دیگر فعالیت نموده به ۱۰ میلیون تومان هم نرسید، اداره دارایی و بیمه ما به التفاوت هزینه مورد نیاز جهت زندگی روزمره هنرمند را پرداخت می کند که حالا اگر هنرمندی یک سال تمام وقت و انرژی خودرا صرف کند و حتی در طول شبانه روز ساعت خواب مناسبی هم نداشته باشد تا بتواند هزینه های زندگی خودرا تامین کند، از او مالیات بگیرند؟
راد در ادامه سخنان خود تاکید کرد: خیلی از هنرمندان حتی نمی توانند اجاره یک ساله خودرا بوسیله کارهایی که انجام می دهند تامین کنند. با هزینه های سنگین زندگی هنرمند باید کارهای مختلفی انجام دهد تا بتواند از پس تامین هزینه های معیشتی خود بربیاید و این در حالیست که کمک به او نمی گردد و حمایتی هم از هنرمندان از طرف مدیران و مسئولان صورت نمی گیرد.
رئیس هیأت مدیره خانه تئاتر اشاره کرد: در اخباری که از طرف دولت اعلام می شود افرادی با درآمدهای کلان فرار مالیاتی دارند ولی هنرمندانی که با درآمدهای جزئی زندگی خودرا سپری می کنند باید مالیات پرداخت کنند. این که تعداد اندکی هنرمند در هر رشته ای درآمد بالا دارند نباید بعنوان قاعده در نظر گرفت. همین هنرمندان نیز دوره ای خاص برای کسب این درآمد دارند و باید آنرا برای تمام زندگی خود تقسیم کنند. متأسفانه به هیچکدام این موارد از طرف مدیران و مسئولان تصمیم گیرنده توجه نشده است.

منبع: