در گزارش پیلانو مطرح شد؛ موفقیت نوازنده ایرانی در کره جنوبی

در گزارش پیلانو مطرح شد؛ موفقیت نوازنده ایرانی در کره جنوبی

به گزارش پیلانو یکی از نوازندگان، آهنگسازان و پژوهشگران موسیقی کشورمان در یک فستیوال موسیقی کشور کره جنوبی با اثر راپسودی طبرستان بعنوان یکی از برندگان در بخش ارکسترال ارائه شد.

سهیل سلیم زاده آهنگساز و نوازنده موسیقی که چندی قبل بعنوان یکی از برندگان یک فستیوال بین المللی معرفی شده، در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به جزئیات این حضور خارجی توضیح داد: چندی قبل در فستیوالی به نام « Re –Create» در شهر سئول کشور کره جنوبی شرکت کردم. این فستیوال با هدف بازآفرینی و تفسیر متفاوتی از آثار کلاسیک یا فولکلور کشورها و فرهنگ های مختلف شکل گرفته و بیشتر از ۱۵۰ شرکت کننده از کشورهای مختلف در آن شرکت کردند.
وی اضافه کرد: فراخوان این فستیوال در دو بخش «ارکسترال» و «آنسامبل مجلسی» بوده که ۴ نفر از منتخبان بخش ارکسترال و ۸ نفر از منتخبان بخش آنسامبل مجلسی برگزیده شدند. در این میان خوشبختانه در میان آثار برگزیده بخش ارکسترال «راپسودی طبرستان» از آثار بنده از کشور ایران هم بعنوان اثر برگزیده انتخاب گردید. این اثر که تفسیر و بازآفرینی از موسیقی فولکلور شمال ایران با ایجاد پلی میان گذشته و حال بین نغمه های فولکلور منطقه گیلان و مازندران و موسیقی کلاسیک است که خوشبختانه مورد توجه برگزارکنندگان این فستیوال قرار گرفت و طبق برنامه ریزی های انجام گرفته هم مقرر است طی روزهای آینده در شهر سئول پیش روی مخاطبان قرار گیرد.
وی درباره «راپسودی طبرستان» اظهار داشت: راپسودی طبرستان قطعه ای در فرم راپسودی نوشته شده برای ارکستر سمفونیک است. این قطعه با تلفیق و تلفیقی از موسیقی فولکلور و شناخته شده منطقه شمال ایران که در قدیم طبرستان نام داشت شکل گرفته، موسیقی های فولکلور که به طور عمده موسیقی تک صدایی با جملات کوتاه هستند تحت تأثیر تغییراتی در ساختار ملودی آنها و ترکیب با ملودی های ساخته شده آهنگساز و تلفیق با هارمونی های موسیقی کلاسیک در فرم راپسودی نوشته شده است. در این راپسودی رد نغمه های فولکلور همچون «رعنا»، «یار نارنجی»، «گلنسا» به چشم می خورد.

سهیل سلیم زاده همچون آهنگسازان، تنظیم کنندگان و نوازندگان موسیقی است که موسیقی را با ساز ویولن نزد بابک شهرکی شروع کرده و در کنار یادگیری ساز ویولن فراگیری مبانی آهنگسازی و تنظیم هم نزد این هنرمند را هم ادامه داد. این هنرمند در کنار این فعالیت ها به یادگیری ارکستراسیون و آهنگسازی به صورت خودآموز و مطالعه شخصی همینطور تحت تأثیر آثار آهنگسازانی همچون فکرت امیرف، نیکلای ریمسکی کورساکف و شهرداد روحانی پرداخت. در این بین از محضر احمد پژمان در زمینه آهنگسازی کلاسیک و همینطور شهرداد روحانی در زمینه رهبری ارکستر بهره بسیار برد.
سلیم زاده در ۲۴ سالگی نخستین آلبوم رسمی خود با نام «ساری گلین» که بازتنظیم و ضبط آثار فولکلور آذربایجان برای ارکستر بزرگ با همکاری هنرمندانی چون رامیز قلی اف، اعتبار قاسم بیئلی، وحید اسداللهی و ناصر رحیمی منتشر نمود.

منبع: