اثری از صادق تیرافکن؛ عاشورا در سیزدهمین حراج تهران عرضه می شود

اثری از صادق تیرافکن؛ عاشورا در سیزدهمین حراج تهران عرضه می شود

پیلانو: اثر عاشورا که توسط صادق تیرافکن در سال ۱۳۸۰ خلق شده است، در سیزدهمین دوره حراج تهران به فروش می رسد.

به گزارش پیلانو به نقل از مهر، «عاشورا» عنوان اثری از زنده یاد صادق تیرافکن هنرمند مفهومی و عکاس است که در سیزدهمین حراج تهران (آثار هنر مدرن و معاصر) چکش می خورد.
این اثر که به شیوه چاپ دیجیتال روی کاغذ عکاسی در ابعاد ۷۳ در ۹۰ به چاپ رسیده، در سال ۱۳۸۰ خلق و بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.
در قسمتی از توضیحات این اثر آمده است: «مجموعه «عاشورا» یکی از مجموعه آثار شناخته شده تیرافکن است که بعنوان یک سوژه هنری قریب به پانزده سال ذهن او را به خود درگیر کرد. اثر حاضر متعلق به آخرین تصاویری است که تیرافکن با موضوع عاشورا خلق کرده و به صورتی دستاورد ۱۵ سال مکاشفه هنرمندانه با کلیشه های هویتی، فرهنگی، قومی و مذهبی را در خود دارد. در این اثر مانند بسیاری دیگر از مجموعه تصاویر تیرافکن، خود هنرمند در اثر حاضر است و این حضور، عکس را به صورتی خودنگاره تبدیل می کند که به تبعیت از جنبش های مفهومی شکل گرفته در هنر معاصر غرب مانند آثار سیندی شرمن، تلاش دارد هنرمند را در قالبی جدا شده از هویت روزمره و شناخته شده خود باز معنا کند.»
صادق تیرافکن، عکاس و هنرمند مفهوم گرای ایرانی بود که در سال ۱۳۹۲ براثر تومور مغزی در کانادا از دنیا رفت. او که عکاسی حرفه ای را از سال ۱۳۷۰ شروع کرده بود توانست جوایز ملی و بین المللی بسیار به دست آورد. تعدادی از آثار تیرافکن در مجموعه های ثابت موزه های مطرحی چون بروکلین نیویورک، موزه ملی بریتانیا، موزه اروپایی عکس در پاریس، موزه لاکما و همین طور موزه هنرهای معاصر تهران نگهداری می شود و شماری دیگر از آنها هم تا حالا در حراج های معتبر هنری در لندن، نیویورک و دوبی به فروش رسیده اند.
در حال حاضر حراج بونامز و ساتبیز تعدادی از آثار تیرافکن را برای فروش در سایت خود قرار داده اند. پیش از این نسخه ششم از اثر «از دست دادن هویت ما» از وی در حراج کریستی به قیمت ۱۷ هزار و پانصد دلار به فروش رسیده است.
به گزارش پیلانو به نقل از مهر، سیزدهمین حراج تهران روز جمعه ۲۶ دی ماه به صورت آنلاین و تلفنی برگزار می گردد و تنها تعدادی محدود از خریداران مدعو می توانند حضور داشته باشند. همین طور چهارشنبه و پنج شنبه ۲۴ و ۲۵ دی ماه از ساعت ۱۱ الی ۱۹ نمایشگاه آثار هنر مدرن و معاصر این حراج در هتل پارسیان آزادی برپا خواهد بود.
سیزدهمین حراج تهران قرار بود تابستان ۱۳۹۹ برگزار گردد اما همچون دیگر رویدادهای فرهنگی و هنری به علت پاندمی کرونا، برگزاری آن به تعویق افتاد.

منبع: