تابلوی نقاشی دختران مكتب سیدالشهدا(ع) در مشهد مقدس رونمایی گردید

تابلوی نقاشی دختران مكتب سیدالشهدا(ع) در مشهد مقدس رونمایی گردید

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی در مراسم رونمایی از تازه ترین اثر عبدالحمید قدیریان با مبحث شهدای مدرسه مکتب سید الشهدای کابل افغانستان، رسالت هنر متعهد را به حقیقت و ارزش ها بدون مرز دانست.

به گزارش پیلانو به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، یکی از روزهای نیمه دوم اردیبهشت ماه سال جاری همزمان با ۲۵ ماه مبارک رمضان بود که وزارت کشور افغانستان از انفجار بمب در نزدیکی مدرسه سیدالشهدا (ع) در حوزه سیزدهم شهر کابل اطلاع داد. این بمب گذاری مقابل مکتبی به نام «سیدالشهدا» واقع در منطقه به طور عمده هزاره و شیعه نشین دشت برچی در کابل رخ داد و منجر به کشته شدن بیشتر از ۸۵ تن و زخمی شدن حدود ۱۵۰ تن دیگر شد. بیشتر قربانیان این حمله دانش آموزان دختر مکتب سیدالشهدا بودند.
دولت افغانستان بعد از این بمب گذاری روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت را به احترام قربانیان دانش آموزان دختر در کابل و حمله به دانشجویان در لوگر «ماتم ملی» اعلام نمود. پرچم افغانستان هم در داخل و خارج این کشور به صورت نیمه برافراشته درآمد. اقشار متعدد مردم ایران هم به هر نحوی خویش را در عزای مادران دختران مدرسه سید الشهدای کابل سهیم دانستند. یکی از این اقشار هنرمندان بودند که با آثار خود دست خباثت بیگانگان را در این جنایت رو کردند و مرهمی بر دل های برادران و خواهران افغانستانی بودند. عبدالحمید قدیریان هنرمندی است که در بین این هنرمندان قرار دارد. قدیریان به پاسداشت شهدای مدرسه سیدالشهدای افغانستان تابلوی نقاشی «دختران مکتب سیدالشهدا (ع)» را خلق کرد که عصر یکشنبه ۲۷ تیرماه طی مراسمی در مدرسه ای در منطقه گلشهر مشهد مقدس رونمایی گردید.
آئین رونمایی از تابلو نقاشی «دختران مکتب سیدالشهدا (ع)» با حضور خالق اثر، محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی و جمعی دیگر از مدیران و هنرمندان استان خراسان رضوی با پیش برنامه هایی همچون اجرای نقالی با مبحث مدافعین حرم با برداشتی از شاهنامه فردوسی، بازدید از نمایشگاه نقاشی «بچه های آسمان» شامل آثاری از نقاشان سوری، یمنی، ایرانی، هنرمندان افغانی مقیم ایران، عراقی و … و کارگاه نقاشی کودکان با مبحث بمب گذاری مدرسه سید الشهدا کابل شروع شد.

* استاد قدیریان عمرشان را صرف تجسم فهم معرفتی شان کردند
در ادامه این مراسم محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی طی سخنانی ضمن تسلیت ایام شهادت امام محمد باقر (ع) ضمن اشاره به عظمت این امام اظهار داشت: ایشان باب معرفت را برای بشریت و شیعه گشودند که ان شاءالله بتوانیم از آن بهره مند باشیم.
دادمان اضافه کرد: ما در حوزه هنری همانند گذشته هنر متعهد و هنر انقلابی اسلامی را محدود به مرزهای جغرافیایی نمی دانیم و معتقدیم که رسالت هنر متعهد به حقیقت و هنر متعهد به ارزش های والای دینی بر دوش خود مسئولیت سنگینی احساس می کند و هیچ مرزی نمی شناسد. امروز بیشتر از پیش این منطقه که گرفتار دو تیغ تزویر و تکفیر شده و گرفتار زورگویی مستکبرین عالم و کج فهمی متحجرین این جغرافیا شده است، به حرکت بالنده و رو به جلوی هنر متعهد نیاز دارد.
وی افزود: راه گره گشایی و برون رفت از گرفتاری هایی که مردمان ما در این منطقه و در جغرافیای عالم به آن گرفتار هستند، گفتگو به زبان فرهنگ و هنر است.
دادمان در ادامه در مورد قدیریان که اثر وی در ادامه این مراسم رونمایی گردید اظهار داشت: ایشان هنرمندی گرانبها و نایاب است.
وی اضافه کرد: رفت و برگشت میان اندیشه و هنر، رفت و برگشت میان فهم معرفتی و خلق هنری حتما مسیر جدیدی را پیش روی هنر متعهد قرار می دهد. ما در هنر متعهد و در تعالی هنر انقلاب اسلامی باید بتوانیم آنچه که می اندیشیم را مجسم نماییم.
دادمان افزود: بنده به مثابه یک مخاطب پیگیری در مکتب هنر انقلاب شهادت می دهم که استاد قدیریان عمرشان را صرف تجسم فهم معرفتی شأن کردند. آنچه که در همه آثار ایشان میتوان دنبال کرد یک منظومه معرفتی منسجم مبتنی بر اندیشه عمیق اسلامی است.
رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی اضافه کرد: شاید بتوان ساعت ها پیرامون هنر اثر ایشان گفتگو نمود و اندیشید و آثار ایشان باید محل تأمل و تأنی و گفتگوی نظری قرار بگیرد. در واقع این تجسم معارف ناب اسلامی است که به چیره دستی قلم هنرمندان ما مجسم می شود و افق جدیدی را باز می کند.
دادمان افزود: مسیر جدیدی که استاد قدیریان شروع کرده اند و همه را به آن دعوت می کنند ستودنی است. باید این مسیر را جدی بگیریم و این دعوت را قدر بدانیم. مسیر تعالی هنر انقلاب اسلامی هم از همین جا می گذرد. از کوشش برای تجسم فهم معرفتی مان و کوشش مجدد برای بازاندیشی حول اثر هنری متعهد و هنرمندان متعهد.
دادمان در مورد تازه ترین اثر قدیریان اظهار داشت: آنچه استاد قدیریان تلاش کردند در این اثر ترسیم کنند بی گمان نمونه ای والا است و این مسیر به برکت ایشان و همت دیگر هنرمندان انقلاب اسلامی باز شده است. حال این وظیفه ما است که بیشتر پیرامون آثار هنرمندان انقلاب گفتگو و اندیشه نماییم تا که معنای آنها را کشف و جهانی دیگر بسازیم.
وی اضافه کرد: حقیقتاً از مجاهدت های ایشان متشکرم و از جامعه هنری متعهد ایرانی و افغانستانی و هر کسی که دل در گرو آرمان و تعهدی دارد دعوت می کنم تا در راه خلق هنری و تجسم هنری داشته های معرفتی خویش را پیش رو بگذارد. همینطور دعوت می کنم از منتقدین و علاقه مندان هنر انقلاب اسلامی تا کوشش کنند همه با هم پیرامون این آثار بیندیشیم تا به دنبال آن مسیر تازه ای پیرامون آن گشوده شود.
* دفتر فارسی زبانان حوزه هنری استان خراسان رضوی راه اندازی شده است
مجید عسکری رئیس حوزه هنری خراسان رضوی هم در این برنامه طی سخنانی کوتاه ضمن تسلیت به خانواده های افغانستانی اظهار داشت: حوزه هنری استان خراسان رضوی به واسطه قرار گرفتن در یک مکان جغرافیای خاص در کشور با سه محور مهم مواجه می باشد. اولی قرارگیری در کنار کشورهای فارسی زبان افغانستان و تاجیکستان است که باید برنامه های ویژه ای را برای این ظرفیت در نظر بگیرد. محور دوم حضور بارگاه امام هشتم (ع) در این شهر مقدس است و ادبیات و هنر دینی که به واسطه این امام رئوف در آن جریان دارد. سومین محور هم به سابقه انقلابی و درخشان خراسان رضوی مربوط می شود.
وی اضافه کرد: بدین سان حوزه هنری استان خراسان رضوی در تمام عرصه هایی که ورود خواهد نمود این سه محور را در نظر خواهد گرفت.
عسکری افزود: این دومین نشست مهمی است که حوزه هنری استان با هنرمندان فارسی زبان برگزار می نماید. پیش از این هم با برگزاری بزرگداشت مراسم هفتمین روز شهادت دختران مدرسه سید الشهدای افغانستان به همراه کارگاه نقاشی که خروجی اش را در نمایشگاه «بچه های آسمان» مشاهده کردید یاد این شهدا را گرامی داشتیم.
وی اضافه کرد: امیدوارم با همکاری هنرمندان افغانستانی و هنرمندان فارسی زبان بتوانیم افتخاراتی بزرگی را کسب نماییم. در همین راستا دفتر فارسی زبانان حوزه هنری یکی از محورهایی است که به همت هنرمندان افغانستانی راه اندازی شده که مقرر است محفلی برای هنرمندان و فعالان فرهنگی آنها باشد.
عسکری افزود: با عنایت به این که مقرر است اثری از استاد قدیریان با مبحث دختران شهید مکتب سید الشهدای برچی کابل (منطقه دشت برچی) رونمایی شود، تصمیم گرفتیم تا برای برگزاری این مراسم، ضمن دعوت از برادران و خواهران افغانستانی، مراسم را در مدرسه دخترانه ای در منطقه افغانستانی نشین مشهد برگزار نماییم.
وی در انتها با تقدیر از همکاری آموزش و پرورش استان اظهار داشت: نام این مدرسه که پیش از این «فرزانه» بود از امروز به مدرسه «دختران مکتب سید الشهدا» تغییر نام می دهد.
تجلیل از اسماً نجفی نقاش افغانستانی که سال قبل با برگزاری نمایشگاهی در مشهد مقدس به مبحث گرامیداشت زنان افغانستانی پرداخته بود بخش دیگری از این مراسم را در بر گرفت.

* داستان ناتمام عاشورا باید با انتقام خون سیدالشهدا به اتمام برسد
عبدالحمید قدیریان هم در این مراسم اظهار داشت: هنر انقلاب، هنری ست که هنرمندش در آن حضور نداشته باشد؛ چون که اگر هنرمند پر رنگ شود اصل هنر انقلاب مفهوم خویش را از دست می دهد. فرهنگ شیعه، فرهنگ من نباشم تا تو باشی ست. همانگونه که مادرمان حضرت زهرا (س) در پس پرده همه حرکات را امامت می کنند و ما ایشان را نمی بینیم. هنرمند آن کسی است که نباشد و دیده نشود. من در این جمع شرمنده شدم که این گونه مورد لطف دوستان و تمجیدشان قرار گرفتم.
قدیریان افزود: این فاجعه واقعاً دلم را به درد آورد؛ چون که دوستان افغانستانی بسیاری داشتم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که در خلوت خود احساسم را پیاده کنم.
وی اضافه کرد: برای تلطیف درد و رنج مادران داغ دیده این اتفاق چه چیزی ما را سبک می کند و به زیبایی می رساند. زمانی که بدانیم شهدایمان زنده هستند و در کنار مولایمان روزی می خورند. این دختران کوچک هم اکنون در بهشتی که حضرت زهرا سلام الله علیها برپا کرده است به سر می برند و حالشان خیلی خوب است. آنها از آن بالا برای مادرانشان صلوات می فرستند و طلب آمرزش می کنند. این شهدا نگاه سالم و زیبا به ما دارند و روح ما را به سمت آسمان متوجه می کنند.
قدیریان در ادامه با تکیه بر این که پیشروی و موفقیت های کشورمان حاصل دستگیری و شفاعت همین شهدا است، اضافه کرد: این تابلو را برای لطافت و آرامش روح مادران این شهدا نقاشی کردم و در آن می گویم که ای مادران شهدا از این فضایی که درونش قرار گرفته اید لذت ببرید؛ چون که در مرحله ای به سر می بریم که داستان ناتمام عاشورا را بچه های ما به سمت آخر پیش می برند. داستان ناتمام عاشورا باید با انتقام خون سیدالشهدا به پایان برسد. ما الان در این مرحله به سر می بریم و خوشحالیم که مسیر عاشورا را ادامه می دهیم.
این هنرمند در ادامه اظهار داشت: خداوند به بازماندگان این حادثه جنایتکارانه صبر دهد و به برکت امام رضا (ع) عزت و گشایش دل بدهد. ما مسیر سختی را تا به اینجا طی کردیم و مسیر دشواری را هم در ادامه خواهیم داشت اما پشتمان به خاندان (ع) گرم است که با قدرت راه را ادامه می دهیم.
وی اضافه کرد: تا زمانی که جهل نابود نشود ظهور آقا اتفاق نخواهد افتاد. هنرمندان باید بیدار شوند و به میدان بیایند تا این راه سخت را برای پویندگان آن هموار و تبیین کنند.
قدیریان در انتها اظهار داشت: خدایا دست ما را هم بگیر ما را به برکت نور این شهدا بهره مند کن که خیلی محتاج آن هستیم.
* خراسان رضوی ۷۰ هزار دانش آموز تبعه افغانستان دارد
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی هم طی سخنان کوتاهی در این مراسم، ضمن اشاره به وجوه مشترک فرهنگی، دینی و مذهبی بین مردم ایران و افغانستان، اظهار داشت: به خاطر همین اشتراکات فرهنگی و دینی است که اتباع افغانستانی در کشور ما، ماندن در کنار برادران و خواهران ایرانی خویش را ترجیح دادند.
خدابنده خاطرنشان کرد: در همین حال مسؤلان و مردم ما هم هیچ تفاوتی بین خود و اتباع افغانستان قائل نشدند و همچنانکه هم اکنون تنها در خراسان رضوی دست کم ۷۰ هزار دانش آموز تبعه افغانستان در مدارس و کلاس هایی درس می خوانند که دانش آموزان ایرانی نشسته اند و هیچ تفاوتی هم بین آنها وجود ندارد.
وی اظهار داشت: در حالیکه اتباع افغانستان در چند دهه گذشته در تمامی وجوه اجتماعی و اقتصادی، در میان ما مسالمت آمیز زندگی کرده و مردم ما آنان را همچون برادران و خواهران خود پذیرفته اند، آنها هم همواره در کنارمان بوده اند؛ نمونه بارز آن هشت سال جنگ تحمیلی و یا حضور در سوریه و محور مقاومت که ضد دشمنان قسم خورده مسلمانان، با ما همراه و هم قسم بوده اند.
وی تاکید کرد که این همبستگی و پیوستگی فرهنگی بین مردم ایران و افغانستان ادامه خواهد داشت و امیدواریم نمود آنرا در برقراری امنیت پایدار در مرزها و امنیت و آرامش در هر دو کشور شاهد باشیم.

* غم و ترس در جامعه ای با یاد شهدا جایی ندارد
وحید جلیلی هم در این جلسه طی سخنانی کوتاه ضمن اشاره به آیات قرآن اظهار داشت: خداوند در قرآن کریم به شادابی شهدا در بهشت اشاره دارد و می فرمایند که هیچگاه گمان نبرید که آنها مرده اند.
وی اضافه کرد: بر مبنای آیات قرآن جامعه ای که شهدایش را به یاد داشته باشد هیچ گاه غمگین نمی گردد و هیچ گاه نمی ترسد. بی گمان حرکتی فرهنگی که در راه شهدا باشد تلاش می کند تا ابتهاج مومنانه و نشاط را در جامعه حفظ کند و پرتوهایی از همان ابتهاجی را که شهدا در بهشت دارند را به جامعه منتقل کند.
جلیلی در انتها از قدیریان و تمامی هنرمندانی که برای رساندن پیام شهدا به جامعه تلاش می کنند قدردانی کرد.
در این مراسم که با حضور برخی مسؤلان محلی، تعدادی از خانواده های شهدای مدافع حرم و لشکر فاطمیون و خانواده های تبعه افغانستان، در منطقه گلشهر مشهد برگزار شد، علاوه بر رونمایی از تابلوی استاد قدیری، آثار تجسمی و نقاشی برخی هنرمندان … در چارچوب نمایشگاهی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.
اجرای سرود و صلوات خاصه حضرت رضا (ع)، دکلمه شکوفه جان، شعر خوانی، خاطره گویی، پخش فیلمهای کوتاه «زو» و «از ما مردم»، از دیگر بحش های این مراسم بود که به شدت مورد استقبال حاضران قرار گرفت.
استاد عبدالحمید قدیریان، دانش آموخته نقاشی و از هنرمندان شناخته شده انقلاب اسلامی در حوزه نقاشی، کارگردانی و طراحی صحنه است که آثار پرارزش او همچون مجموعه نقاشی هایش تحت عنوان «آسمان حسین»، همواره مورد استقبال مردم، هنرمندان و منتقدان قرار داشته است.

منبع: