با ارائه چند روش متفاوت؛ نادر مشایخی مدیر یک مدرسه شد

با ارائه چند روش متفاوت؛ نادر مشایخی مدیر یک مدرسه شد

نادر مشایخی از آهنگسازان شناخته شده موسیقی کشورمان طی هفته های اخیر مبادرت به راه اندازی یک مدرسه موسیقی با صرف نظر از متدهای غربی در آموزش موسیقی کرده است.

به گزارش پیلانو به نقل از امور رسانه ای پروژه، مدرسه موسیقی نادر مشایخی آهنگ ساز و رهبر ارکستر شروع به کار کرد. این مدرسه در نظر دارد، صرف نظر از کپی متدهای غربی در آموزش موسیقی، باتوجه به مختصات فرهنگی ایران، نحوه جدیدی از تعلیمِ موسیقی که تمرکزش بر «چگونه آموختن» بجای «چه چیزی آموختن» است را در دستور کار قرار دهد.
در توضیحات تکمیلی این پروژه موسیقایی آمده است:
هنرجویانِ این مدرسه، علاوه بر آموزشِ یکی از واحدهای تخصصی (آهنگسازی، رهبری ارکستر، نوازندگی) امکان شرکت در دوره های ترمیک را نیز خواهند داشت. بدین سان هنرجویی که در رشته های تخصصی موسیقی آموزش می بیند، باید در حوزه سلفژ و دیکته، گوش کردن، خواندن، ساز شناسی، آواز جمعی، هم نوازی، هارمونی، کنترپوان و موسیقی معاصر نیز آموزش عملی ببیند.
نادر مشایخی که سال ها خود از منتقدانِ سرسخت آموزش موسیقی از هنرستان ها گرفته تا دانشگاه ها و آموزشگاه های آزاد است، بر این باور است که هنرجویان باید در حوزه دریافت، تفسیر و ارائه موسیقایی به شکل عملی آموزش ببینند. دریافت در موسیقی در وهله اول گوش کردن است و این مساله در آموزش باید بصورت جدی مورد توجه قرار گیرد. این مدرسه این امکان را هم فراهم نموده است که هنرجویان فقط در یک واحد درسی ثبت نام کنند اما مسئله اصلی این است که دریافتِ مدرکِ نهایی مدرسه ی ما، منوط به گذراندنِ برنامه تحصیلی ترمیک مدرسه است.
این مدرسه، برنامه تحصیلی ترمیک مخصوص به آموزش موسیقی کودکان و نوجوانان را نیز دارد. روش تدریس به این گروه سنی با محوریت علوم شناختی، در وهله اول به دقت در گوش کردنِ صداهای دنیای اطراف و موسیقی های مختلف و بعد از آن آشنایی با سازهای مختلف برای انتخاب ساز مناسب برای هر فرد متمرکز است.