جزئیات برگزاری کنسرتی برای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

جزئیات برگزاری کنسرتی برای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

نشست خبری برگزاری رویداد موسیقیایی «مقام حماسه» به یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که با اجرای ارکسترهای سمفونیک و پاپ دفتر موسیقی و سرود صداوسیما در تالار وحدت برگزار می شود، دوشنبه ششم دیماه برگزار گردید.
به گزارش پیلانو به نقل از ایسنا، نشست خبری برگزاری رویداد موسیقایی «مقام حماسه» به یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که با اجرای ارکسترهای سمفونیک و پاپ دفتر موسیقی و سرود سازمان صداوسیما در تالار وحدت برگزار می شود، دوشنبه، ششم دیماه با حضور محمد مهدی نراقیان (رییس دفتر موسیقی صدا و سیما)، آرش امینی (رهبر ارکستر سمفونیک سازمان صدا و سیما)، محمدرضا عقیلی (آهنگساز و رهبر ارکستر موسیقی پاپ سازمان صدا و سیما) و امیرحسین سمیعی (مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و خواننده سولیست این اجرا) همراه بود.
در ابتدا، محمد مهدی نراقیان ـ رئیس دفتر موسیقی و سرود صداوسیما ـ اظهار داشت: از بامداد روزی که حاج قاسم سلیمانی به شهادت رسید، شور و تکاپو و احساس جامعه را فرا گرفت که جامعه هنری هم بخشی هم از این امر بود. شخصیت و منش حاج قاسم سلیمانی الهام هنرمندان بود و در این برهه تاریخی آثار خیلی خوبی برای این سردار شهید تولید شد که حتما آیندگان به آن ارجاع داده خواهند شد.
او افزود: بدون اغراق بگویم در این ۲۴ ماه گذشته هر ماه و هر هفته در هر برنامه ای ایده تولید یک اثر موسیقی یا نماهنگ برای سردار سلیمانی از سوی هنرمندان به ما داده شده است. به همین جهت به پیشنهاد بنیاد سردار سلیمانی، ویژه برنامه موسیقایی به نام «مقام حماسه» روز چهارشنبه در تالار وحدت با حضور آقای محمدباقر قالیباف (رییس مجلس شورای اسلامی) اجرا می شود که در آن از تعدادی آهنگساز، خواننده و افرادی که در تولید اثر برای حاج قاسم زحمت زیادی کشیدند، تقدیر و گلچینی از آثار منتخب موسیقایی در رابطه با حاج قاسم اجرا خواهد شد.
نراقیان درباره نحوه برگزاری این اجرا اظهار داشت: این کنسرت بدون حضور مخاطبان برگزار می گردد و بخش هایی از آن به صورت پخش زنده از تلویزیون ـ شبکه یک و چهار ـ که البته امکان دارد تا لحظات آخر تغییر کند و از بستر پلت فرم های تلویبیون و نماوا پخش می شود. پخش سازها از تلویزیون هم به صورت لانگ شات خواهد بود.
او درباره قطعاتی که مقرر است در این رویداد اجرا شود، بیان نمود: قطعات این اجرا برگرفته از آثاری است که در دو آلبوم «اروند» و «سرباز» عرضه شده است. در بخش ارکستر پاپ هم منتخبی از قطعات ساخته شده در نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم با صدای بهرام پاییز، عرفان عرفانیان و علیرضا افتخاری و بخشی از سمفونی «اقتدار و شهادت» ساخته مجید انتظامی اجرا می شوند.
رئیس دفتر موسیقی و سرود سازمان صداوسیما درباره نحوه برگزاری این اجرا اظهار داشت: این کنسرت بدون حضور مخاطبان برگزار می گردد و بخش هایی از آن به صورت پخش زنده از تلویزیون ـ شبکه های یک و چهار ـ که البته امکان دارد تا لحظات آخر تغییر کند و همینطور از بستر پلت فرم های تلویبیون و نماوا پخش می شود.
نراقیان درباره برنامه های پیش روی صداوسیما جهت ساخت آثار موسیقایی برای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با حضور خوانندگان مطرح، اظهار داشت: طیف های موسیقی مختلف در سطوح مختلف برای حاج قاسم سلیمانی اثر تولید کرده اند و عرصه باز است. هر کسی که کار جدیدی برای سردار سلیمانی دارد، عرضه کند و ما هم حمایت می نماییم. البته آثاری که برای صداوسیما تولید می شود، بر حسب اعلام نیاز آنتن است.
او درباره اجرای این اثر در سی وهفتمین جشنواره موسیقی فجر، اظهار داشت: این اثر برای جشنواره عرضه و داوری شده است ولی سال جاری برنامه ای برای حضور در جشنواره نداشتیم و اگر نیازی باشد و دعوت به عمل آید، حضور پیدا می نماییم.
آرش امینی، رهبر ارکستر صداوسیما هم در نشست امروز چنین بیان نمود: از پاییز ۹۹ که یک سال از شهادت سردار سلیمانی می گذشت، از دفتر خبر رسید که یک آلبوم با مبحث سردار سلیمانی به نام سرباز به آهنگسازی آرمان مهربان توسط سازمان صداوسیما ساخته شده است. کار بعدی که تولید شد اثری به نام اروند به آهنگسازی امیرحسین سمیعی بود که تحت عنوان «اروند»، بر مبنای عملیات های کربلای ۴ و ۵ ساخته و پیش روی مخاطبان قرار گرفته است. این آثار برای ما جذاب و دلنشینی بود و اشعار علی محمد مودب برای «سرباز» و محدثی در «اروند» خیلی خوب بود و تلفیق بسیار خوبی برای موسیقی و شعر اتفاق افتاده است. حالا پس از دو ماه کار مشغول آماده سازی هستیم که منتخبی از این دو آلبوم را در تالار وحدت منتشر نماییم.
عقیلی هم بیان نمود: وقتی که آن اتفاق ناگوار دو سال پیش رخ داد، همه ما از اولین ساعاتی که آنرا شنیدیم ناراحت بودیم. در آن زمان در یک سفر کاری بودم که با من تماس گرفتند و اعلام گردید به سرعت کارهایی در این حوزه تولید شود. در این زمان قطعات زیادی را تولید کردیم و شرایطی را فراهم کردیم که منتخبی از این آثار در چارچوب پروژه ای منسجم برای ارکستر کلاسیک و پاپ تنظیم و در معرض تماشای شنوندگان قرار دهیم.
او افزود: بطور قطع ساختار ارکستر سمفونیک یک استاندارد بین المللی دارد ولی در موسیقی پاپ باوجود این که باید از این المان ها استفاده شود، بخشی هم سلیقه ای است که باید در اجرا لحاظ شود. این قطعات در چارچوب موسیقی پاپ است. امروزه موسیقی پاپ ما به دو بخش آکوستیک و الکترونیک تقسیم شده است که بخش آکوستیک به دلیل هزینه بالا کمتر مورد استفاده قرار می گیرد که ما باید از هر دو بخش در اجرای این آثار استفاده می کردیم. به صورت کلی در این بخش ۱۰ قطعه اجرا می شود که دو قطعه از آن از لبنان به خوانندگی علی عطار میهمان هستند.
سمیعی هم در انتها اظهار داشت: یک مجموعه سه گانه که حاصل همکاری ارکستر صداوسیما و سازمان فرهنگی شهرداری تهران است، ساخته شده که همه اینها از نظر محتوایی زیر سایه سردار شهید سلیمانی است. امیدوارم همه چیز خوب پیش رود و بتوانیم ذره ای از رشادت های این بزرگوار را در چارچوب موسیقی ادا نماییم.

منبع: