سخنرانی شاهین فرهت برای بزرگداشت خسرو سینایی

سخنرانی شاهین فرهت برای بزرگداشت خسرو سینایی

با سخنرانی دکتر «شاهین فرهت» موسیقیدان صاحب نام کشور یاد هنرمند فقید «خسرو سینایی» در چهلمین جشنواره فیلم فجر زنده نگه داشته می شود.
به گزارش پیلانو به نقل از مرکز اطلاع رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، نکوداشت برخی هنرمندان فقید سال قبل تاکنون، بعنوان یکی از برنامه های بخش فرهنگی چهلمین جشنواره فیلم فجر، به شکل ویژه تری برگزار می شود.
در سالهای قبل برنامه های نکوداشت تنها به تجلیل از بازماندگان هنرمندان فقید در مراسم اختتامیه محدود می شد و در نهایت با اهدای لوح یادبود و تندیس و تشویق حضار این مراسم به انتها می رسید، اما در دوره چهلم علاوه بر این رویه، در طول روزهای جشنواره و در قالب سلسله نشست ها و سخنرانی هایی با عنوان «نقش ماندگار»، دستاوردهای هنری این افراد و نقش آنها در ارتقای سینمای ایران نیز مورد واکاوی و بحث قرار خواهد گرفت.
در نشست نکوداشت مرحوم خسرو سینایی، دکتر شاهین فرهت، موسیقیدان و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران سخنرانی خواهدنمود.
دلیل برگزاری نشست «سینما و موسیقی» تسلط خسرو سینایی به سایر هنرها خصوصاً موسیقی است.
این نشست، در جریان چهلمین جشنواره فیلم فجر در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.
شاهین فَرهَت بعنوان یک شخصیت آکادمیک و علمی، یکی از آهنگسازان سرشناسِ موسیقی کلاسیک در ایران است. او آثار مختلفی را بر اساسِ فرم های رایج در موسیقی غرب و دیگر شیوه های مرسوم خلق کرده که غالباً به فضای موسیقی دوران رمانتیک نزدیک است و در عین حال از تأثیر نغمه های موسیقی ایرانی نیز بی بهره نبوده است. وی در آبان ۱۳۸۴، برای بار دوم بعد از تشکیل رشته موسیقی در دانشگاه تهران، بعنوان مدیر گروه موسیقیِ دانشکده هنرهای زیبا برگزیده شد.
زنده یاد خسرو سینایی کارگردان، فیلم نامه نویس، آهنگساز، نوازنده، و شاعر اهل ایران بود. سینایی یکی از هنرمندان فیلمسازی بود که در رشته موسیقی نیز تحصیلات عالیه داشت. اولین فیلم بلند سینمایی خسرو سینایی، زنده باد… ساخت سال ۱۳۵۸ است. هیولای درون، یار در خانه، در کوچه های عشق، کوچه پاییز، عروس آتش، مثل یک قصه، کویر خون و جزیره رنگین از فیلم های بلند سینمایی بلند خسرو سینایی است که در فاصله سالهای 1362 تا 1393 تولید شده است. خسرو سینایی در طول زندگی هنری خود بیش از ۱۲۰ فیلم کوتاه و بلند ساخت. در کارنامه او ساخت موسیقی 15 فیلم به چشم می خورد. وی در تاریخ یازدهم مردادماه 1399 بر اثر مبتلاشدن به ویروس کرونا فوت کرد.
برنامه های فرهنگی جشنواره فیلم فجر چهلم با مدیریت دکتر سعید الهی تهیه کننده و کارشناس سینما و رسانه از ۱۲ تا ۲۲ بهمن بصورت فیزیکی و مجازی برگزار می گردد.