چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شروع به کار کرد

چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شروع به کار کرد

پیلانو: مراسم افتتاحیه چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر جمعه 15 بهمن ماه با حضور تعدادی از هنرمندان و مسئولان در موسسه فرهنگی هنری صبا اجرا شد.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی جشنواره، محمود سالاری معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم افتتاحیه چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر که روز گذشته ۱۵ بهمن ماه انجام شد درباره این جشنواره اظهار داشت: در جشنواره هنرهای تجسمی فجر ۱۰ رشته وجود دارد که هر کدام داوران و برگزیدگان خودرا دارند، بدین سبب جشنواره هنرهای تجسمی هم از نظر حضور استادان و هم به لحاظ حضور شرکت کنندگان یکی از گسترده ترین جشنواره های کشور شمرده می شود.
وی درباره اهمیت هنرهای تجسمی بیان کرد: ما در سینما، تئاتر و موسیقی نیازمند هنرهای تجسمی هستیم بدین سبب این جشنواره نیز برای مجموعه هنر کشور بسیار با اهمیت می باشد و به منزله ورزش دو و میدانی و ژیمناستیک برای دیگر ورزش هاست.
سالاری با اشاره به تفاوت های این دوره از جشنواره با سالهای قبل اضافه کرد: افزایش ۴۰ درصدی آثار و شرکت کنندگان یکی از تفاوت های این دوره از جشنواره با دوره های قبل است. همین طور امسال در ۳۰ استان کشور جشنواره هنرهای تجسمی فجر را برگزار می نماییم و این اتفاق جدیدی است که در سالهای قبل رخ نمی داد. علاوه بر این ها بخش های جنبی جشنواره مانند «آینه در آینه»، «ایثار و فداکاری» و نمایش آثار استادانی که از گنجینه ها گردآوری شده و در معرض دید مردم قرار گرفته است از نکات قابل توجه این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر است.
محمدحسین نیرومند مشاور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره جشنواره هنرهای تجسمی فجر اظهار داشت: من از اولین دوره شکل گیری جشنواره هنرهای تجسمی فجر درگیر کار بودم و آن زمان جای خالی جشنواره ای برای هنرهای تجسمی کاملا حس می شد. جشنواره در این ۱۴ دوره فراز و فرودهایی داشته و این مساله طبیعی است، برای اینکه نمی توان انتظار داشت که همیشه در طول یک سال هنرمندان کارهای عالی تولید نماید و بدین سبب ممکنست در دوره هایی از جشنواره کیفیت آثار پایین تر باشد.
نیرومند افزود: اهمیت این جشنواره از این نظر است که اخبار آن در رسانه های مختلف منعکس شود تا این رویداد به یک جریان ملی تبدیل گردد. بدین سان جوان ها درگیر ماجرا می شوند و خانواده ها به نمایشگاه می آیند و به هنر تشویق می شوند. ما نیاز داریم که حداقل یک دفعه در سال تنور هنرهای تجسمی را گرم نماییم و شاید مهم ترین وظیفه این جشنواره آن باشد که هنرهای تجسمی کشور را پررنگ کند. این دیده شدن برای هنر بسیار لازم است برای اینکه هنر وقتی دیده شود تازه اهمیت آن آشکار می شود.

نیرومند با اعلان اینکه این دوره از جشنواره زمانی آغاز شد که دولت عوض شد، اضافه کرد: این مسئله کار را خیلی مشکل کرد اما به نظر من با وجود همه تغییرات، دوستان در جشنواره های مختلف واقعا تلاش کردند تا فارغ از اتفاقاتی که به طور معمول در جابجایی ها رخ می دهد، رویدادهایی آبرومند را برگزار کنند.
وی با اشاره به فضای برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر اظهار داشت: در نوع طراحی فضای جشنواره کار فوق العاده ای انجام شده است. مخاطبان باید بیایند و ببینند چه ظرفیت خوبی وجود دارد تا بتوانیم فضاهای بی روح اداری را تغییر دهیم. این نمایشگاه می تواند جنبه آموزشی برای ادارات و وزارتخانه ها در سطح کشور داشته باشد تا ببینند چطور میتوان با این نقش مایه های ایرانی، فضا را دگرگون کرد. حال آدمی که در این فضا قرار می گیرد خوش می شود و این بسیار مهم می باشد. این نمایشگاه یک الگو است و سیستم اداری ما باید از این الگو بهره برده و آنرا تکثیر کند.
نیرومند اضافه کرد: امیدوار هستم این هوشمندی به وجود بیاید که این کارها به نمایشگاه ها و موزه ها ختم نشود بلکه به زندگی مردم و اداره و محل کار بیاید. برخلاف گذشته که هنر در زندگی ما بود و حتی در ظروف کاربردی ما خوشنویسی و نقاشی وجود داشت، امروزه هنر شکل موزه ای پیدا کرده است ولی ما باید زمینه را فراهم نماییم که باردیگر هنر به زندگی مردم وارد شود. باید از کارهای اینگونه در طراحی فضا گرفته تا آثار تجسمی بصورت تابلو، مجسمه و … در فضای زندگی مردم وجود داشته باشد و اگر این اتفاق بیفتد آنچه از فرهنگ و هنر می خواهیم درون زندگی ما ایجاد می شود.
محمود شالویی دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در جریان بازدید از جشنواره هنرهای تجسمی فجر اظهار داشت: به نظر من نمایشگاه خیلی خوبی شکل گرفته است و از آقای میرهاشمی و تمام دست اندرکاران برگزاری این جشنواره تشکر می کنم و امیدوار هستم این روند استمرار و ادامه داشته باشد.
شالویی در آخر متذکر شد: تغیراتی که در چیدمان آثار به وجود آمده و تقسیم بندی رشته ای وجود ندارد نکته مثبتی است و شاهد چیدمان خوبی هستیم. البته کارهای متوسط و حتی ضعیف نیز در نمایشگاه دیده می شود اما تعداد کارهای خوب بسیار بیشتر است.
چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تا ۳۰ بهمن در مؤسسه فرهنگی هنری صبا واقع در خیابان ولی عصر، تقاطع خیابان طالقانی میزبان هنردوستان است.

منبع: