حسام ناصری تشریح کرد؛ جزئیات هم خوانی علیرضا قربانی و عالیم قاسم اف

حسام ناصری تشریح کرد؛ جزئیات هم خوانی علیرضا قربانی و عالیم قاسم اف

به گزارش پیلانو آهنگساز تازه ترین تک آهنگ علیرضا قربانی و عالیم قاسم اف ضمن اشاره به جزئیات انتشار این اثر موسیقایی از تداوم همکاری خوانندگان قطعه در پروژه های بعدی سخن گفت.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، نخستین آهنگ مشترک «عالیم قاسم اف» و «علیرضا قربانی» روز جمعه بیست و یکم آذرماه از پلت فرم های صوتی معتبر جهان منتشر خواهد شد. این اثر با آهنگسازی و مدیریت هنری «حسام ناصری» ساخته شده است. هنرمندی که پیش از این هم سابقه همکاری مستقل با هر کدام از دو خواننده سرشناس این آهنگ را داشته است.
در آستانه انتشار آهنگ مشترک عالیم قاسم اف و علیرضا قربانی، حسام ناصری برای اولین بار درباره جزئیات همکاری متفاوت این دو خواننده برجسته اطلاعات کاملی را ارائه نمود.
اثری که طی روزهای اخیر و بعد از اعلام خبر انتشارش با بازخوردهای زیادی از جانب مخاطبان موسیقی مواجه شد:
* از جزئیات این پروژه برای ما بگویید و اینکه چه موزیسین هایی در تولید این اثر نقش داشتند؟
قطعه ای که مقرر است با صدای عالیم قاسم اف و علیرضا قربانی منتشر شود، «رَبابی» نام دارد. شعر این کار برای حضرت مولانا است که به زبان ترکی هم ترجمه شده است. این قطعه فرم تصنیف و آواز دارد. در بخشی فرم تصنیف دارد و در میانه قطعه، زمانی را برای آواز این دو عزیز که به صورت سوال و جواب است اختصاص داده ایم.
از ابتدا بنای همکاری این دو خواننده بر یک پروژه طولانی قرار داده شده است تا بتوانیم کنسرتهای داخل و خارج از ایران را داشته باشیم در حقیقت در فرم تصنیف و آواز به صورت سوال و جواب است. ربابی در دستگاه چهارگاه و سبک و سیاق آن ترکیبی از موسیقی و سازهای ایرانی با موسیقی جَز است.
برای اینکه بتوانیم بخش موسیقی جَز را پررنگ تر داشته باشیم از نوازندگان و موزیسین های شاخصی که در این رشته داریم استفاده کردیم. یکی از آنها ماهان میرعرب است که بخشی از تنظیم کار به همراه نوازندگی گیتار را بر عهده داشتند. ساز گیتار هم در کشور اتریش ضبط شده است. در این پروژه ساز گیتارباس را هم داریم که دارا دارایی عزیز زحمت اجرای آنرا کشیده است.
در بخش سازهای ایرانی هم سامان صمیمی و میلاد محمدی حضور دارند. نوازنده پرکاشن ما هم آن دارش دس از کشور مجارستان است که بخش در ارتباط با او هم در اروپا ضبط شده است. نبیل یوسف شریداوی هم بعنوان نوازنده دف در این اثر حضور دارند. آهنگسازی و بخشی از تنظیم هم بر عهده بنده بوده است.
با توجه به محدودیت هایی که بیماری کرونا بوجود آورده است امکان سفر به این کشورها را نداشتیم و هرکدام از این عزیزان در کشورهای خودشان، پارت هایی که بود را ضبط کردند. بخش در ارتباط با خواننده آذربایجانی هم در شهر «باکو» ضبط شده است.
* ایده این همکاری از چه زمانی شکل گرفت؟
صحبت همکاری استاد عالیم قاسم اف و آقای علیرضا قربانی از حدود دو سال قبل مطرح شده بود. اما به علت مشغله هر دو عزیز در پروژه های دیگری که داشتند این امکان پیش نیامده بود. با عنایت به این که من طی سالهای گذشته در پروژه دیگری با استاد قاسم اف همکاری داشتم و سال قبل هم پروژه «با من بخوان» را روی صحنه بردیم، به این جمع بندی رسیدیم در شرایط تعطیلی رویدادهای هنری به علت محدودیت های کرونا بهترین فرصت برای سرانجام این پروژه است.
یکی از پیچیدگی های اصلی پروژه، مقوله انتخاب شعر بود چون باید از زبان فارسی و ترکی انتخاب و در عین حال باید ارزش های ادبی هر دو زبان حفظ می شد. از راه سبک و سیاق هم باید کار بگونه ای تولید می شد که شاخصه های اصلی هنری هر دو خواننده که آواز هست را حفظ نماییم. در موسیقی آذربایجان به آواز، موغام می گویند و وجهه ایرانی کار هم باید حفظ می شد ولی در عین حال نباید از نوآوری هم غافل می شدیم. تمام این موارد کار را سخت می کرد ولی تا اینجا که پیش رفتیم به عقیده من و همکارانم نتیجه، خوب بود.
* همکاری آقای قاسم اف و آقای قربانی تداوم خواهد داشت؟
از ابتدا بنای همکاری این دو خواننده بر یک پروژه طولانی قرار داده شده است تا بتوانیم کنسرتهای داخل و خارج از ایران را داشته باشیم. این اثر نخستین قطعه از مجموعه ای است که احتمال انتشارشان در آینده نزدیک وجود دارد. امیدواریم شرایط برای همکاری طولانی این دو عزیز فراهم باشد.

* تجربه همکاری مشترک با این دو خواننده مطرح چطور بود؟
خوشبختانه این شانس را داشتم که با هر دو عزیز قبلاً همکاری داشته باشم. با استاد عالیم قاسم اف در بخش آهنگسازی پروژه «هفت پیکر» به همراه دوست عزیزم سعید خاورنژاد و شعیب شهابی» (خواننده) حضور داشتم. آن پروژه هنوز منتشر نشده است ولی این همکاری از سال ۲۰۱۷ شروع شد و تجربه کنسرت و برنامه های دیگر با ایشان را هم داشتیم. اتفاقاً تجربه جذابی برای من بود چون استاد قاسم اف از بهترین و شناخته شده ترین خوانندگان موسیقی شرق است که به تعبیر یونسکو در واقع بهترین خواننده صد سال گذشته موسیقی شرق محسوب می شوند و یکی از معدود هنرمندانی هستند که جایزه IMC یونسکو را برنده شده اند.
آقای قاسم اف اهل نوگرایی است و آدم جسور و ریسک پذیری در این فضاها است. این اتفاق برای ما دلگرم کننده بود و شانس موفقیت کار را بیشتر می کرد. روند فعالیتهای آقای قربانی طی سالهای اخیر نشان داده است که چنین خصوصیاتی دارند درباره علیرضا قربانی هم باید بگویم که با آقای قربانی هم از سالهای دور همکاری داریم که سال قبل هم پروژه با من بخوان را داشتیم که موفق بود. کارهای موفق و خوبی با هم داشتیم و برای من هم کنار هم قرار گرفتن این دو عزیز خیلی جذاب بود و همانطور که گفتم پیچیدگی های خاص خودش را داشت.
به هر حال هر دو خواننده شاخصه های فنی خاصی دارند که باید تلاش می کردیم در بهترین حالت ممکن از آنها استفاده نماییم. آقای قاسم اف اهل نوگرایی است و آدم جسور و ریسک پذیری در این فضاها است. این اتفاق برای ما دلگرم کننده بود و شانس موفقیت کار را بیشتر می کرد. روند فعالیتهای آقای قربانی طی سالهای اخیر نشان داده است که چنین خصوصیاتی دارند. از این بابت فکر می کنم توانسته باشیم استانداردهایی که در شأن این دو عزیز است را رعایت کرده باشیم.
* در این اثر خواننده ها به زبان مخالف هم اجرا کرده اند؟
با توجه به اینکه بحث زبان و لهجه پیچیدگی های خاص خودش را دارد در یکی دو بخش کوچک حتی در حد یک مصرع همخوانی داشته باشند و زبان های مخالف را بخوانند. اگر به صورت ترجیع در نظر بگیریم در این کار آقای قربانی به همراه آقای قاسم اف ترکی می خوانند و در نقطه مقابل آقای قاسم اف هم چنین کاری را انجام می دهند.
* برای این آهنگ موزیک ویدیو هم تولید می شود؟
از روز اول تصمیم بر این بود که موزیک ویدیو داشته باشیم اما محدودیت های کرونا دست ما را بسته است. فعلاً امکان سفر وجود ندارد ولی در حال تلاش هستیم که بتوانیم به شیوه های دیگری ویدیو تولید نماییم که برای مخاطبان جذاب و گویای جزئیات بیشتری از پروژه باشد.
* تاریخ انتشار آهنگ بعدی مشخص است؟
تاریخ انتشار آهنگ مشترک بعدی این دو خواننده مشخص نمی باشد. برنامه دقیقی برای انتشار نداریم ولی در حال تولید کارها هستیم. آقای قاسم اف و آقای قربانی پروژه های بین المللی دیگری دارند که هرکدام تعهدات خاصی دارد و باید در این مورد لحاظ نماییم. امیدواریم بتوانیم بعد از رفع محدودیت هایی که به خاطر کرونا به صورت تدریجی کنسرت ها را شروع نماییم.